Мали: Србија се променила од времена Ђиласове власти
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ / 15.07.2024.
Синиша Мали
потпредседник Главног одбора Српске напредне странке
Најпознатији српски инжењерски мозак Драган Ђилас никако да почне да се разуме у економију и да разуме бројке, које недвосмислено показују оно што он и његови следбеници не могу да схвате и прихвате – да се Србија променила од времена њихове власти и да константно напредује.
Уосталом, колики је Ђилас економски стручњак видели смо у време његове власти током које су девастирали једну од најперспективнијих европских земаља и довели је до руба пропасти, чега се сви јасно сећамо.
Ђиласов некадашњи сарадник, његов “мали мозак” Млађан Динкић остаће упамћен по шаргарепи од 1.000 евра, што је једна од највећих лажи претходне власти.
Али “велики мозак”, као и његови пратећи умови, попут Душана Никезића, чак ни не разумеју шта причам, па упорно лоше интерпретирају сада већ фамозних 16 одсто БДП-а, јер не разумеју да је пројектована корист од ископавања литијума у Србији у износу од 16 одсто прошлогодишњег БДП-а, а не да достиже ту бројку. Литијум би Србији годишње доносио између 10 и 12 милијарди евра, али не разуме Ђилас релације у којима корист иде државном буџету, а не његовом личном.
Треба то мало измозгати, али Ђилас то не само да не разуме, него и не зна да прочита.
А кад смо већ код литијума, било би добро подсетити и да је Ђилас још 2017. године јасно рекао да је литијум развојна шанса.
Идемо даље, јер списак срамота је подугачак, а само неке од њих су, да подсетимо, да је Драган Ђилас остао дужан породиљама, да је родитељима у Београду скупље наплаћивао вртиће, довео Град Београд до презадужености, па да само напоменем онај пројекат копије Теразија на Новом Београду, Пионирски парк који је отео деци, Пазл град. Пројекти су пропадали, али су зато његови рачуни били у плусу 619 милиона евра.
И онда, 619 милиона евра касније, Драган Ђилас стиже и да објасни шта је то поштен политичар.
Инжењерски потези, нема шта.
А какав је то труст мозгова предвођен типом 1 и типом 2 мозга, ђиласовским и динкићевским, који је заједно довео Србију до банкрота, видели смо већ. За разлику од њих, ми смо свако обећање које смо дали и испунили.
Јер, данас је криза у Србији толико “дубока”, по Ђиласу, да смо у првом кварталу ове године, са растом БДП-а од 4,7 одсто најбрже растућа економија у Европи. Да човека, који се иоле разуме у ове бројке, просто мозак заболи.
А пре 2012, без икаквих криза, Србија је била на дну европске лествице са најнижим примањима у Европи будући да су грађани просечно зарађивали 330 евра, пензионерима је уплаћивана цркавица, а не пензија јер је износила 204 евра, а на рачуну чак ни за то није било новца.
Данас је Србија на корак од свог циља да до краја следеће године просечна плата буде хиљаду евра, а да до краја 2027. године просек плата у Србији износи 1.400 евра, пензија 650, и да БДП достигне 100 милијарди евра.
Стране директне инвестиције већ достижу рекордних 4,5 милијарде евра а кроз ”ЕXПО 2027” и програм “Скок у будућност – Србија 2027” ћемо у 323 пројекта у целој Србији уложити 17,8 милијарди евра. Имамо и рекордну запосленост и рекордно ниску незапосленост од 9,4 одсто. Истовремено девизне резерве су на рекордно високом нивоу од 27,5 милијарди евра, као и резерве злата од 46,5 тона.
Чувамо нашу макроекономску стабилност, а инфраструктурни и економски препород Србија доживљава у деценији у којој се ослободила Ђиласа и сличних.
Данас, када су они опозиција, треба имати бар стомак, ако ништа друго, за прихватање успеха власти коју толико мрзите. Јер то још пластичније демонстрира њихов неуспех, незнање, нестручност. Кад то овако посложите, мозак вам каже само једно - у економији бројке су свете.
СЛУЖБА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ
СРПСКА НАПРЕДНА СТРАНКА