Вести

Момировић: Представили смо Кинезима све наше потенцијале

Србија је на најбољи начин искористила своју прилику да представи потенцијале и инвестиционе шансе на 24. Кинеском међународном сајму инвестиција и трговине (ЦИФИТ) у Сјамену, изјавио је министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић и истакао да су потписана три конкретна уговора између Индустријског парка у Београду и три различите компаније у високотехнолошким индустријама, у који ће кинески партнери уложити 400 милиона евра.

Министар Момировић рекао је за Танјуг да је тај сајам, један од највећих на свету, веома значајан за даљи развој међусобне привредне сарадње Србије и Кине.

"Важно је да на ЦИФИТ-у имамо континуитет. Србија је представљена на овом сајму већ пету годину заредом, 2023. смо били земља гост домаћин и важно је да смо присутни и због тога што је ово  провинција - Фуђиен у којој је гувернер пре него што је постао председник био Си Ђинпинг. Ово је такође провинција у којој послује Зиђин, највећи извозник из наше државе, компанија која је  у Србију инвестирала више од 1,6 милијарди евра и сваке године извози више од 1,8 милијарди евра својих производа, тако да наши односи већ имају конкретан економски карактер", рекао је министар у интервјуу за Танјуг на крају радне посете Кини.

Министар Момировић навео је да је Србија, на свом Националног павиљону ове године наступила са мало другачијом поставком и да је у фокусу био Споразум о слободној трговини.

"Све оно на чему смо радили неколико година, сада морамо да пребацимо у праксу. Све што смо преговарали, све што смо омогућили за нашу привреду, сада морамо да спроведемо," рекао је Момировић.

Министар Момировић наводи да то конкретно значи да морамо да имамо много више домаћих српских производа на рафовима кинеских маркета, да наша привреда осети то присуство.

Министар Момировић, који је по изласку из авиона одмах посетио малопродајни објекат, разговарао са дистрибутерима и представницима девет великих трговинских ланаца, наводи да му је било јако значајно да обиђе неколико маркета, да види однос цена на тржишту и која је наша конкурентна предност како би што више српске робе стигло на кинеско тржиште.

"Видео сам да је наше воће доста јефтиније него њихово у малопродајним објектима. Наравно, имају производе који су скупи, али ми смо се фокусирали на шансе, а оне се огледај у пољопривреди, прехрамбеној индустрији и готовим производима. На састанку смо конкретно изнели податке о конкурентности и навели да ако буду куповали, на пример, српску јабуку, која је код нас у маркетима, скоро 50 одсто јефтинија од њихове, а најквалитетнија је или једна од најквалитетнијих у Европи, могу да зараде и купцима понуде много више. А слична је ситуација и са другим воћем", навео је Момировић.

Министар Момировић истакао је да је делегација Србије представила Кинезима све наше потенцијале, како у пољопривреди, пре свега воћарске индустрије, тако и прехрамбене индустрије.

"Узели смо добре контакте, морамо сада да то пренесемо нашим произвођачима, морамо да радимо на интеграцији", рекао је министар и додао да треба да се зна да је то пре свега посао приватног сектора.

Министар Момировић наводи да као мала земља морамо да преузмемо сваку иницијативу коју можемо како би држава помогла српској привреди да на кинеском тржишту које је највеће на свету, оствари своје интересе и донесе девизни прилив нашој земљи", рекао је Момировић.

Министар Момировић рекао једа Србија не сме да се заустави када је реч о промоцији потенцијала и инвестиционих шанси, као и у промовисању Споразума о слободној трговини да би он у потпуности заживео.

"Ми имамо конзистентну политику према Кини. Ми смо заиста лојални пријатељи и имамо заједнички велики интерес. Следећи је сајам у Шангају у новембру. Морамо да се добро припремимо и за тај сајам. На неки начин било је то на ЦИФИТ - у прво представљање у овом формату. Знамо где морамо да будемо бољи и морамо да подигнемо нашу трговинску размену и економију. То је циљ и то дугујемо нашим грађанима. То има конкретне последице на сваког човека у нашој земљи. Мислим да ћемо урадити добар посао", додао је министар Момировић.

"Поред извоза наших производа морамо да радимо и на привлачењу нових инвестиција из Кине у нашу државу. Зато смо се видели са већим бројем компанија из Кине. Кинеске компаније су једни од највећих инвеститора у нашој земљи. Прошле године 30 одсто свих страних директних инвестиција долазило је из Кине. Они су у претходних седам година инвестирали око 6,1 милијарду евра у Србију, у српску привреду", рекао је министар и нагласио да то много значи за нашу економију.

Министар Момировић подсетио је да је главни циљ да до краја 2027. просечна плата буде 1.400 евра, а просечна пензија 650 евра.

Министар Момировић нагласио је да Влада Србије ради на томе да наши грађани осете економски талас који је покренут у Србији.

Подсетио је да је Србија у овој години у првом кварталу имала највећи економски раст у Европи и да то ништа не би вредело ако сваки грађанин то не осети.

Управо због значаја привлачења инвестиција министар је искористио  промоцију српско-кинеског Индустријског парка "Михајло Пупин" да позове  кинеске инвеститоре да улажу у тај јединствени пројекат, који је замишљен као широка платформа не само у сарадњи Србије и Кине већ са привредама југоисточне и централне Европе.

На питање колико нам у ствари тај индустријски парк који је део Иницијативе Појас и пут отвара врата за даље инвестиције, министар Момировић  наводи да не треба заборавити да су у среду на сајму ЦИФИТ потписана три конкретна уговора између Индустријског парка у Београду и три различите компаније у високотехнолошким индустријама.

Министар Момировић додао је да је посетио једну од тих компанија која се бави компонентама за производњу таблета, мобилних телефона и друге информационе технологије.

"Индустријски парк је један авангардан пројекат, јединствен пројекат тог типа у Европи, у Београду, на левој обали Дунава и без икакве сумње у наредне три године морамо тамо да ангажујемо додатних 5.000 висококвалификованих и квалификованих радника", рекао је Момировић за Танјуг и додао да су нам циљ људи у ИТ сектору, у обновљивим изворима енергије, у фармацеутској индустрији.

Министар Момировић рекао је да зато радимо са познатом кинеском компанијом ЦРБЦ и да већ имамо конкретне резултате.

Министар Момировић додао је да грађевински радови на самом парку треба да започну врло брзо.

"Велики сам оптимиста. То нашу земљу неће коштити ништа или ће коштати симболично да спојимо пут са тим индустријским парком, значи минимална инвестиција у инфраструктуру. Наши партнери из Кине ће уложити око 400 милиона евра да би етаблирали и направили тај парк", навео је министар.

Они, како је додао министар Момировић, имају комуникацију са компанијама из Кине које већ показују интересовање, потписују конкретне уговоре и наша земља ће имати бенефите, нове запослене, високе плате и имплементацију нових технологија.

Таква радна места су нам потребна и нове шансе, индустрија која расте која ће имати перспективу и за 50 година, нагласио је министар и додао да је Србија на то оријентисана.

Министар Момировић наводи да је једна од таквих и она коју су данас посетили - Сунланд, која има седам индустријских паркова.

"Када видите високообразовану фабрику која запошљава 800 људи. То је већа фабрика него један фудбалски стадион. Иако је високотехнолошка фабрика и  роботизована, она мора да запосли 800 људи", рекао је министар Момировић.

 

Извор: Танјуг