Вести

Брнабић: Курти жели да изазове рат

Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић истакла је да је ситуација на Косову и Метохији најозбиљнија досад, јер по свему судећи, премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти жели етничко чишћење Срба и да изазове сукоб са Београдом.

"То је зато што ми се чини да Курти нема ниједан други избор или излаз из своје политике, осим да изазове оружани сукоб, односно рат са Београдом и због тога је он најбахатији и најбезобзирнији до сада, јер је потпуно притеран уза зид и то је његов једини излаз", рекла је Брнабић говорећи за "Euronews".

С друге стране, Брнабић је нагласила да је у "нашем интересу то што се председник Србије Александар Вучић труди да сачувамо мир".

С тим да, како је додала, не смемо да дозволимо малтретирање српског народа на КиМ, као и одузимање имовине и недостатак било какве правне сигурности.

Брнабић је напоменула да је изузетно тежак живот Срба на Косову и Метохији, јер више не могу ни да примају плату ни да купују робу из централне Србије.

"Апсолутно све води ка томе о чему је причао и Александар Вучић на Савету безбедности Уједињених нација, а то је свесно изазивање и проузроковање немогућих услова за живот Срба на Косову и Метохији, чиме Аљбин Курти свесно изазива етничко чишћење и то је сада свима јасно", нагласила је Брнабић.

Према њеним речима велики проблем је што се све то дешава под будним оком међународне заједнице, то је Еулекса и Кфора.

Брнабић је нагласила да је ипак оптимистично то што је конгресменка Клаудија Тени из редова републиканаца послала писмо америчком државном секретару Ентонију Блинкену, с питањем шта ће Сједињене Америчке Државе да раде зато што су угрожена права Срба на КиМ.

"То је значајна ствар и рекла бих, заиста, резултат напора и свих ових година Александра Вучића да направи једну другачију комуникацију с америчком државом, а наравно и данашњег министра спољних послова Марка Ђурића, у то време као амбасадора Србије у САД, јер сада имамо једну озбиљну јаку кокус групу, која се бави овим питањима, а која заступа, не бих рекла, чак ни интересе Србије, већ истину и правду", поручила је Брнабић.

С тим у вези је као важно истакла и да је прошле недеље специјални заступник Немачке за Западни Балкан Мануел Зарацин рекао да је ЦЕФТА можда могућа без такозваног Косова.

"Невероватно је у ствари чути тако нешто од господина Зарацина, који је један од највећих заговорника косовске квазинезависности, али и поборника Аљбина Куртија, што значи да је толико свима јасно шта Курти ради", рекла је Брнабић.

Говорећи о посети специјалног изасланика ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослава Лајчака, Брнабић је рекла да смо далеко од дијалога и не кривицом Београда.

"Београд је увек био спреман за дијалог. Београд је увек био спреман и за компромисе и толерантан у границама онога што јесу наше црвене линије. Што је председник Вучић поновио, па ја мислим, вероватно једно 150 пута. Али нисам видела у последњим годинама, односно од када је Аљбин Курти тамо на месту лажног премијера, нисам видела било какву спремност или било какву жељу Куртија да учествује у том дијалогу. И мислим да су му мало превише пустили да не жели да учествује у дијалогу и да игнорише све оно што је постигнуто до времена када је преузео привремене институције у Приштини", рекла је Брнабић.

 

Србија није донела коначну одлуку о експлоатацији литијума

Брнабић је изјавила је вечерас да Србија није донела коначну одлуку о експлоатацији литијума.

Ако студија покаже да тај пројекат не може да се уради безбедно за животну средину, на одржив начин, за здравље људи, ако она покаже да је то немогуће, ти људи не могу да добију право на експлоатацију, поручила је Брнабић.

"Постоји јасно дефинисан законски процес када неко може да дође до тога да аплицира, да се пријави за право на експлоатацију. А до тога не можете никако да дођете без тога да вам је одобрена, да сте добили зелено светло на студију о процени утицаја на животну средину. Та студија, ми чак нисмо дали као држава ни обимни садржај те студије", рекла је Брнабић. 

Када се уради студија, она ће ићи на јавну расправу, објаснила је. 

"Па када прођемо ту студију и одобри се студија, ако се одобри, што значи да тај пројекат може одрживо и безбедно да се ради,  тек онда та компанија може да се пријави за експлоатациона право. А никако пре", рекла је Брнабић. 

На питање због чега настане општа хистерија и поларизација у друштву када се покрене питање литијума, Брнабић је рекла да не зна и да би волела да зна због чега се то дешава.

"Оно што је мени занимљиво, јесте тај пројекат је нешто дуже од 20 година активан у Републици Србији, прва истражна права су од стране бивше власти издата Рио Тинто у јуну 2004. Од тих 20 година пројекта, 18 година није било никакве дилеме, не дебате, није било дилеме. Сви су били поносни, срећни. Ми смо имали наш Јадарит које је најсличнији криптониту. Срби су били јачи од супермена. Све је било најлепше на свету. Дакле, од 20 година, 18 година је све било најдивније на свету, а онда је две последње године све најгоре на свету. Ја немам одговор на то питање, али сваки дан се питам", истакла је Брнабић. 

Како је навела, неко је јако добро осмислио кампању против литијума или пројекта Јадар. 

"Не бих рекла против РиоТинта, пошто мислим да је ту он ирелевантан, да будем сасвим искрена. Али против овог пројекта на начин да таргетира основне и најважније људске емоције, а то је страх. И у ствари ово је некако, чини ми се, можда и први пут да смо имали ту кампању где су ти људи који су осмислили ту кампању и који изводе изузетно добро, морам да кажем, изузетно добро и професионално, нису се либили да играју на те емоције", рекла је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг/"Euronews"