Народна скупштина

Брнабић: Није време за политичке поделе

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је на седници Скупштине Србије посвећеној безбедносним мерама после две трагедије које су се догодиле пре две недеље да је парламент једини форум у коме озбиљни и одговорни политичари треба да расправљају о мерама које друштво предузима и указала да ово није време за политичке поделе.

"Као неко ко дубоко верује у демократске вредности, верујем да је Народна скупштина право место за разговор о свим темама, а не перформансе, а посебно о темама које су овако тешке и оволико важне за наше друштво и за наше грађане", рекла је Брнабић.

Брнабић је додала да ће одговарати на питања посланика и расправљати колико год треба о безбедносној ситуацији пре и после трагедија, о мерама које су предузете, очекивањима од њих и докле се стигло са њиховом имплементацијом.

"Саслушаћу са пажњом и уважавањем сваки додатни предлог мера како би деца (изнад свега и свих), али и сви грађани Србије били безбеднији, осећали се безбедније и како би сви заједно, а не подељено по политичким и сваким другим линијама, као што су то радиле многе друге земље након сличних трагедија, без политизације (ако је то икако могуће) радили на предлозима како да, као друштво, наставимо даље", рекла је Брнабић.

Брнабић је оценила да ово није време за политичке поделе.

"Волела бих да их није било, иако нажалост и данас, сада, видим да неки желе да користе ово на најгрубљи и најбаналнији начин за поделе. Мислим да је Скупштина једини форум у коме озбиљни и одговорни политичари треба да расправљају о мерама које као друштво предузимамо", рекла је Брнабић.

Брнабић је посланицима изнела преглед безбедносних мера које су постојале пре, а које су уведене после трагедија.

Брнабић је на почеку излагања још једном изјавила саучешће породицама настрадалих.

 

 

Од сутра електронска пријава насиља над децом

Брнабић је изјавила да ће од сутра почети примена електронског система пријаве насиља над децом на платформи "Чувам те".

На седници Скупштине Србије посвећоној безбедносној ситуацији у земљи, Брнабић је рекла да су, у складу са програмом рада Владе до 2026. године и приоритетом унапређења безбедности деце, младих и просветних радника у установама васпитања и образовања предузете активности за пуштање у рад електронског система пријаве насиља за грађане и надлежне органе и установе у оквиру националне платформе за превенцију насиља која укључују децу.

"То је платформа Чувам те. Поред видео снимака, са предавањем на различите теме у вези са безбедношћу и вршњачким насиљем, на платформи Чувам те, креираран је систем за пријаву насиља који ће користити грађани, надлежни органи и установе", навела је Брнабић.

Додала је да ће на једном месту,  преко Тријажног тима који је успостављен у оквиру Министарства за информисање и телекомуникације, сви надлежни органи пратити буквално сваку пријаву насиља према детету и ток њеног решавања.

"Статус пријаве ће бити доступан у сваком тренутку, а и грађани ће моћи да подносе пријаве Тријажном тиму, прате ток и исход", рекла је Брнабић.

Брнабић је нагласила да су полицијски службеници, њих 12.368, саобраћајне и криминалистичке полиције, већ почели и у наредном периоду ће наставити обезбеђивање 1.832 школе, како државне, тако и приватне.

"Ангажован је максималан број полицајаца на јавним просторима и објектима на којима борави и окупља се већи број грађана.

Предузимају се интензивне активности на контроли држања и ношења оружја, прикупљању сазнања о неовлашћеном држању и ношењу оружја.

На подручју Београда успостављена је акција 'Салус', враћања сигурности грађана", навела је Брнабићева. Како је рекла, акција 'Салус' се спроводи од 8. маја, од 8 до 22 цаса, а полицијски службеници спроводе опсервацију критичних места у и око школских објеката, легитимишу се сумњива лица, проверавају се возила и ради на запажању безбедносно занимљивих појава.

"Полицијски службеници су обавезни да у свим школама за време одржавања наставе, доласка и одласка ученика, и посебну пажњу да посвете раном уочавању сумњивих активности", рекла је Брнабић.

Брнабић је истакла да је МУП израдио стратешку процену јавне безбедности за 2022.-2025. године, која приказује стање јавне безбедности, идентификује кључне безбедносне претње и ризике и предлаже стратешке приоритете у раду полиције. Како је навела, стање јавне безбедности у Србији се прати и процењује на основу два кључна показатеља - објективне природе, кроз статистичке податке, и субјективне, на основу перцепције грађана.

"Стратешке приоритети су спречавање и сузбијање кривичних дела и прекршаја извршених на јавном простору и спречавање и сузбијање насиља на спорским догађајима. Безбедност, деце, ученика и школа је једно од приоритета у раду полиције. Полиција континуирано прати ситуацију и у складу са проценама усмерава своје активности које се односе на превентивно деловање и едукативне кампање", рекла је Брнабић.

На територији Србије полицијске управе на почетку сваке године имају обавезу да изврше анализу безбедности ученика и школа у претходној школској години, као и остварену сарадмју са школама.

"У оквиру тога, сваког 1. септембра се организују састанци са директорима. У школама где је донета заједничка оцена од стране директора и командира полицијске испоставе, доведени су школски полицајци који врше позорничку делатност у тим рејонима, чије је радно време у складу са проблематиком, а у време распуста са проценом".

Од 2018. године обучено је 327 полицијских службеника да раде као школски полицајци. У току школске 2022/2023. школске године организовано је 3.385 предавања, трибина, радионица, посета ученика полицији и дружења ученика са полицијом, навела је Брнабић.

Брнабић је истакла да се у Београду се налази 327 васпитно-образовних установа, 199 основних школа, 103 средње школе и 25 школа за основно и средње образовање. "До 3. маја на унапређењу стања безбедности било је ангажовано 140 школских полицајаца који су покривали 205 школа, од чега 140 основних и 65 средњих школа за које је процењено да су биле безбедносно угроженије, док су остале покриване короз редовну службу", рекла је Брнабић.

Додала је да је после убистава у ОШ "Владислав Рибникар", наложено да полицијске управе ступе у контакт са директорима школа и да изврше анализу стања безбедности, а да је после убистава у околини Младеновца, наложено хитно видљиво појачано присуство полиције на јавним местима и објектима.

"Полицијски службеници су дужни су да предузму мере заштине у свим основним и средњим школама за време наставе, за време доласка и одласка ученика у школе, и посебну пажњу усмере на рано препознавање могућих ризика и претњи", рекла је Брнабић. 

 

Предато 26.339 комада оружја, опозиција се одлучила за перформанс

Брнабић је  рекла да су од 8. до 17. маја у акцији разоружавања Србије, грађани предали 26.339 комада оружја, укључујући и минско-експлозивна средства.

Део опозиције је добацивао, па их је председник Скупштине Србије Владимир Орлић замолио “да не псују и да саслушају извештај који су тражили” и поручио да неће да изриче мере.

Брнабић је рекла да јој је жао што се опозиција одлучила за перформанс.

Брнабић је у парламенту, где је у току расправа о четири тачке дневног реда које су у вези са масовним убиствима у Србији, казала да је МУП након трагичних догађаја предузео низ мера.

Међу мерама МУП-а јесте и провера држања оружја, мораторијум на издавање дозвола за држање и ношење оружја, контрола стрељана, као и предаја нерегистрованог оружја, а реч је о акцији која траје до 8. јуна.

Предато је, каже Брнабић, и више од милион комада муниције.

“Желим да се захвалим свим грађанима који су одговорно и озбиљно поступили И одазвали се на позив”, рекла је Брнабић и подсетила да су се масовна убиства у Србији дешавала и раније и споменула трагичне догађаје у Великој Иванчи, Јабуковцу, Неготину и Лесковцу.

Брнабић је поручила да влада наставља са имплементацијом мера у борби против насиља, између осталог, и са акцијом разоружавања са циљем да се смањи број оружја и до 90 одсто.

План је да се запосли више од 1.200 нових полицаца који ће радити на безбедности у школама.

Брнабић је невела да Министарство правде припрема више измена закона, те да се разматра смањење старосне границе кривично-правне одговорности са 14 на 12 година.

Брнабић је рекла да од опозиције жели да чује конкретне мере или да коментарише већ донете, а не да грађанима ускраћује право на  слободу кретања протестима на Газели.

 

Нисам дошла да слушам псовке и перформансе, него предлоге

Брнабић је истакла у Скупштини Србије да трагедије које су задесиле земљу превазилазе политику, да је то тема за читаво друштво која не треба да се политизује, јер је то неодговорно и не води ка решењу.

"Одређени део опозиције ово је искористио за политизацију, а они су тражили седницу. Нисам дошла да слушам псовке и перформансе него предлоге", рекла је Брнабић на седници посвећеној безбедносној ситуацији после трагичних убистава.

Брнабић је приметила да су се таква убиства дешавала и у другим земљама света, као што су Немачка и Норвешка, али да тамо никоме није пало на памет да због тога оптужи власт.

"То није нормално, ни људски, ни пристојно, то се нигде није догодило", рекла је Брнабић и подсетила да се то није дешавало ни у Србији после неких ранијих масовних убистава, као што су била у Лесковцу или Малој Иванчи.

"Нико тада није говорио и упирао прстом у било кога. Нико никада нигде у свету. То је нељудски", указала је Брнабић и упитала како може неко да користи убиства за политичке протесте, каква је порука нашем друштву да се оптужује један човек и једна странка.

Брнабић је оценила да део опозиције не занима ни узрок ни решење, већ политички ћар.

"Друштво треба да се уједини у тузи и да видимо шта можемо да урадимо", поручила је Брнабић одговарајући посланицима.

Брнабић је додала и да још мора да се ради у просветном систему, али да је много урађено и да треба погледати и другу страну медаље, колико наших студената и ученика освајају медаље на светским такмичењима.

 

Разоружаћемо Србију, одузети 90 одсто дозвола за оружје

Брнабић је изјавила да ће актуелна власт разоружати Србију и да ће бити одузето 90 одсто дозвола за оружје, чиме ћемо се сви, како је оценила, осећати сигурније.

На седници Скупштине Србије посвећеној безбедносној ситуацији у земљи, Брнабић је поручила представницима опозиције да је Србија највећи број дозвола за оружје достигла 2008. године, када су на власти били, како је рекла, они који се данас боре против насиља.

Како је навела, тада је било 1.172.468 дозвола, док је 2013. тај број смањен на испод 800.000.

Према њеним речима, данас имамо 771.701 дозволу, а на крају првог квартала дошло је до смањења на 761.415 дозвола.

"Дакле, радили смо свој посао озбиљно и одговорно. Када погледате шта је некада било и шта смо урадили, није систем овде заказао. Али да, сада ћемо разоружати Србију, одузећемо 90 одсто оружја и свакако ћемо сви бити безбеднији", поручила је Брнабић.

Брнабић је оценила да опозиција покушава да манипулише бројевима да би показали да је неко био неодговоран и да нешто није радио.

"То нико раније у Србији није радио. Ни нигде у свету. Да то политизује на тај начин", сматра Брнабић.

Како је рекла, није чула за владу, као извршну власт, нити један предлог мера за борбу против насиља, осим да се смени министар унутрашних послова који, како сматра, ради добро.

Што се тиче захтева за сменом директора БИА, Брнабић је оценила да тек он и БИА немају никакве везе са трагедијама које су се десиле.

Што се тиче захтева опозиције за сменом чланова РЕМ-а, Брнабић је одговорила да извршна власт нити бира РЕМ, нити дели националне фреквенције.

"То радите ви овде у Скупштини. Дакле, то није предлог за власт. Свих ових дана нисте нам дали ниједан једини конкретан предлог шта да урадимо и како да смањимо насиље у Србији. Како деца и њихови родитељи да се осећају безбедније. Сви предлози, сви до једног, били су политички и то такође много говори о карактеру вашег протеста", закључила је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2