Народна скупштина

Брнабић: Очекивала сам да ће седница почети извињењем др Пејовић Милованчевић

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић рекла је у Народној скупштини Републике Србије да је очекивала да ће седница почети извињењем докторки Милици Пејовић Милованчевић, чију је стручност током расправе прошле недеље довео у питање Мирослав Алексић из Народне странке.

На седници на којој се разматра безбедносна ситуација у земљи након масовних убистава у ОШ "Владислав Рибникар" и у околини Младеновца, Брнабић је рекла да је докторка Пејовић Милованчевић, в. д. директора Института за ментално здравље, од када се догодио масакр у ОШ "Владислав Рибникар", налази на "првој линији фронта". 

Сем тога, додала је Брнабић, она је и потпредседница Радне групе за заштиту менталног здравља младих, коју је недавно основала Влада Србије.

"Мислим да је било важно да данашња седница започне извињењем докторки Пејовић Милованчевић, чију су стручност поједини представници опозиције довели у питање прошле недеље. Али то нажалост нисмо чули. То је јединствени случај у историји, да један политичар напада стручњака, докторку из Института за ментално здравље, која је већ двадесет дана са децом и бори се у првим редовима. Али то се није догодило. Невероватно је да се у Народној скупштини руши кредибилитет Института за ментално здравље. Људски бих вас замолила да то више на овом месту никада не урадимо", рекла је Брнабић.

Додала је и да у досадашњој расправи није чула ниједан предлог мера који би допринео да се превазиђу последице трагичних догађаја, осим оних , како је навела, да (председник Републике Србије) Александар Вучић поднесе оставку.

Одговарајући на тврдње посланика и председника Демократске странке Зорана Лутоваца да је његова странка предлагала мере, али  да се оне нису могле чути, Брнабић му је одговорила да није чула ниједну сем оних на протестима. 

"Кажете, предлагали сте мере на протестима: смена Гашића, Вулина, гашење медија који вам се не свиђају, смена РЕМ-а, која нема никакве везе са нама. То је нешто што је на вама, изволите иницирајте смену; али, ево да питам како би то спречило овакву трагедију у будућности? Такви захтеви немају везе са трагедијом које се десила, имају везе да политиком", рекла је Брнабић.

Додала је да су мере које је део опозиције до сада предлагао, већ  дале неке резултате, јер је, како је рекла, јуче је у центру Београда, док је седео у кафићу, нападнут политички аналитичар Дејан Вук Станковић. 

"Охрабрили су се људи, почели су да нас јуре по улицама, послушали су вас. Јер ви се борите против насиља тако што вршите насиље над осталим грађанима блокирајући ауто-пут, мост Газела, међународни путни правац. Постоје грађани који смеју да врше насиље над другим грађанима јер су елита, у праву су, шта год они кажу то је у реду. А они други грађани немају право на слободно кретање, немају право да кажу своје мишљење, а оно што је најновије, немају право ни на своје политичко деловање", рекла је Брнабић.

Обраћајући се Лутовцу рекла је да је жестоко напао прослављење спортисте, Јанка Тиспаревића и Дејана Томашевића, само зато што су се учланили у Српску напредну странку. 

"Где је ту демократија и демократски манир, да нападате и вређате некога само зато што се учланио у неку политичку партију? И то су људи који су у сваком смислу прославили нашу земљу, али у овом случају је, према вашем мишљењу, насиље над њима сасвим дозвољено, зато што не мисле исто као ви? Ја мислим да то није борба против насиља, већ само дељење Србије. И на то ћете јасно добити одговор у петак 26. маја, на великом скупу наде у Београду", поручила је Брнабић.

Брнабић је позвала опозицију да изађе на изборе, уместо што покушава да кадрира у Влади Србије и одређује ко ће бити министар, а ко не.

"Немојте ви да кадрирате у Влади и одлучујете који је министар добар, а који не, него идемо на изборе. Понудили сте грађанима решења и знате како треба да се води држава, па 'ајмо на изборе. Увек ће бити како народ каже", рекла је  Брнабић.

 

Реаговала сам у афекту, јер неко меша стручњаке у политичке обрачуне

Брнабић је рекла да је њена реакција током седнице у петак после излагања народног посланика Мирослава Алексића била бурна, јер није могла да верује да било који политичар у парламенту може да покуша да стави на "стуб срама" стручњака, посебно после две трагедије које су се недавно догодиле у Србији.

Такође је рекла да је у афекту употребила једну реч и одгурнула микрофон,  као и да је оно што је рекла било упућено Алексићу, а не целој опозицији.

Брнабић је рекла да нема никакав проблем да сноси било какву политичку одговорност за своју реакцију у петак, али да је потребно да се постави црвена линија испод које не сме да се иде, а то је да се стручњаци који нису политичари не мешају у политичке обрачуне.

"У петак сам, кажете, направила велики прекршај и да треба да сносим политичку одговорност, ја ћу вам сваки пут рећи да немам милиметар проблема да сносим било какву политичку одговорност, али ми је невероватно да се ви у вашем говору нисте осврнули на покушај да се уруши интегритет и кредибилитет једног од наших највећих стручњака за ментално здравље деце и омладине", рекла је Брнабић одговарајући посланику посланичке групе НАДА-Нови ДСС-ПОКС  Предрагу Марсенићу.

Додала је да је њена реакција била бурна, јер није могла да поверује да било који политичар у парламенту може да, како је рекла, спадне на такве гране да покуша да стави на стуб срама стручњака као што је др Милица Пејовић Милованчевић, наводећи да је реч коју је изговорила у афекту била упућена Алексићу, а не целој опозицији.

"У вашем говору се на то нисте ни осврнули, нисте покушали да је заштитите, нисте рекли - немојте као политичари да убацујемо стручњаке у блато у којем се ми сваки дан ваљамо, да ли сте се на то осврнули? Била вам је претерана моја реакција, употребила сам једну реч у афекту и склонила сам микрофон", навела је Брнабић.

Додала је да је потребно да се у друштву успостави црвена линија испод које не сме да се иде и да је за њу та линија да се стручњаци који нису политичари не мешају у политичке обрачуне, а посебно када је реч о стручњацима који имају кредибилитет да раде са децом у овом осетљивом тренутку.

Брнабић је оценила да не постоји ни у једној земљи да политички аналитичар буде нападнут као што се десило Дејану Вуку Станковићу док је седео у локалу у Београду и то само зато што се некоме не допадају нечији ставови и мишљења.

"Чули смо громогласну тишину од свих бораца против насиља. Ниједан није осудио", рекла је Брнабић.

Одговарајући Марсенићу, који је рекао да је митинг заказан за 26. мај непотребан у овом тренутку, навела је да не разуме како су сви остали скупови смислени, а да је само скуп заказан у том периоду бесмислен.

"Не разумем ту логику", рекла је Брнабић.

 

Опозиција користи људске трагедије за политичку борбу

Председница Владе Ана Брнабић рекла је данас у Скупштини Србије да опозиција да има идеју како политички да победи не би користила људске трагедије за политичку борбу и оценила да је народна посланица Мариника Тепић изјавом да је за сузе председника Вучића у Малом Орашју касно пробила још једно дно.

"Још једно дно данас је пробијено. Председник Александар Вучић посећује данас Мало Орашје и Дубону, разговара са породицама које су изгубили своје ближње у масакру почињеном раније овог месеца. Не могу да замислим колико не можемо да будемо људи, да Мариника Тепић каже, веровали или не, да је касно отишао и да је за његове сузе касно. Kо сте ви да одређујете шта је рано, а шта касно?", упитала је Брнабић реагујући на излагање Тепић.

Брнабић је рекла и да су породице жртава плакале заједно са председником, али да је народна посланица тим породицама рекла да је за те сузе касно и упитала како неко може да буде толики нечовек и да говори у име тих породица.

"Да је отишао 48 сати после масакра, било би рано", рекла је Брнабић и  упитала опозиционе посланике ко су они да се баве тако дубоким и осетљивим стварима и зашто мисле да је то домен политичке борбе.

"Зар смо изгубили сав морал у овако тешком тренутку. Тада 2007. године када је побијено деветоро да ли је тадашњи председник ишао да посети породице које су изгубиле своје најближе", навела је Брнабић и нагласила да се не сећа да је те 2007. било ко из опозиције замерио власти или председнику што није отишао да обиђе породице.

Према њеним речима, тако је било зато што је тада ваљда постојала људскост пре политике, а за опозицију у Србији данас је све политика. “Да имате идеју како политички да победите, не бисте морали да користите најужасније људске трагедије за политичку борбу", оценила је Брнабић.

"Они који позивају на насиље су борци против насиља, а ми који говоримо да свако мора да има своје мишљење, да свако мора да има слободу да га искаже, ... да ће се власт мењати, али на изборима - ми смо насилници, то је још једно врзино коло лудила", оценила је Брнабић.

Брнабић је додала и да опозиција нема никакву комуникацију са тим породицама па да би знала шта они мисле о томе.

"Ви знате ми не знамо шта је борба против насиља, тај политички опортунизам је направио блато и каљугу у којој се сви ваљамо упркос трагедији у земљи, трагедија није успела да нас врати на мод људскости, пробудила је најгоре у политичарима", рекла је Брнабић и истакла да се од опозиције није чула ниједна реч о мерама и како да се изборимо са последицама трагедије.

Брнабић је подсетила и на раније изјаве Маринике Тепић и оценила да  посланица мења вредности у зависности од тога како јој у том тренутку одговара.

“Зашто нисте осудили Јову Бакића који је рекао да нас не можете победити на изборима, али ћете нас зато јурити по улици? Јесу ли то ваше вредности", упитала је Брнабић.

Брнабић је додала и да опозиција када им одговара, као за време короне, шири ксенофобију, а неко време касније Тепић стаје у заштиту миграната.

Подсетила је и на то да ју је Тепић када је постала председница Владе, назвала хомопремијерком што је отворено ширење хомофобије.

"А онда, прошле године, иста та особа, иде да пружи подршку ЛГБТ грађанима, жели да шета са њима, јер јој је то тада било политички згодно. Све може, све иде и све је дозвољено”, закључила је Брнабић.

 

Гашић иде у Прибој да би се људи осетили безбедније

Скупштина Србије завршила је данашњи рад у 18.00 часова, а расправу о владином извештају о безбедносној ситуацији у земљи после два масовна убиства наставиће сутра.

Брнабић рекла је да је министар унутрашњих послова Братислав Гашић отишао нешто раније са седнице јер треба да иде у Прибој, да разговара са људима како би се смањиле тензије у том граду после убиства младића Ервина Ћ. кога је у петак усмртио припадник полиције Игор А.

Брнабић је рекла и да Гашић иде у Прибој како би држава у том граду била још присутнија и да људи који тамо живе осете да је уз њих.

Шеф посланичког клуба Српске напредне странке Миленко Јованов рекао је да та странка подржава мере које је предузела Влада Србије после два масовна убиства укључујући ревизију издатих дозвола за оружје, као и строжа правила за издавање оружја.

Јованов је рекао да подржавају и смањење старосне границе за кривично гоњење са 14 на 12 година и запошљавање 1.200 полицајаца у школама.    

"Драго ми је што се запошљава толико полицајаца, треба да се запосли још и да се врати позорнички полицајац, који је био ауторитет", рекао је Јованов.

Додао је да посебно подржава формирање Савета за борбу против вршњачког насиља и насиља на интернету.

Јованов је оптужио опозицију да покушава да политички профитира из трагедија које су се десиле у Србији, али да то не доноси резултате и оценио да ће поново доживети дебакл на изборима, као што се већ десило.

"Све док ми на јавној сцени будемо имали људе који у оваквим стварима виде шансу, тешко ћемо моћи да направимо искорак као друштво", рекао је Јованов.

Александар Мирковић из СНС поручио је опозицији да је претходних дана нападала све и сваког па и др Милицу Пејовић Милованчевић, и да се због тога многи стручњаци питају зашто би било шта радили.

Рекао је да је и он био у сличној ситуацији као Дејан Вук Станковић, када се приликом последњег изласка из Скупштине око њега окупило 20 људи, који су добацивали посланицима.

 

 

Извор: Танјуг / РТС 2