Народна скупштина

Брнабић са представницима удружења особа са инвалидитетом

Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић састала се са представницима удружења особа са инвалидитетом и том приликом је истакла да на чему год да се ради, на првом месту мора да нам буде интерес свих наших грађана, као и да жели да настави да ради на остваривању потреба организација и појединаца и подржи иницијативе које имају за циљ да унапреде живот свих категорија особа са инвалидитетом.

"Претходних година за време њеног мандата као председнице Владе Србије, спроведене су бројне иницијативе и пројекти са циљем унапређења положаја особа са инвалидитетом. Покренути су дигитални уџбеници за глуве на српском знаковном језику, а за потребе Националног преводилачког центра за српски знаковни језик обезбеђена је апликација "СОС за глуве", која омогућава бесплатне телефонске позиве са чујућим особама посредством тумача за српски језик", рекла је Брнабић.

Уз помоћ средстава партнера из Европске уније, уручено је специјализовано возило за превоз особа са инвалидитетом Удружењу дистрофичара Београда.

"На иницијативу особа са инвалидитетом, омогућено је електронско издавање паркинг налепнице, што представља прву електронску услугу у Србији намењену искључиво особама са инвалидитетом, а од успостављања је поднето више хиљада захтева путем портала еУправа у 51 локалној самоуправи широм наше земље. Како би се даље олакшао паркинг особама са инвалидитетом и спречило непрописно паркирање на местима намењеним особама са инвалидитетом, дуплирана је казна са претходних 5.000 на 10.000 динара", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да је "доста урађено на побољшању приступачности, па тако за непуне 3 године постављено је више од 100 рампи у више од 40 локалних самоуправа. У области образовања, у протеклих неколико година рађено је на унапређењу приступачности 34 вртића, 83 основних и 42 средњих школа и 23 факултета. Регионалне туристичке атракције, попут видиковца на Овчарско-кабларској клисури биће у потпуности приступачне корисницима инвалидских колица. Такође, ради се на побољшању приступачности бања широм Србије, а Сијаринска бања у Медвеђи биће прва приступачна бања у Србији. Обезбеђена су средства за опремање и дигитализацију садржаја највеће библиотеке за слепе особе на Балкану "Др Милан Будимир".

Постављене су звучне сигнализације на семафорима, гради се и опрема за инклузивна игралишта, организују кампови за децу са инвалидитетом и спроводе се кампање у циљу превазилажења предрасуда према особама са инвалидитетом".

Брнабић је истакла да је све то разлог да се настави са радом, још више како бисмо створили друштво које препознаје различитост и које ствара једнаке шансе за све.

Брнабић је представницима удружења поручила да је Народна скупштина место где може на систематичнији начин да се утиче на изградњу инклузивнијег друштва, као и да ће на новој функцији наставити са интензивним заједничким радом са представницима удружења особа са инвалидитетом.

Као први корак, председница је најавила оснивање интерпарламентарне групе народних посланика и особа са инвалидитетом којом ће се она председавати, са циљем да се у континуираном, заједничком дијалогу идентификују горуће потребе особа са инвалидитетом и радити на решавању највећих потешкоћа.

Састанку у Парламенту поред председнице присуствовали су и председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Александар Марковић, председник Одбора за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштва Хаџи Милорад Стошић и представници Националне организације особа са инвалидитетом Србије (НООИС), Савеза за церебралну и дечију парализу Србије, Савеза за приступачност Србије, Савеза слепих Србије, Организације слепих Београда, Градске организације глувих Београда и Удружења дистрофичара Београда.

 

 

 

Извор: Танјуг