Брнабић: Србија неће извозити литијум као сировину
Председница владе Републике Србије, Ана Брнабић, изјавила је, одговарајући на питање о потенцијалном руднику јадарита, какав код Лознице планира да отвори компанија "Рио Тинто", да ће се поштовати стандарди за заштиту животне средине и да Србија неће дозволити да се литијум извози као сировина.
Брнабић је свим грађанима Србије, посебно Лознице, рекла да ће највећа пажња бити посвећена елаборату о заштити животне средине и да ће од компаније "Рио Тинто" бити захтевано да се придржавају најбољих еколошких стандарда.
"Јавна расправа је одржана, што не значи да неће додатно да се разговара", рекла је Брнабић и позвала Глишића на састанак тим поводом, што је он прихватио.
Брнабић је додала да је у току студија процене утицаја на животну средину, наводећи да би требало да се заврши до јуна ове године, а док се то не заврши, како је рекла, неће бити донете финалне одлуке о даљем току пројекта.
Према њеним речима, рудник који се планира би био подземни и неће угрозити обрадиве површине, а када је реч о депонији, разговара се, како је Брнабић рекла, о две локације.
''То ће бити чврсти отпад и неће угрозити животну средину, нарочито реку", рекла је Брнабић и напоменула да је отворена да разговара и са локалним становништвом о томе.
Брнабић је рекла да је јавни интерес улагање компаније од преко 1,5 милијарди евра, и то што налазиште Србији обезбеђује 10 одсто светских резерви литијума, а ''Рио Тинто'' добија право на експлоатацију.
"Биће немогуће литијум извозити из Србије као сировину, морамо да правимо полупроизвод или финални производ да би могла економија да се развија", рекла је Брнабић и објаснила да би Србија могла да постане европски центар за производњу батерија, електричних аутомобила и других производа од литијума.
"И сама инвестиција од преко 1,5 милијарди евра уз максимално поштовање свих животних стандарда је прилика за Србију коју не смемо да пропустимо", рекла је Брнабић.
Брнабић је додала да када ''Рио Тинто'' буде продавао литијум, мораће да докаже да су поштовали све стадарде животне средине.
На питање о повећању рудне ренте, Брнабић је одговорила да је и министарка Зорана Михајловић покренула то питање, да се размишља о томе, али и да је важно да постоји стабилан оквир за инвеститоре.
Важност гасовода "Балкански ток" је вишеструка за Србију
Брнабић је изјавила да је важност гасовода "Балкански ток" вишеструка за Србију, јер тиме добијамо више гаса, шири се гасоводна мрежа кроз целу земљу, важан је за нове инвестиције, за заштиту животне средине, а њиме смо постали и транзитна земља за гас.
Брнабић је изразила задовољство што је Србија завршила изградњу тог гасовода кроз нашу земљу у року и што је пуштен 1. јануара ове године.
"Балкански ток значи две ствари. Прва је да имамо још један извор гаса, значи имамо и веће количине гаса у Србији, а то значи да смо енергетски безбеднији и стабилнији. Такође, значи да смо обезбедили један важан енергент за даљи развој привреде, али и изузетно важан енергент у области заштите животне средине", истакла је Брнабић.
Друга ствар, навела је Брнабић, Балкански ток омогућио је Србији да од земље која купује гас, постане транзитна земља за гас и наплаћује транзитну таксу која ће улазити у наш буџет.
Брнабић је истакла да ће Балкански ток омогућити да се гасоводна мрежа шири по Србији, а посебно, наглашава, у оним местима у којима до сада није било инвестиција.
"Желимо до тих места да доведемо гас, како бисмо могли да привучемо инвеститоре", рекла је Брнабић.
Изградња метроа у Београду почиње крајем године
Брнабић је изјавила да ће изградња метроа у Београду почети крајем године и да је новац у буџету обезбеђен и за студије изводљивости и за почетак градње.
Брнабић је подсетила да је Влада Србије потписала предуговоре са кинеским и француским компанијама које ће радити на изградњи метроа, али и да је буџетом за ову годину обезбедила новац за почетак изградње, студије изводљивости и пројектно-техничку документацију.
"Сада можемо да кажемо да ће до краја године почети изградња метроа у Београду", рекла је Брнабић.
Крагујевац први град где гасимо котларнице на угаљ
Брнабић је изјавила да ће Крагујевац бити први град у Србији где ће бити угашене котларнице на мазут и угаљ, а уместо тога биће прикључен гас.
Брнабић је рекла да ће то значајно смањити загађење ваздуха.
Брнабић је истакла да тај прикључак на гас широм мреже омогућава изградња гасовода "Балкански ток".
Брнабић је навела да ће до краја мандата ове владе старе котларнице на мазут и угаљ бити замењене у многим градовима у Србији.
"То ће значити много за грађане и за смањење загађења ваздуха", рекла је Брнабић и додала да сматра да ће то бити најважнији задатак ове владе.
Држава мало шта може да уради за малинаре из Прибоја
Брнабић је обећала да ће са министром пољопривреде Браниславом Недимовићем видети да што више помогне малинарима из Прибоја који су пре неколико година дали 50.000 тона купцу на велико, а за то нису добили новац.
"Знам за тај проблем, свестан је тог проблема и министар Недимовић и оно што је проблем јесте што се ради о купопродајном односу између две стране и држава мало шта може да учини. Ту морају да се умешају правосудни органи. Обећавам да ћу са Недимовићем погледати ово и видети колико можемо да помогнемо тим људима", рекла је Брнабић.
Брнабић је надовезујући се на тај проблем позвала све произвођаче прехрамбених намирница да погледају шта су урадили пчелари у Србији и да уче из њиховог примера.
Брнабић је подсетила да су се удружили и изградили погон за шта су од државе, када су предочили своје планове Влади, добили финансијску подршку.
Брнабић је истакла да је захваљујући том погону цена меда скочила између 100 и 200 одсто.
"Тај мед се доноси у погон у Рачи. Има пчелара из региона који показују на то као добар пример. Угледајте се на њих, не зависите само од велетрговаца, дођите код нас, покушајте сами да пласирате своје производе на тржиште", апеловала је Брнабић на произвођаче прехрамбених производа.
Влада покренула пројекат адресног регистра 2016. године
Брнабић, надовезујући се на тему адресног регистра, рекла је да је Влада покренула тај пројекат 2016. године.
"То је био комплексан процес којим смо сви заједно уводили здрав разум и ред у државној управи и локалној самоуправи", рекла је Брнабић.
Брнабић је оценила да је срамотно да више од 50 одсто становништва није имало адресу.
"То је био један од показатеља да бившу власт није било брига како људи живе, нису доводили инвестиције, отварали радна места. Могли су макар да среде да свака улица добије назив и број", истакла је Брнабић.
Брнабић је навела да је ове недеље одржан састанак са јавним предузећима како би она почела да преузимају податке из адресног регистра.
Према њеним речима, резултат тога ће бити олакшање привреди и грађанима да када се преселе не морају да обавештавају сваки орган, већ ће о промени адресе обавестити само један.
Ставови Фон Крамон нису ставови Европске уније
Брнабић је изјавила да известилац Европског парламента за Косово, Виола фон Крамон, својим изјавама и захтевима нарушава преговарачки процес Београда и Приштине, али да њени ставови нису ставови Европске комисије и Европске уније.
Брнабић је рекла да као што у парламенту Србије сваки посланик може да прокламује ставове који нису ставови владе, тако и у Европском парламенту европски посланици могу да заступају ставове иза којих не стоји Европска комисија.
''Објективност Фон Крамон није неупитна, она је стопостотно необјективна, далеко је одмакла од било каквог дипломатског протокола и понашања и отворено је непријатељски расположена према Србији. Мени је драго што је отворена, јер да је другачије можда би неко могао да доведе у питање њену објективност, али за Фон Крамон је то неупитно'', рекла је Брнабић.
Брнабић је нагласила да ставови Фон Крамон, на које она има право, нису ставови ЕУ и не могу бити ставови ЕК која, како је објаснила, мора да поштује ставове држава чланица ЕУ, међу којима је пет земаља које не признају једногласно проглашену независност Косова.
Брнабић је рекла да Београд такође подржава визну либерализацију грађана са Косова и Метохије, јер је то у интересу њених грађана.
''Можда ће Фон Крамон одустати од визне либерализације кад то чује, јер она не дели никакве ставове са Србијом, ни када су поштени, у складу са међународним правом, нормама и истином'', рекла је Брнабић.
Брнабић сматра да до визне либерализације неће брзо доћи јер, како је рекла, већина чланица ЕУ зна да би у том случају грађани са Косова и Метохије, пре свега албанске националности, напустили Косово и Метохију и преселили се у те земље.
Брнабић је рекла да се тиме што Фон Крамон ради нарушава преговарачки процес о Косову и Метохији и показује колико као известилац поштује, односно не поштује, преговарачки процес и Европску комисију.
''Мислим да је баш брига за преговарачки процес и жао ми је због тога, јер то највише штети грађанима Косова и Метохије, јер они без договора са Београдом немају никакву перспективу, најмање европску'', истакла је Брнабић.
Брнабић је поручила да ће се Србија борити за своје интересе, а то је, између осталог, и регионална стабилност.
Извор: Танјуг/РТС 2