Народна скупштина

Брнабић: Велика фрустрација опозиције

Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић данас је у Скупштини у потпуности оголила лицемерје опозиције која се данас бори против јадарита, а док су били на власти хвалили су га на сва звона и поручивали да од њега никада неће одустати.

Брнабић је наиме показала одштампане текстове и медијске наслове објављиване од 2010. до 2012. године, где се из изјава највиших државних функционера, као и мештана околине Јадра, може видети да су о експлоатацији литијума сви говорили позитивно и једва чекали да почне.

"Примећујем да је фрустрација опозиције огромна. Како они кажу, борба њихове генерације распада се као кула од карата, сада су посланици опозиције спали на личне нападе, пошто нису у стању ни да се појаве на седници ујутру, пријаве се за реч и онда не кажу ниједну једину реч о закону. Кажу, да се никада није причало о пројекту Јадар. Ево, да вам покажем, како се није разговарало. Мислим да се у последњих 20 година ни о једном пројекту није више разговарало", рекла је Брнабић и почела да цитира медијске чланке старе више од деценију.

Тако је Брнабић цитирала чланак из 2011. године, када је Влада Мирка Цветковића најавила отварање рудника јадарита на стогодишњицу Церске битке.

"Исти такав наслов поновили су и 2012. године. Раније, 2011. године ево објављен текст, у више новина наслов – ниче гигант у долини Јадра! Ето како се није о томе разговарало. Шта су мештани тада причали о пројекту Јадар? Ево, председник месне заједнице Драгинац – откривање јадарита већ даје бољитак. Петнаестак људи из села већ ради на бушотинама, за 50-60 хиљада динара, што је за овај крај тада било више него солидно. Каже мештанин да никада није чуо да је неко продао земљу за 100 евра по ару, а камоли више. Он наводи да зна многе људе који би земљу продали за те паре, али не могу јер нема купаца. Мештани села Слатине кажу да, чим су ови што буше дали толике милионе, ствар мора да је озбиљна, и кажу да ће ове године бити жестоког бушења. Ево још једног чланка из медија – за јадарит дају још 27 милиона", читала је Брнабић медијске објаве из периода док су неке од странака данашње опозиције биле на власти.

Брнабић је на крају прочитала наслов још једног текста из 2010. године, те је закључила да опозиција ни дан данас није одступила од тога. "Имамо и наслов из 2010. године – јадарит остаје наш! То нам они и данас причају у ствари у скупштини, да Јадарит мора да остане њихов", поручила је Брнабић.

 

Опозиција позива на грађански рат

Брнабић је изјавила да се данас, трећег дана расправе о предлогу за измену Закона о рударству и геолошким истраживањима у парламенту чуло оно најважније - да опозиција позива на грађански рат и да јој скупштинска расправа није важна.

Реагујући на излагање шефа посланичке групе Зелено - левог фронта Радомира Лазовића који је представницима власти рекао да, ако буду "подметали плаћене лобисте Рио Тинта као струку, слушаће куку и мотику", Брнабић је рекла да је седница сазвана на захтев опозиције, и да им је, како је рекла, буквално све дато и да као предлагачи имају све време овога света.

"Прво смо то чули од овлашћеног предлагача, сада и од представника опозиције, да како год да се ово заврши, парламент није важан, расправа није важна, институције Републике Србије нису важне, оне за њих могу и да не постоје. Него ћемо се ми разрачунавати на улицама, устаће кука и мотика и ми ћемо онда да се разрачунавамо на улицама ако се њима случајно не свиди како већина у Народној скупштини гласа", рекла је Брнабић.

Брнабић је подсетила да је већина у Народној скупштини она за коју су грађани Републике Србије гласали.

"За разлику од њих, ми верујемо у институције, ми верујемо у владавину права и ми верујемо у наше законе. И још једном понављам, Закон о рударству и геолошким истраживањима је сасвим јасан, а све време причамо о једном пројекту. Ако верују људи у своје аргументе, то ће се показати у студији о процени утицаја на животну средину. А онда ће студија о процени утицаја на животну средину рећи да не може да се да дозвола за експлоатацију", рекла је Брнабић.

Брнабић је указала да је све  то показатељ да опозицију институције не занимају и да желе предполитичко друштво у коме се међусобно "бијемо и гањамо по улицама".

 

Расправа о литијуму опозицији служи да дестабилизује земљу

Брнабић је изјавила да опозицију не интересује заштита животне средине, већ да им цела дебата о Предлогу измене закона о рударству и геолошким истраживањима служи као покушај дестабилизације земље и покушај да се уздрма власт будућим протестима.

"Баш њих брига и за животну средину и за здравље грађана и за пројекат Рио Тинто. Ово је још један начин покушаја дестабилизације Србије, плашења људи, ширења панике, да би се људи позвали на протесте. Пети покушај најмање у последњих 10 година", рекла је Брнабић на седници Скупштине Србије и додала да ће њена посланичка група гласати против тог Предлога закона са, како је рекла, обе руке подигнуте.

Брнабић је рекла да је расправа била прилика да се чују изузетно конкретна, јако директна и врло смислена питања о предлогу закона, али да се то није чуло од представника опозиције.

"Ниједан једани одговор, што показује да ово није заиста важна тема за њих. Ово за њих је политичка тема. И ово је три дана, биће и четврти дан потпуног политичког ријалитија у парламенту где они покушавају да искористе сада још једну тему коју су успели лажним вестима, огромном кампањом, великом подршком тајкунских медија да збуне и уплаше народ", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да то заиста нема никакве веза са заштитом животне средине, здрављем људи нити литијумом доказују то што је Рио Тинто довела бивша власт, они који су данас, тобож, против те компаније.

"Да имају нешто против Рио Тинта, не би пре 20 година, 2004. године, дали прва истражна права.  А дали су их од 2004. до 2012. године, девет пута, и сваки пут продужавали та истражна права и сваки од тих девет пута проширивали опсег истраживања", рекла је Брнабић.

Како је рекла, онда су 2012. донели националну стратегију одрживог коришћења природних ресурса и добара у коју је укључен и Рио Тинто, а поред тога су, као један од 14 стратешких пројеката Републике Србије навели управо тај пројекат од стратешке важности.

Брнабић је као другу тезу навела то што у Предлогу закона траже  забрану свих истраживања, експлоатације и прераде литијума и бора.

"Да остајемо по страни, ноторну будалаштину за коју треба да вас је срамота све вас који сте потписали од сад па заувек. Прерада литијума нема никакве везе са Законом о рударству и геолошким истраживањима,  већ је индустријски процес који потпада под Закон о планирању и изградњи. А три дана слушамо само о једном пројекту. Ми у ствари читав закон треба да донесемо да би зауставили један пројекат", навела је Брнабић.

Брнабић је додала да ти, како је рекла, еколошко освешћени народни посланици кажу да је у реду да се истражују и експлоатишу и прерађују у Републици Србији нафта, природни гас, угаљ. Она је приметила да угаљ вероватно нема баш никаквог утицаја на животну средину, "ни отворени копови, ни расељавање људи, ни уништавање пољопривредног земљишта, ни уништавање станишта".

Навела је и да вероватно ни руде бакра и злата, такође, немају никаквог утицаја на животну средину, као ни олова и цинка, као и да су за те посланике прихватљиви и уранијум и нафтни шкриљци.

Брнабић је рекла да опозицији смета пројекат Јадар који је на укупној површини од 390 хектара, док су колубарски копови на 20.000 хектара

 

 

 

 

 

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2