Мали: Богаћење Ђиласа на рачун грађана више не сме да се понови
Потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је да је неистина да је ненаменски потрошено шест милијарди евра, додајући да се у извештају Државне ревизорске институције каже да има погрешних књижења, али не и ненаменског трошења средстава.
Министар Мали је то рекао на седници Скупштини Србије одговарајући посланику Срђану Миливојевићу и истакао да се после извештаја ревизора књижење исправља и да нема никаквих проблема.
"У буџету водимо рачуна о сваком динару грађана, зато нам економија расте и имамо рекордан број запослених", рекао је министар Мали.
Истакао је да опозицију боли што је Телеком Србија самостална компанија и није под утицајем два тајкуна већ самостално доноси одклуке у интересу грађана Србије.
"Овде смо чули огромну лаж, јер је народни посланик рекао да је проневерено шест милијарди евра и да је толико ненаменски потрошено 2017. године. Молим само да ми прочита где то пише", рекао је министар Мали.
Додао је да у извештају државног ревизора за 2017. годину постоји цифра од око 62 милијарде динара, за које се каже да су погрешно прокњижени извори финансирања, јер је требало да буде извор један уместо извора 11. Дакле сопствена или позајмљена средства али нигде не пише да је било шта проневерено као што је било у њихово време", навео је министар Мали.
Оценио је да се тиме види како ради психологија и како ради глава, јер се, како је рекао сећају свог времена Драгана Ђиласа, када јер проневерено изгубљено из државног буџета отишло у приватни џеп па сада праве приватну пројекцију и на друге.
"Тако није и тако неће бити, тога новца да је проневерен нема да буде свима јасно. Овде у овом дому смо други пут чули ту цифру а реч је о бесомучној лажи", рекао је министар Мали и додао да им жели пуно успеха и да Драган Ђилас и таква политика његовог богаћења на рачун грађана Србије никада више не понови.
Паре су потрошене на увоз гаса, од акциза смо се одрекли 100 милијарди
Министар Мали изјавио је у Скупштини Србије, реагујући на излагања опозиционих посланика, да није тачно да се не зна где су потрошене неке паре из буџета, да то зна и Фискални савет и да је реч о потрошњи на увоз гаса, како би домаћинства и предузећа имала довољно овог енергента.
"Нисмо могли унапред у тренутку доношења буџета за 2022. годину да знамо да ће бити рата у Украјини, енергетске кризе и да ће цена горива отићи у небеса. Међутим, као одговорна влада реаговали смо у тренутку и обезбедили довољне количине гаса, као и угља за ЕПС и струје, па нисмо имали несташице струје као што је било у неким земљама“, рекао је министар Мали.
Одговарајући на критике опозиционих посланика у вези са повећањем акциза, министар Мали је истакао да је држава протеклих година водила одговорну акцизну политику и да се од 2021. године одрекла више од 100 милијарди динара од акциза.
"Акцизе су нам, као и ПДВ, веома важан извор буџетских прихода. Гледамо да опорезујемо потрошњу, а не резултате рада, јер нам је порез на добит предузећа и доходак грађана нижи него у већини земаља у свету“, навео је министар Мали.
Министар Мали је рекао да је последње усклађивање износа акциза са растом цена на мало било 15. фебруара 2021. и да од тада држава није користила тај механизам што је, према његовим речима, чињено како цене не би расле и како би се чувао животни стандард грађана Србије.
Министар Мали је рекао да би, када се интерпетирају бројке из буџета, ваљало разумети суштину и шта стоји иза бројева.
Навео је и да су, када је о акцизама реч, пољопривредници на основни аграрни буџет од 105 милијарди динара, добили додатних 14 милијарди, које су усмерене ка рефакцији акциза на гориво које они набављају, те да дизел за пољопривредне произвођаче и даље кошта 170 динара по литру.
Уместо паушалних оцена дајте конкретне предлоге
Паушалне су критике опозиције о предложеном буџету за 2024. годину, према којима је каса за следећу годину предизборна, изјавио је министар финансија Синиша Мали и нагласио да се предложени буџет заснива на истим основама као и овогодишњи, а ове године није било избора.
"И ове године смо као и лане предложили повећање плата, пензија и минималне зараде. Како је онда овај предлог предизборни?", упитао је министар Мали.
Посланике опозиције који су износили поменуте критике, упитао је и да ли су против тога да се следеће године плате, пензије и минимална зарада повећају.
"Кажете буџет је неодговоран, а не кажете у чему се та неодговорност огледа. Уместо што износите паушалне оцене, реците шта тачно недостаје и који су ваши конкретни, конструктивни предлози", рекао је министар Мали.
Локалне самоуправе у суфициту, на рачуну имају 70 милијарди динара
Мали је одбацио данас оптужбе посланице из коалиције НАДА да су локалне самоуправе у дуговима, истакавши да су у овом тренутку оне у суфициту и да је на њиховим рачунима укупно 70 милијарди динара.
Мали је рекао да је, да би се критиковао буџет, потребно знање. Kада је реч о локалним самоуправама, наводи, то је знање да оне поред ненаменских трансфера добијају и наменске трансфере и да они никад нису били већи.
"Kажете како ће локалне самоуправе да преживе, да су ненаменски трансфери исти, а држава сваке године улаже у канализационе мреже, реконструкцију фабрика, школа, вртића, болница, изградња фабрика за пречишћавање вода. За све те грађане повећавамо плате и пензије. Отварамо фабрике", рекао је Мали.
Подсећа да се управо данас отвара једна фабрика у Лесковцу, при чему порези и доприноси за раднике од те инвестиције иду у локални буџет.
Мали је рекао да је давно прошло време када су општине добијале ненаменски буџет тек онако, ради реда, а да се притом нису трудиле за бољи живот на локалу.
Мали је додао да локалне самоуправе могу да се потруде да нађу и саме начине финансирања и навео да то могу да буду, рецимо, муниципалне обвезнице.
"Наменски трансфери никада нису били већи. Знате ли колики нам је суфицит у овом тренутку локалних самоуправа? Више од 70 милијарди динара имају локалне самоуправе на рачуну. Молим вас да лепо сагледате ситуацију, погледате праве информације, научите да читате буџет", рекао је Мали.
Мали је навео и да посланица није у праву када тврди да се много издваја за робе и услуге и да су то највеће ставке у буџету Србије, као и да се требају увећати издвајања за ученички и студентски стандард.
Мали је рекао да није тачно тврдња посланице да су робе и услуге највећа ставка у буџету, јер износе 210 милијарди динара. Издвајања за капиталне инвестиције су већа и буџет је 467,5 милијарди динара.
"Вероватно због незнања предлажете да се смање издаци за робе и услуге, а да повећате издвајања за ученички и студентски стандард, притом не знајући да су у робама и услугама издвајања и за те намене. Хајде само договорите се, хоћете да смањујете улагања или не, јер тамо су храна за студенте и ученике, смештај и све остало или хоћете да повећате"?, упитао је Мали.
Мали је навео да су у робама и услугама - струја, храна, издржавање герантолошких центара, исхрана за најстарије људе којима треба помоћ.
“Али то треба неко да зна, да то прочита и да се бави тиме“, подвукао је Мали.
Добио сам Ђиласа на суду прошле године
Посланици Скупштине Србије и даље расправљају о амандманима на Предлог буџета за 2024. годину, а током расправе Мали је рекао да је прошле године лидера Странке слободе и правде Драгана Ђиласа добио на суду.
Одговарајући посланицима из Странке слободе и правде, Мали је прочитао правосудну пресуду.
"На суђењу о коме сте имали прилику да чујете, наводно ја сам нешто јаукао и да сам се жалио, а ја победио. Kаже правосудна пресуда, тачно 15. септембра прошле године сам наплатио све судске трошкове од Драгана Ђиласа. Ту се наводи: одбија се као неоснован тужбени захтев тужиоца Драгана Ђиласа којим је тражио да се обавеже тужени Синиша Мали да тужиоцу на име нематеријалне штете у виду душевних болова, повреде части и угледа, исплати одређени износ. Где сам ја рекао и означио тужиоца као особу која краде. Да сам ја рекао да је Драган Ђилас лопов и да краде. Драган Ђилас ме је тужио и суд је пресудио у моју корист“, рекао је Мали.
Мали је навео да је отишао у суд и аргументовано показао све списе и документе.
"Толико о томе ко је у праву. И толико о томе какав сам био онакав или овакав. Што се тиче тих суђења, као што видите дођем, аргументовано покажем све списе и документе. Суд пресуди да сам у праву и још наплатим новац од Драгана Ђиласа“, рекао је Мали.
Мали је рекао да је "можда ретка особа која је нешто наплатила од Ђиласа јер је он углавном наплаћивао новац од грађана Београда", те додао да је "Ђилас приходовао 80 евра сваког минута'' током година када је био на власти.
Живот у Србији је данас бољи него пре десет година
Мали је током полемике са посланицима опозиције истакао је живот у Србији данас бољи него пре 10 година.
Лидер Еколошког устанка Александар Јовановић Ћута тврдио је да народ у Србији живи лоше и да је на ивици егзистенције, а Мали је у расправи рекао да је у време Драгана Ђиласа стопа незапослености била 25,9 одсто.
"Око 467 фабрика отворено у последњих 10 година, председник Александар Вучић их је отворио, а не Драган Ђилас. За његово време, пола милиона је остало без посла", рекао је Мали и истакао да се ова власт бори за свако ново радно место, те поручио да ће наставити да то ради и у будућности.
Осврнуо се и на просечну плату која је пре 10 година, каже, била 300 евра, а данас је 840 евра, док је незапосленост рекордно ниска, а 2,3 милиона људи ради.
Мали је поручио да ће бити још боље, да ће се борити за нове путеве, да деца имају још боље школе, универзитете, путеве.
Мали је полемисао и са председником новоформираног Народног покрета Србије Мирославом Алексићем.
Мали је оповргао тврдње Алексића, који је у скупштинској расправи рекао да министар говори о Србији као земљи благостања.
"Kаже да сам говорио да је Србија земља благостања. Не, то нисам никада рекао. Рекао сам да се у Србији живи боље данас него што се живело за време његове власти и његовог шефа Драгана Ђиласа. Али сам такође рекао и да нисмо задовољни. Да хоћемо још веће плате, пензије, да дижемо животни стандард грађана Србије, како би дошли до тог нивоа стандарда ЕУ, који желимо што пре да досегнемо”, истакао је Мали.
Речено је, додао је Мали, и да је само Северна Македонија испод Србије у платама, што није тачно.
"Просечна плата ове године је 575 евра у Македонији и она јесте далеко иза Србије где је просечна плата изнад 800 евра. Али имамо просечну плату која је виша од Бугарске, затим Босне и Херцеговине, где је 637 евра, Албаније, где је 490 евра. Међу тим земљама Западног Балкана Србија се показала као доминантна економија. Kада погледате кумулативни раст плата од 2012. године, просечна плата у Србији упркос кризи и фискалној консолидацији и свим изазовима са којима смо се суочили била је 96 одсто. Толики је био раст плата за 10 година”, рекао је Мали.
Мали је додао да је просечан раст зарада у том периоду у Северној Македонији био 69 одсто, Албанији 62 одсто, Црној Гори 60 одсто, а у БИХ 50,9 одсто.
"Оно што је моја порука грађанима је да нам расту плате брже него у другим земљама региона. Достижемо их брже и идемо ка том животном стандарду који желимо да досегнемо. Да ли смо задовољни, не нисмо, говорио сам више пута, али да ли је боље него што је некада било, апсолутно јесте”, рекао је Мали.
Посланик се, каже, пита и ко гради путеве по Србији.
"Говорите о томе како има новца, граде се путеви, питате се ко их гради? Па граде их домаће и стране фирме. Хвала Богу, има новца на рачуну, није буџет опљачкан као у време Драгана Ђиласа. Граде се ауто-путеви, брзе саобраћајнице, пруге, нове болнице, све оно што ви никада нисте радили, зато вам је тај појам непознат”, рекао је Мали.
Извор: Танјуг/РТС 2