Народна скупштина

Мали: Очување економске стабилности највећи успех Владе

Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали изјавио је да је Србија одлучно и брзо реаговала и сачувала економску стабилност у условима незабележене глобалне кризе изазване пандемијом ковида-19 што је највећи успех Владе у протеклих годину дана.

Мали је рекао да су у најтежим и никад изазовнијим условима Влада и председник Републике Србије Александар Вучић дефинисали два приоритета - бригу за здравље нације и бригу за очување економије.

Нагласио је да је, када је почела криза изазвана ковидом-19 Србија била прва у свету која је обезбедила довољан број респиратора, лекова, опреме, као и да је, када се појавила вакцина, омогућила грађанима да бирају између четири вакцине.

"Изградили смо три ковид болнице, учинили смо све да сачувамо здравље и животе грађана. Србија никада није тако брзо реаговала и изградила потребне капацитете који су спасили хиљаде живота", рекао је Мали.

Подсетио је да Србија гради прву фабрику вакцина у региону и да ће од марта бити прва земља у региону која прозиводи вакцине што, како је рекао, говори о озбиљности државе у решавању проблема са ковидом-19.

Када је у питању економија, Мали је рекао да је Влада одлучно и брзо реаговала на пандемију и да је сачувала радна места, производне капацитете и избегла "црне сценарије" са којима су се суочиле многе земље, попут Сједињених Америчких Држава где су, затваране фабрике, а десетине хиљаде људи остали без посла.

"Привреде много развијених земаља су пале на први удар корона вируса, а у Србији се то није десило и то је наш највећи успех", рекао је Мали.

Подсетио је да је држава првим, другим и трећим пакетом помоћи, у износу од више од осам милијарди евра, подржала привреду и грађане, као и да је ребалансом буџета предвиђена исплата 20 евра у децембру свим пунолетним грађанима.

Навео је да је у овој години стопа раста БДП износи више од 7 одсто и да ће Србија, када се узму у обзир резултати из прошле и ове године, бити позиционирана као једна од најбрже растућих економија у Европи што се, каже, скоро није десило.

"Свако обећање испунили смо у дан и динар, није било једноставно реаговати на прави начин, али ми смо успели, слика наше државе је потпуно другачија него пре неколико година. То резултат одговорне политике коју је започео Александар Вучић као председеник Владе", рекао је Мали.

Истакао је да је Србија прошла кроз тешке реформе фискалне консолидације које су довеле до тога да четири године заредом имамо суфицит у буџету и здраве јавне финансије.

Мали је рекао да ће до краја ове године удео јавног дуга у БДП бити 58,2 одсто, а да ће за следећу годину бити пројектован на 55,5 одсто наводећи да је садашња власт наследила дуг бивше власти од више од 70 одсто.

Истакао је да и курс стабилан у последњих 7 година и да је захваљујући стабилним финансијама Влада у јанауру ове године донела одлуку да повећа пензије за 5,9 одсто, а плате за 5 одсто.

Такође, подсетио је да у септембру постигнут договор да се минимална зарада повећа за 9,4 одсто од јануара 2022. године и да износи 35.000 динара, док је, како је рекао, 2012. године минималац износио 15.700 динара.

Мали је рекао и да се у Србији никада није више градило издвојивши, између осталих, пројекте као што су брза саобраћајница Рума - Шабац - Лозница, Фрушкогорски коридор, брза саобраћајница Сурчин - Београд, аутопут Ниш - Мердаре, као и да ће ускоро почети изградња Дунавске магистарале, од Пожаревца ка Голупцу, као и аутопут Београд - Зрењанин - Нови Сад. 

"Чињеница је да смо спасили економију, а то кажу ММФ и Светска банка, као и да смо правовремено реаговали и обезбедлили лекове, опрему, вакцине, то је симбол великог успеха и растуће економске снаге наше земље", закључио је Мали.

 

 

Од 1. јануара порез на возила по годишту уместо по кубикажи

Мали је најавио да ће се, од 1. јануара 2022. године, аутомобили приликом регистрације опорезивати према години производње, уместо по кубикажи.

"Заједно са предлогом буџета за 2022. годину пред вама ће бити предлози измене закона о имовини и преносу апсолутних права чиме ћемо предложити како да решимо овај проблем, јер смо имали много коментара грађана и других којима постојеће решење није логично", рекао је Мали, одговарајући на посланичко питање да ли се приликом опорезивања возила може примењивати праведнији модел уместо постојећег због кога се дешава да висина пореза превазилази тржишну вредност возила, јер се порез наплаћује по запремини мотора.

"Само законско решење омогућиће да се поступак заврши много брже и једноставније. Тај ће проблем бити решен до краја године и од 1. јануара 2022. године почећемо да примењујемо то решење", рекао је Мали.

 

 

Догодине "Моја прва шанса" доступна за све који се пријаве

Програм "Моја прва плата" биће настављен и наредних година, а учинићемо све да наредне године сви који се пријаве на конкурс уђу у тај програм, изјавио је Мали, одговарајући на питање народне посланице Розалије Екрес (СВМ) о томе да ли је могуће да се младима који су најугроженији незапосленошћу пружи шанса да нађу посао. 

"Да ли ће сви који се пријаве добити субвенцију? Апсолутно потврдан одговор, јер је свима нама у интересу да свако од тих младих добије своје прво радно искуство", рекао је Мали.

Додао је да је приликом обиласка једне комапније за производњу лекова и суплемената видео четворо младих који су након приправничког стажа добили посао на неодређено време.

"Сви су добили посао за стално, јер су се показали, послодавац је био задовољан. Леп, добар, успешан пројекат и сматрамо да треба да га наставимо у годинама пред нама и учинићемо све да сви који су се пријавили уђу у програм", рекао је Мали. 

Додао је да је суштина политике Владе да се бори да сваки грађанин Србије живи боље и да задржи младе у земљи тако што ће им дати шансу да раде.

 

 

Извор: Танјуг