Народна скупштина

Мали: Од Алексића можете да чујете само лажи и неистине

Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали је током полемике о ребалансу буџета у Скупштини Србије позвао шефа посланичке групе Народног покрета Србије Мирослава Алексића да људима у Зиђину који имају плате веће од 800 евра каже да је Зиђин лош, да је политика Владе лоша и да не треба да се баве новим инвестицијама.

Мали је тако одговорио на Алексићеве тврдње да приче о буџету нису тачне и да представљају "илузије".

Мали је подсетио Алексића на резултате претходне власти и упоредио податке који се односе на зараде запослених, пре свега у здравству, али и у Бору и Мајданпеку где је, како је рекао, претходна власт планирала да гаји кикирики и бамбус.

Мали је оценио да је Алексић лицемеран и да је био део претходне власти.

"Не знам на које тајне уговоре мислите с обзиром да је уговор о Београду на води јаван, стављен на wеб страницу Владе, дан након што је потписан, само нико да помене да смо од најружнијег дела града направили највеће градилиште и променили изглед Београда, а ви се нисте потрудили да нешто промените на боље", рекао је Мали одговарајући Алексићу.

Мали је навео да Алексић говори о Бору и Мајданпеку где су, како је рекао, представници бивше власти планирали да гаје бамбус и кикирики.

"Кад је Зиђин у питању, није то земљиште дато Кинезима, то је само ваше незнање, Србија има стратешко партнерство са компанијом Зиђин и ми смо сувласници 37 одсто тамо, а од приватника ко жели да прода своју земљу има право да прода", рекао је Мали.

Мали је навео да је данас просечна зарада у Бору 900 евра, дакле изнад просека у Србији, а у Мајденпеку 820 евра, што је на нивоу просечне зараде у Србији.

"У ваше време је била 380 евра, наспрам данашњих 820 евра, па идите ви реците тим људима да је Зиђин лош, да је политика ове Владе лоша, да не треба да се бавимо новим инвестицијама, него је требало да се грађани баве узгајањем кикирикија и бамбуса", рекао је Мали.

Мали је упоредио и плате здравствених радника од 1. јануара 2025. године са повећањем у односу на 2012. годину.

"У ваше време, доктор специјалиста је 2012. имао плату 67.540 динара, у јануару 2025. са повећањем које је планирамо од 8 одсто имаће плату 160.496 динара, лекар опште праксе је имао 53.000 динара, а од 1. јануара 128.000 динара. Медицинске сестре 2012. имале су просечну плату од 32.000 са повећањем од 1. јануар имаће 86.600 динара", указао је Мали.

Мали је рекао да је Алексић 2019. године када је био суфицит у буџету говорио да је то лоше, као што данас говори да је дефицит лош.

"Па јел сте музичар или нисте", упитао је Мали, а потом навео да сматра да је боље да се мало више потроши, али у пројекте који се исплате и доприносе стопама раста.

 

Никезић током управљања јавним финансијама пола милиона људи оставио без посла 

Поштовани народни посланици, поштовани грађани Србије. Просто је невероватно шта сте имали прилику да чујете од претходног говорника и народног посланика, особе која је била креатор економске политике у Србији до 2012. године. И сад ћу укратко да прођем кроз све оно што су нам они оставили. Упоредимо Србију данас и када су је они водили. Само да подсетим све грађане Србије како је то било. Знате, Србија у овом тренутку, да, друга растућа, најбржа растућа економија у Европи. То се од 2008. до 2012. године ниједан пут није десило, а уважени народни посланик је тада био Алфа и Омега када је економска политика владе Републике Србије у питању. Алфа и Омега економске политике до 2012. године, уважени народни посланик такође, успео је да затвори фабрике, да закатанчи фабрике и да пола милиона људи у том тренутку у Србији остане без посла. Прецизне цифре, да вам кажем, са 2 милиона и 81 хиљаде запослених 2008. године, Србија је у 2012. године имала милион и 860 хиљада запослених. Како вас није срамота, да ви говорите за људе у Србији, када сте пола милиона људи оставили без посла током вашег управљања јавним финансијама", одговорио је Душану Никезићу Мали.

"У његово време, 2012. године, просечна зарада код наставног особља била је 44.000 динара. Тачније, 44.238. Са увећањем које ћемо имати 50% изнад других у јавном сектору за наше просветаре од 1. јануара 2025. године, просечна зарада биће 97.087. А знате шта је ту интересантније? И цитирам уваженог народног посланика. Каже, још просечна зарада у просвети није изнад просечне зараде у Србији. Па јесте. Него ви не знате да ми говоримо о томе да нам је основна зарада, да покушамо да основну зараду подигнемо изнад просечне зараде у Србији. Просечна зарада у Србији, последњи податак у јуну месецу је 95.804 динара. Просечна зарада у просвети, 96.926 динара. Дакле, просечна зарада у просвети је виша и већа него просечна зарада у Србији. Али то само говори колико вас баш брига. Само да нешто кажете, само да испаднете, да ви бринете, а како сте бринули, не дај Боже да се Србија икада врати у то време", додао је Мали.

 

Буџет је усмерен на убрзани развој наше економије

Министар Мали изјавио је да је предложени ребаланс буџета, као и сваки буџет  који је ова Влада Србије до сада правила, развојни и усмерен на даљем убрзаном расту и развоју наше економије.

На седници Скупштине Србије на којој се расправља о ребалансу буџета за ову годину, министар Мали је рекао и да је "EXPO 2027"  највећа развојна шанса наше земље у наредном трогодишњем периоду. 

Говорећи о ребалансу буџета, Мали је рекао да је он основа за даље подизање плата, пензија и животног стандарда.

"И на почетку излагања јуче рекао сам да нам је главни циљ  одражавање "EXPO" 2027 године и остварење свих оних циљева које смо дефинисали програмом Србија 2027.  А Србија 2027 подразумева просечну плату у Србији од 1.400 евра, просечну пензију од 650 евра и минималну зараду од 650 евра.  Сада смо мало више него на пола пута", рекао је министар Мали. 

Додао је да ће од 1. јануара следеће године, захваљујући споразуму који је влада направила са послодавцима и са синдикатима, бити изједначена минимална зарада са минималном потрошачком корпом, и да ће минимална зарада бити 53.592 динара.

"Што се пензија тиче, идемо са повећањем пензија од 1. децембра ове године.  Пензије повећавамо по швајцарској формули за 10,9  одсто. Тако да ћемо од 1. децембра имати просечну пензију у Србији од 435 евра", навео је министар Мали.  

Министар Мали је нагласио да ће се кренути са никада већим улагањима у капиталне инвестиције.

"Веома је важно да такав начин даље подржавамо раст БДП-а,   изградњом ауто-путева, брзих саобраћајница, брзих пруга, да идемо са отварањем и изградњом нових болница", поручио је министар Мали.

Навео је да се увелико гради Тиршова 2,као и велики број општих болница, домова здравља и клиничких центара на територији целе Србије, да ћемо даље улагати у енергетику,  културу, све оно што подиже атрактивност и конкурентност наше земље.

"И није ни чудо онда што имате рекордно ниску незапосленост у Србији, што имате рекордан број запослених људи 2,36 милиона људи у Србији тренутно ради. То је највећи број запослених на овај број становника. Имамо никада веће стране директне инвестиције. Дакле, једна мала Србија, друга је земља  по стопи раста БДП-а у првој половини ове године у Европи", нагласио је министар Мали и додао да је једна мала Србија економски научила да побеђује.

Министар Мали је рекао да ће Србија кроз Програм Србија 2027 имати 323 пројекта у Србије којим ће даље подићи квалитет инфраструктуре који ће даље утицати на даљи развој кроз повећање плата и пензија.

"И грађење пруга и брзих саобраћајница усмерено је ка томе да растемо што брже, да растемо што више,  да нам то буде основа за даље подизање животног стандарда у Србији, како бисмо стварали тај велики циљ од 100 милијарди евра 2027. године", поручио је министар Мали.

 

 

 

 

 

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2