Народна скупштина

Мали: Потребно одрживо решење за пензије пољопривредника

Министар финансија Србије, Синиша Мали, изјавио је да се ради на проналажењу системског решења за пољопривреднике, односно за плаћање пензијско-инвалидског осигурања пољопривредних произвођача, за враћање дугова који им представљају велики проблем, као и да ће се са предлогом решења пред јавност изаћи највероватније у првом кварталу следеће године.

Мали је указао да пензије пољопривредних произвођача представљају можда и највећи проблем, односно доприноси пољопривредника, као и огроман дуг који се, према његовим речима, мери у милијардама евра.

"Пробани су и разни репрограми, али све су то били покушаји који нису давали системско решење. Ми сада радимо на системском решењу, желимо да нађемо меру да сви пољопривредни произвођачи могу да плаћају порезе и доприносе управо сразмерно приходима које остварују, а који су везани за величину парцеле коју обрађују", рекао је Мали.

Према његовим речима, са решењем овог проблема се неће излазити у јавност док се не провери са стручном јавношћу како се не би направила грешка.

Мали истиче да не желе ни он, а ни министар пољопривреде Бранислав Недимовић, да направе грешку и предложе решење које ће морати да за годину-две дана да се мења.

Мали је указао на то да упркос пандемији корона вируса и ПИО фонд и РФЗО ће бити у суфициту, односно неће имати губитке услед смањених доприноса.

"Ти системи су на стабилном постољу, али решење за пољопривреднике мора да се нађе и од теме не бежимо, решићемо је", рекао је Мали и истакао да након буџета и још двадесетак важних закона, његов приоритет ће бити управо изналажење решења за пензије и дугове пољопривредника, које ће бити фер и одрживо.

"То је изазов за све нас, али потпуно ћемо посвећено приступити том проблему", рекао је Мали и замолио све да када причају о Пореској управи буду пуни разумевања јер ти људи раде само свој посао и није им једноставно, а они ће бити део свеобухватног решења.

Истакао је да се такав проблем не може парцијално решавати, већ да се мора пронаћи свеобухватно решење које ће бити одрживо наредних неколико деценија.

 

Метро и унапређење енергетске мреже доприносе привреди

Мали је оценио да и пројекат метроа у Београду и унапређења електродистрибутивне мреже треба да дају додатни импулс развоју привреде у земљи.

Мали је подсетио посланике да је јуче потписан Споразум о почетку изградње ауто-пута "Мира", за првих 33 километара од Ниша до Плочника, као и да је данас потписан са француском Владом споразум о изградњи и сарадњи на реализацији приоритетних инфраструктурних пројеката у земљи, а који се конкретно односи на изградњу метроа у Београду и унапређење електроенергетске мреже, а чија је вредност 581 милион евра.

Мали је рекао да се до краја наредне године очекује почетак изградње прве линије метроа у Београду и да тај споразум представља корак ближе испуњењу програма Србија 2020-2025.

Подсетио је да се упркос пандемији корона вируса наставља с радом на спровођењу програма Србија 2020-2025, и навео да се улаже новац како би 2025. године просечне плате биле 900 евра, а пензије 430.

Истиче да је од тога важније да се заврши у потпуности мрежа аутопутева, недостајућа канализациона и водоводна мрежа, фабрике за прочишћавање отпадних вода, рехабилитовање пруга, изградња школа, вртића, здравствених установа.

"Србија је лидер када је у питању раст економије у Европи ове године. За нас је изазов 2021. и 2022, а и по пројекцијама Европске комисије и ММФ-а, Србија ће одржати ту лидерску позицију", рекао је Мали и истакао да се и даље морају тражити извори раста - нове инвестиције, фабрике, нова градилишта како би се стопа раста одржала.

Мали је рекао да ће посланици за десетак дана расправљати о буџету и истиче да осим повећања плата, пензија, минималне зараде, веома је важно да ће у буџету бити рекордан број капиталних инвестиција - 5,5 одсто од домаћег БДП-а.

 

 

Извор: Танјуг/РТС