Народна скупштина

Мали: Ребаланс буџета за бољитак грађана и нова улагања

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да се ребаланс буџета за ову годину ради због добрих финансијских резултата у првих девет месеци како би се тај новац расподелио на бољи стандард грађана, као и даља капитална улагања.

Мали је образлажући пред посланицима у Скупштини Србије Предлог измена и допуна Закона о буџету Србије за 2021. годину рекао да се наша економија знатно брже опоравља од свих предвиђања и да треба да будемо задовољни због тога.

"У републичком буџету је у првих девет месеци остварен дефицит од 93 милијарде динара, што је за 182,6 милијарди динара боље од планираног. Ребаланс је превасходно развојни а укупни буџетски приходи предвиђени њиме износе 1.488,5 милијарди динара, што је за 132,2 милијарде динара, односно 9,7 одсто, више у односу на износ прихода планиран ребалансом из априла ове године", рекао је Мали.

Додао је да је у односу на планиране приходе буџета, износ планиран овим ребалансом већи за 152,2 милијарди динара.

Порески приходи планирани су у износу од 1.279,3 милијарде динара што је повећање од 111 милијарди динара, а непорески у износу од 191,5 милијарди што је повећање од 21,1 милијарди.

Када је реч о структури прихода, порески приходи чине 85,9 одсто, непорески 12,9 а 1,2 одсто се односи на донације.

Мали је рекао да му је посебно важно што је у буџету планирано по још 20 евра који ће бити исплаћени почетком децембра за све грађане који су се пријавили за помоћ, а могу да се пријаве и они који су у међувремену постали пунолетни.

Истакао је да се дефицит смањује на 4,9 одсто, док ће удео јавног дуга до краја године бити 58,2 одсто, а очекује се привредни раст од преко седам одсто.

Министар је најавио да ће се улагати у почетак градње метроа у Београду.

 

 

За домове за старе и децу 1,5 милијарди динара

Мали је изјавио да је ребалансом буџета за ову годину за два пројекта из области социјалне политике издвојено 1,5 милијарди динара.

"Реч је о новцу за реконструкцију Дома за смештај одраслих Кулине у Алексинцу и о новцу за Дом за смештај деце и омладине у Звечанској", рекао је Мали уз оцену да то показује одговоран однос државе према најосетљивијим грађанима.

Мали је истакао да се државна каса добро пуни и да је јутрос на рачуну било 373,9 милијарди динара.

 

 

Ђиласова политика је била да курс расте, инфлација пржи

Мали је изјавио да је инфлација која је забележена у августу и септембру у Србији привремена и да је настала као последица глобалне пандемије корона вируса.

Према његовим речима, очекује се да се у другој половини следеће године све цене, а посебно цене енергената стабилизују, што су потврдили и представници Међународног монетарног фонда, који су недавно боравили у Србији.

Упоређујући како је актуелна власт реаговала на кризу, а како претходна на кризу из 2008. године, Мали је рекао да је тадашња власт у којој су били Драган Ђилас и Вук Јеремић водила другачију економску политику од садашње када је реч о инфлацији и курсу динара.

"Од 2008. до 2012. године курс евра је порастао са 81 на 119 динара. Дакле, за само четири године порастао је за 50 одсто, толико је ослабио динар у односу на евро. У исто време инфлација је била двоцифрена", рекао је Мали.

Према његовим речима, кроз високу стопу инфлације и промену курса претходна власт је обесмишљавала повећање плата и пензија.

"Шта год да су повећавали променом курса било је обесмишљено, а грађани су били све сиромашнији", навео је Мали.

Наводећи да је стопа инфлације у Србији порасла у претходна два месеца, ипак је, каже Мали, остала у просеку на циљана три процента.

"Њихова економска политика је била пусти курс да расте, инфлација нека пржи, затварај фабрике, а грађани сиромашнији. Сада је економска политика стабилна", рекао је Мали и оценио да је економска политика сада и у то време неупоредива.

Мали је истакао да се у Србији бележи рекордна запосленост, да плате и пензије расту, да се власт бори за стандард грађана а не као неки Ђилас који је 619 милиона евра зарадио и стрпао у џепове, а грађани трпели огромну инфлацију.

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2