Мартиновић: Рекордна издвајања за пољопривреду
Министар пољопривреде Владе Републике Србије Александар Мартиновић изјавио је да Србија више извози хране него што увози и да није ни у каквом дужничком ропству када је у питању храна, као и да су издвајања државе за пољопривреду рекордних 100 милијарди динара.
Одговарајући шефу посланичке групе Народног покрета Србије Мирославу Алексићу на седници Скупштине Србије о ребалансу буџета за ову годину, министар Мартиновић је рекао да је сваки податак који је он изнео неистинит и да су улагања државе у пољопривреду никада већа.
"Ми итекако имамо шта да извеземо и извозимо, 70 одсто свега онога што произведе српски сељак извози се на тржиште Европске уније. Тај податак вам говори да смо политиком повећања подстицаја, улагања у механизацију, подигли интензивност наше пољопривредне производе. Производимо више и квалитетније", рекао је министар Мартиновић.
Како је рекао министар Мартиновић, и сам Алексић је своју пољопривредну механизацију обновио за време ове власти, као и највећи број његових колега земљорадника.
"Драго ми је и због других наших пољопривредних произвођача, зато што ћемо добити не само нове тракторе, него ћемо моћи да имамо и нове засаде винове возе, јабука, малине. Имаћемо нове фарме, имаћемо нове прерађивачке капацитете, тако да српска пољопривреда иде гура напред", поручио је министар Мартиновић.
Министар Мартиновић додао је да није једноставно носити се са веома озбиљном и изазовном конкуренцијом европских земаља, али да је Србија од 2012. па до данас, из године у годину подизали аграрни буџет.
Говорећи о ономе што треба да се уради, министар Мартиновић је рекао да се мора повратити поверење између пољопривредних произвођача државе и наших великих извозних компанија.
"Не могу да постоје велике компаније које извозе пољопривредне производе, а да немају добру сарадњу са примарним пољопривредним произвођачима. Исто тако, пољопривредни произвођачи морају да имају поверење и морају да знају да би се њихови производи нашли на полицама у Француској, у Немачкој, у Италији, у Белгији, у Холандији, а налазе се и налазиће се у све већем броју, морају да имају добру сарадњу и морају да имају поверење у наше велике компаније које бију тешку битку на веома захтевном европском и светском тржишту хране", рекао је министар Мартиновић.
Министар Мартиновић додао је да је такође веома битно да повећамо сточни фонд и унапредимо прерађивачке капацитете.
Алексић је тврдио да Србија од нето-извозника хране постаје нето-увозник, јер је производња све мања, а да су издвајања за пољопривреду 1,2 одсто буџета, док су издвајања за камате 2,2 одсто, односно за пољопривреду је издвојено 105 милијарди динара у буџету.
Како је рекао министар Мартиновић, према подацима Републичког завода за статистику, број пољопривредних газдинстава се за последњих 12 година смањио са 650.000 на 500.000, број људи који раде у пољопривреди је са 1,5 пао на 1,15 милиона људи.
Извор: Танјуг/РТС 2