Народна скупштина

Обрадовић: Одбијен предлог да Гент Цакај буде почасни грађанин Бујановца

Министарка државне управе и локалне самоуправе у Влади Републике Србије, Марија Обрадовић, изјавила је да је потписала одлуку којом се одбија предлог одборника у Бујановцу да се министар спољних послова Албаније, Гент Цакај, прогласи почасним грађанином те општине на југу централне Србије.

Обрадовић је као образложење навела да човек који је отворено против Србије не може да буде почасни грађанин у једној од општина у земљи.

Обрадовић је рекла да је стигао предлог 26 одборника од 41 колико их има у Скупштини општине Бујановац, у којем су навели неке ствари које је Цакај радио за добробит Албанаца, али су прећутали шта је причао о Србији.

"Прећутали су да је Цакај рекао да је током сукоба на КиМ Србија та која је одговорна за убиство више хиљада Албанаца, за масовну депортацију више од милион људи, милионе долара штете и да то нису појединачни случајеви, већ да је то радила српска држава", рекла је Обрадовић. 

Истиче да ово није први пут да политички представници Албанаца провоцирају, већ да је наставак провокација и наглашава да не жели да ико схвати да она потпирује нетрпељивост између Срба и Албанаца.

Наводи и да 15 преосталих одборника нико не спомиње, а да они представљају 42 одсто становништва Бујановца, које је неалбанско, односно Срби, Роми... и истиче да и они морају да се рачунају и да се и о њима прича.

Према њеним речима, Гент Цакај јесте много учинио за Албанце, јесте их ујединио, помогао им да се први пут не сукобљавају и да за њих јесте почасни грађанин, али да то може да буде на неком другом месту, а не у једној општини у Србији.

"То је човек који жели да настави оно што је урадио на КиМ, који жели да настави цепање, који се бори да Срби не добију оно што им припада. Не могу да дозволим да то чини и у Бујановцу", поручила је Обрадовић.

 

Од 20. октобра 2.072 грађанина проверило своје податке

Обрадовић је изјавила да је од 20. октобра, од када грађани могу да провере своје податке у Централном регистру становништва, то учинило 2.072 грађанина, а 254 је предало захтев да се исправе неисправни подаци.

Обрадовић је истакла и да Централни регистар помаже и у остварењу циља државе да буде ефикаснији сервис грађана.

"Знам да је то рак рана сваке државе на свету, да будемо што ефикасији, бржи и модернији, да што мање замарамо грађане, а да они могу из своје куће да реше све своје административне проблеме", рекла је Обрадовић.

Према њеним речима, у Централном регистру се налази 13 најважнијих евиденција, међу којима су и матичне књиге, евиденција о држављанству, матични бројеви грађана, пребивалишта, личне карте, путне исправе, социјално осигурање, порески обвезници, адресни регитар.

"Тај регистар треба да послужи институцијама у Србији да ми више не идемо по шалтерима као појединци и грађани, него да институције потражују из тог регистра све неопходне податке. Осим уштеде у времену, уштедећемо и доста новца и биће за све практичније, брже и модрније. То је суштина и главна порука еУправе", поручила је Обрадовић.

Додаје да цео тај систем треба све грађане да натера да буду еГрађани и позива све грађане поново да провере своје податке на порталу еУправе и на шалтерима поште и пореским шалтерима у општинама.

Упитана за програм Националне академије за јавну управу за помоћ градоначелницима и председницима општина, Обрадовић је рекла да након избора у Србији има нових 60 људи на тим позицијама, који се први пут сусрећу са таквом одговорношћу.

"Направили смо програм како да им помогнемо. Снимили смо програме који су њихова свакодневница", рекла је Обрадовић.

 

 

Извор: Танјуг/РТС