Народна скупштина

Орлић са представником словачког парламента Керијем

Председник Скупштине Србије Владимир Орлић састао се са председником Одбора за спољне послове Народне скупштине Словачке Маријаном Керијем, са којим је разговарао о даљем унапређењу парламентарне сарадње и интензивирању политичког дијалога, чиме се, како су се сагласили, да је допринос обогаћивању већ добрих билатералних односа две земље.

Током састанка је изражена спремност за продубљивање сарадње законодавних институција кроз наставак размене посета, као и рад посланичких група пријатељстава у оба парламента.

Орлић је захвалио Словачкој на континуираној подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије, и доследном ставу поводом непризнавања једнострано проглашене независности тзв. „Косова“.

Информисао је саговорника о тешкој ситуацији у јужној српској покрајини, истичући да званични Београд, предвођен председником Србије Александром Вучићем, наставља да води политику мира, дијалога и стабилности за цео регион.

"Тешка ситуација биће у наредном периоду још тежа. Наш народ се увелико суочава са снажним притисцима, а осим претњи одузимањем имовине, Курти и представници привремених институција локалне самоуправе у Приштини, најавили су од 21. новембра и оштро кажњавање Срба који не пристају на кршење међународног јавног права. Важно је да пријатељске земље, као што је то Словачка, разумеју да све поменуто представља флагрантно кршење Бриселског споразума“, изјавио је Орлић.

Орлић је подсетио да Србија већ готово 10 година чека да приштинска страна испуни своју обавезу и формира Заједницу српских општина.

"Потписано се игнорише, а Курти сада отворено поручује и да ће срушити сваки договор, и све ради са циљем да Србе у потпуности протера са КиМ. То Србија неће да дозволи“, рекао је Орлић.

Маријан Кери је потврдио да Словачка неће мењати став по питању тзв. „Косова“.

"Наша позиција је принципијелна, баш каква је била 1999. године током бомбардовања СР Југославије и 2008. када је једнострано проглашена независност тзв. „Косова“. Кршење међународног права не доноси ништа добро било коме у свету и данас се, што је сасвим јасно, све враћа као бумеранг“, поручио је Кери.

Поновио је и да Словачка пружа Србији, али и читавом региону Западног Балкана, снажну подршку на путу европских интеграција.

Саговорници су током састанка разговарали и о јачању економске сарадње две земље, првенствено о могућностима за интензивирање привредне сарадње.

С тим у вези Орлић је истакао да иницијатива Отворени Балкан, која је потекла из Србије и од председника Вучића, представља одличан импулс новим инвеститорима, а самим тим и подстрек за економски напредак читавог региона.

 

 

 

Извор: Танјуг