Народна скупштина

Рагуш: На састанку српских и кинеских парламентараца потврђена изузетна сарадња две земље

У Пекингу је данас одржан четврти састанак Комисије за сарадњу Народне Скупштине Србије и Сталног комитета Свекинеског народног конгреса (СК СКНК) на коме је потврђена чврста опредељеност две земље за наставак искрене, пријатељске и плодоносне сарадње, која је, закључено је, утемељена на највишем нивоу односом председника Александра Вучића и Си Ђинпинга. Делегацију Србије предводила је потпредседница Народне скупштине Марина Рагуш, која је истакла да односе две земље одликује висок степен разумевања, узајамног поверења и међусобне подршке и додала да су на састанку размотрене веома важне и актуелне теме за две земље и да су размењена искуства која су веома важна у суочавању са савременим изазовима, а која представљају конкретне кораке ка продубљивању и проширивању билатералних односа.

"Посебно ми је задовољство што су и председник Александар Вучић и председник Си Ђинпинг препознали у заједничкој изјави управо Комисију за сарадњу као механизам за наставак континуираног продубљивања пријатељства између Србије и Кине", истакла је Рагуш. Навела је да је српска парламентарна делегација током данашњег састанка још једном снажно потврдила подршку Србије политици "једне Кине". "Наше две земље ће наставити да поштују принципе међународног права и да се принципијелно и доследно придржавају ових принципа, док ће наши парламенти као и до сада наставити да пружају пуну подршку овим питањима у оквиру својих надлежности", поручила је Рагуш. Изјавила је да се сва тешка питања са којима се Србија суочава лакше превазилазе уз помоћ и подршку искрених пријатеља, међу којима Кина заузима посебно место.

Делегацију Народне скупштине Републике Србије, коју предводи потпредседница Скупштине Марина Рагуш и коју поред Михаила Јовановића чине и потпредседница Скупштине Снежана Пауновић и народни посланик Угљеша Мрдић, сутра ће примити и председник Свекинеског народног конгреса Џао Леђи који је уједно и члан Сталног комитета Политбироа Комунистичке партије Кине.

Јовановић је овом приликом истакао да је Србија захваљујући одлучној и одговорној политици председника Александра Вучића, 2014. године ушла у фазу прогресивног развоја читавог друштва. Захваљујући подршци председника Вучића и тадашње председнице Владе Ане Брнабић постављени су темељи модернизације Србије, што је довело до тога да Сектор информационо-комуникационих технологија из године у годину бележи највећу стопу раста и тако постане најбрже растућа привредна грана, a Србија у погледу степена дигитализације и примене вештачке интелигенције буде међу водећим у Европи.

Јовановић је подсетио да је Србија недавно изабрана да наредне 3 године председава Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију чије су чланице водећих 29 земаља света, а захваљујући томе, на јесен ће Београд и Србија постати епицентар окупљања водећих стручњака света из ове области. Он је нагласио од каквог је ово значаја за Србију у погледу присуства у глобалним токовима развоја вештачке интелигенције, као и даљег јачања позиције центра научног и инжењерског развоја.

“У  2023. години извоз ИКТ услуга из Србије био је близу 3,5 милијарде евра што је, по први пут, било бољи резултат од Бугарске, чланице ЕУ. Ми данас месечно извозимо ИКТ услуга колико смо 2012. године извозили током читаве једне године. То је успех свих наших грађана. Резултати преданог рада државног руководства Републике Србије видљиви су на сваком кораку. Пре 10 година нисмо имали ниједан научно-технолошки парк. Данас их Србија има 4, у Београду, Новом Саду, Нишу и Чачку. Од тога, научно-технолошке паркове у Нишу и Чачку већ сада проширујемо и градимо нове зграде. Почели смо да градимо потпуно нове у Крушевцу и са још два у Крагујевцу до 2027. ћемо у Србији имати укупно седам научно-технолошких паркова. Такође, у Крагујевцу је изграђен најзначајнији Државни дата центар у региону. У 2023. години је добио сертификат према стандарду ЕN 50600 за испуњавање највишег нивоа поузданости, сигурности и ефикасности чувања опреме и података који, за сада, поседују само 8 дата центара у земљама Западне Европе“, истакао је Јовановић.

На крају Јовановић је подвукао да ће круна досадашњег рада али и највећа развојна шанса Србије у новијој историји бити организација највеће светске манифестације у 2027. години, специјализоване изложбе EXPO 2027, чији је Београд поносни домаћин. Подсетио је да је у ту сврху председник Александар Вучић представио програм “Скок у будућност - Србија 2027'', развојни пројекат којим ће бити обухваћени сви сектори и сваки део Србије, поводом чега је планирано да се инвестира око 17 милијарди еврa, а где је једна од најбитнијих ставки даља модернизација и улагање у развој вештачке интелигенције и дигитализацију.

 

 

 

 

Извор: Танјуг