Рагуш: Нова димензија сарадње Србије и Тувалуа
Потпредседница Народне скупштине Републике Србије Марина Рагуш састала се данас са премијером Државе Тувалу Фелетием Пенетилом Теом, који је том приликом рекао да ће ревидирати одлуку о признавању тзв. Косова од стране Државе Тувалу.
Рагуш је истакла да би такав чин био од изузетног значаја за нашу земљу, с обзиром да та покрајина представља колевку нашег народа.
Рагуш је током састанка нагласила да његов долазак представља почетак динамичне сарадње која ће учврстити везе две државе и два народа.
Рагуш је рекла премијеру Тувалуа да је у Народној скупштини основана Посланичка група пријатељства са Аустралијом, Новим Зеландом и острвским државама Пацифика, која може да представља још један вид парламентарне сарадње.
"Данас отварамо потпуно нову димензију сарадње, радујем се будућим разменама посета на свим нивоима и сигурна сам да ћемо имати прилике да се добро упознамо", истакла је Рагуш и додала да ће на наредној пленарној седници Народна скупштина увојити Предлог закона о потврђивању Споразума између Владе Републике Србије и Владе Тувалу о укидању виза за носиоце дипломатских и службених пасоша, што ће како је навела Рагуш допринети учесталијим посетама.
Фелети Пенетили Тео истакао је да му је част што је први званичник његове државе у посети Србији и нагласио важност ове посете која отвара врата за разне видове сарадње.
Навео је да је на јучерашњим састанцима са званичницима наше земље разговарао о сарадњи у области високих технологија, сајбер безбедности, похрањивању података у дигиталном облику и сателитској комуникацији.
Додао је и да је још један од видова сарадње који би могао да повеже две земље стипендирање младих у областима од интереса.
Рагуш је упознала премијера Тувалуа са разним пројектима и програмима, истичући "Свет у Србији", који удељује стипендије за бесплатно школовање, преко пројекта дигитализације којим ће се најудаљенија села и места у земљи повезати стабилном интернет мрежом.
Рагуш је поменула и пројекат којим држава покушава да целу привреду пребаци у сајбер простор и да Србија има више дата центара који похрањују податке државних институција, те да се више од 50 одсто активности Владе Републике Србије већ налази у дигиталном формату за шта је заслужна Канцеларија Владе за електронску управу.
Саговорници су разговарали и о вештачкој интелигенцији, а Рагуш је истакла да Србија поседује Институт за вештачку интелигенцију у Новом Саду и има стратегију употребе вештачке интелигенције.
Разговор се тицао учешћа на међународним форумима, питања био технологија и заштите животне средине, а саговорници су закључили да постоји широк спектар области у којима земље могу да сарађују и сложили се да је ово почетак плодоносне сарадње.
Извор: Танјуг