Народна скупштина

Весић: Опозиција да не користи закон за скупљање политичких поена

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић изјавио је да може да прихвати да постоје неслагања око неких одредби измена и допуна Закона о планирању и изградњи, али да не може да схвати да поједини посланици траже брисање свих чланова тог закона само зато што га је предложила садашња влада и на тај начин скупљају јефтине политичке поене.

“Разумео бих да неко предлаже да се избрише нешто са чиме се не слаже, а не апсолутно све, јер у овим изменама и допунама закона заиста има пуно добрих ствари које су у корист грађана”, рекао је Весић на седници републичког парламента, одговарајући на примедбе посланика опозиције.

Када је у питању информација о локацији, подсетио је да је то информација шта по постојећим плановима може да се гради на предметној локацији и додао да нема потребе да се она чека месец, два или три већ да треба да се добије у року од сат времена.

“Суштина је у томе да смо, с обзиром да та информација не производи никакво правно дејство, желели да оставимо могућност да то могу да издају јавни бележници, као и физичка и правна лица која су регистрована за ову делатност, а који ће морати да се лиценцирају у министарству”, рекао је Весић.

Навео је да то не значи да секретаријати у општинским и градским управама то и даље неће радити, те да ће грађани сами бирати да ли ће у секретаријату затражити информацију о локацији или ће то учинити код бележника, односно физичког и правног лица које има лиценцу.

Весић је рекао да је на седници било примедби које нису оправдане нити засноване на закону и додао да није тачно да мора да се пише нови закон, ако се мења једна трећина чланова.

“Обавеза постоји да се пише нови закон ако се мења више од половине чланова, а у овом случају се мења нешто мање од једне трећине чланова”, образложио је Весић.

Такође, подсетио је да је према пословнику владе одређено да јавна расправа траје 20 дана, а да је јавна расправа за измене и допуне овог закона трајала 45 дана.

“Ако додамо и то што смо додатно дали рок да стижу мејлом предлози, трајала је скоро 60 дана”, рекао је Весић и додао да је стигло више од 600 предлога од чега је око 100 уврштено у закон.

Весић је рекао да је објављивање извештаја било део програма јавне расправе, али да објављивање извештаја није услов за усвајање закона, те додао да су у Скупштини Србије усвајани многи закони без објављеног извештаја о јавним расправама.

Такође, министар Весић додао је да ће инсистирати на томе да убудуће за сваки закон који прође јавну расправу извештај буде објављен у року од 15 дана јер, како је рекао, нема разлога да не буде објављен.

Када је у питању Просторни план Репиблике Србије, Весић је рекао да је јавна расправа за тај план завршена 2021. године, али да су у међувремену били избори и да скупштина није радила, те додао да се тај план тренутно налази у министарствима која треба да дају мишљења.

“Чим добијемо сва позитивна мишљења, он ће бити усвојен на седници владе и послат Народној скупштини. То је један од најважнијих докумената који скупштина треба да усвоји и моја идеја је да се направи јавно слушање о просторном плану, да причамо о томе, јер мислим да је важно да и посланици чују од људи који су радили просторни план шта је њиме предвиђено”, рекао је Весић.

На тврдње да ће главни републички и покрајински урбаниста бити ботови, Весић је рекао да се зна које услове треба да испуни неко ко ће обављати посао републичког и покрајинског урбанисте, те истакао да су то стручни људи који треба да воде рачуна о целовитости урбанистичке политике у земљи.

Весић је подсетио да годинама постоје градски урбанисти и додао да треба да постоје и републички и покрајински урбаниста.

Између осталог, министар је питао како је могуће да се поднесе захтев за оцену уставности закона који још није усвојен.

“То је нови, оргинални допринос правној науци, да тражите оцену уставности нечега што још увек не постоји пошто није усвојено, али и то смо чули. Све се може када се скупљају јефтини политички поени на једном закону, па и ово. Сачекајте да закон макар буде усвојен, па онда парадирајте са својим захтевима”, закључио је Весић.

 

 

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2