Народна скупштина

Вучевић: Декларација основ за опстанак српског народа

Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа није никакав памфлет и фикција, него права национална декларација и наш политички одговор у односу на ситуацију која је присутна на Косову и Метохији и у Републици Српској, поручио је Народној скупштини Републике Србије председник Владе Републике Србије Милош Вучевић, критикујући однос опозиције према овом документу.

"Не могу да кажем да сам задовољан што ви имате такав однос, мислим да би било добро да смо постигли политички и национални консензус и да је сви подржимо. Брине ме када декларацију која се бави озбиљним темама називате националистичким памфлетом", навео је председник Вучевић.

Посланицима опозиције је поручио да их народ не жели.

"Ви сте експерт и за канализацију, јадарит, рударење, екологију, националну декларацију. Само вас неће грађани. Све изборе сте изгубили - од Суботице до Трговишта.  То је један мали проблем за вас. Све ваше критике су јефтини политички памфлети. Грађани Србије одлучују на изборима", поручио је председник Вучевић.

Позвао је све народне посланике да без обзира на страначку припадност прихвате Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа.

"Склоните се из страначких униформи. Размишљајте о одговорности према српском народу, грађанима Србије и према нашој отаџбини Србији", рекао је председник Вучевић.

Истакао је да Декларација није никакав памфлет и фикција, него права национална декларација и да га брине када неки декларацију која се бави озбиљним темама, у озбиљним временима, називају националистичким памфлетом.

"Брине ме када причате о томе да је она фикција и да је то јефтина демагогија", рекао је председник Вучевић, одговарајући посланицима опозиције који су критиковали тај документ.

Додао је да би волео да нам се дешава оно што нам се дешава и да, између осталог, немамо тренутно 300 коначних решења за исељавање Срба из станова из Северне Косовске Митровице, као и покушаје ревизије Дејтонског споразума, те да се српском народу у региону не признају права које се признају свим другим народима.

Како је рекао, Декларација не решава сва питања и све ове проблеме, али доноси политичку подлогу и, пре свега, институционални приступ како мора да се води политика државе.

"А ви ми причате о томе да ћете ви да направите сопствену декларацију. Ја сам вас молио, позивао, апеловао према народним посланицима, да ово није страначка декларација, него да треба да буде народна, национална декларација. А ви причате да ћете ви да направите сопствену декларацију. Па то је нешто што само иде на руку онима који не желе добро нашој држави, да се делимо по питањима по којима не бисмо смели да се делимо", указао је председник Вучевић.

Посланицима који су критиковали пројекат "Јадар" рекао је да својим наступима обмањују јавност и да би и они копали литијум.

"Ви, јер сте доводили тај исти Рио Тинто. И тад се нисте противили", истакао је председник Вучевић, одговарајући посланицима опозиције на критике.

 

У Декларацији пише да се не подржава Резолуција о Сребреници

Председник Вучевић изјавио је током расправе у Скупштини Србије да у Декларацији, која је усвојена на Свесрпском сабору 8. јуна, пише да тај сабор не подржава Резолуцију о Сребреници, а истакао је и да Србија није прихватила француско-немачки споразум за Косово и Метохију, те да је неприхватљиво признавање независности тзв. "Косова".

Председник Вучевић је оценио и да је Резолуцијом о Сребреници која је усвојена у Уједињеним нацијама извршен покушај колективног окривљавања целог српског народа који је неприхватљив и не може бити спроведен у дело.

"Потпуно је јасан наш став у односу на оно што је дефинисано у тој резолуцији. А мислим да је ово један и одговоран и пристојан начин приступа да не копамо по ранама Бошњака, Муслимана за страдања њихових сународника, већ да се јасно одредимо у односу на правну квалификацију, а рекао бих политичку, и свакако на оно што се дешава или дешавало у односу на усвајање ове резолуције", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић је, одговарајући посланицима опозиције, поновио да власт није прихватила француско-немачки споразум.

"Још једном, нисмо прихватили француско-немачки споразум, нисмо га потписали и ставили смо јасне одреднице, односно јасне примедбе на исти и рекли врло јасно, неприхватљиво је било какво имплицитно, експлицитно признавање независности такозваног "Косова". То је црвена линија Републике Србије", поручио је председник Вучевић.

Председник Вучевић поновио је став да ће се свакако разговарати и искористити сваки маневарски простор "да нас не прогоне, не кажњавају, не санкционишу и да не изгубимо нешто друго вредно за грађане".

"И само разумите мало да не морамо све карте увек да покажемо јавно", поручио је председник Вучевић.

Оценио је да опозицију и не интересује питање Косова и Метохије, јер нису ни рекли шта је њихова политика по том питању.

"Никада нисте споменули ни једну реч. Устаните, будите храбри па кажите шта је ваша политика", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић је поводом оптужби опозиције везано за пререгистрацију возила на Косову и Метохији навео да је садашњи функционер Странке слободе и правде Борко Стефановић 2011. године потписао Споразум о слободи кретања којим је "прихватио РКС таблице".

"Не можете узети једну секвенцу па на основу ње анализирати ситуацију на Косову и Метохији", поручио је председник Вучевић.

Обраћајући се народном посланику Милошу Јовановићу (НАДА), председник Вучевић га је подсетио да је он био у коалицији са онима који прецртавају српске заставе.

"Не можете то да објасните жељом да победите лош режим, зато што ви идете против некога са онима који су све супротно од онога што се ви залажете, а нападајући власт управо на тим тачкама. И ту пада ваша политичка платформа и политика, јер то показује да је политика без политике", закључио је председник Вучевић.

"Која је спремна да се врати у Ораховац, која је спремна да се врати у било који део Метохије или Косова? Немојте људи, причамо приче. Србујемо и оптужујемо власт, а нећемо да уђемо у објективност. Ја знам да вас не интересује Косово и Метохија. Ја знам да вас не интересује позиција Срба на Косову и Метохији. Ја знам да вас не интересује ни једно место на Косову и Метохији. Пустите мене да причам о томе, имам право да причам о томе. Имам и потребу, имам и обавезу. А то ако вас не интересује, изађите па се вратите и причајте ваше глупости", рекао је председник Вучевић.

Рекао је да ако их не интересује тема, не треба да учествују, али да је расправа отворена и да постоји контрааргумент да је то део декларације.

"Срби се исељавају у континуитету, последњих 40, 50, 60 година. Јесу под притисцима. Исељавали су се и када је била српска полиција и војска доле, нажалост југословенска. И наше судство. И комплетно наш просветни систем, нажалост. И то није алиби прича, него је хронолошко чињенично сагледавање онога што нам се дешавало. А да оптужите једну власт, ви сте криви што се исељавају Срби. 'Ајде молим вас. Па мислите да неко од нас жели да се Србији исељавају? Па шта као, то је добро за нашу политику или за промоцију?", рекао је председник Вучевић.

Навео је и да нема намеру да буде адвокат Европске уније, али докле год постоји интерес, и политички и економски, Србија иде у том правцу и то је, како је рекао, јасно.

"Европска унија није скуп емоција и љубави, него интереса. Апсолутно сам свестан свих наших разлика, али да изолујем Србију и да водимо такву политику, немам намеру. Докле год је та политика која води напред Србију у економски развој, а јачање и војске, и полиције, и просвете, и здравства, ја сам за ту политику. Ако је то пут у Европску унију, то је пут у Европску унију", истакао је председник Вучевић.

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2