Вујовић: Улажемо у капиталне пројекте за заштиту животне средине
Министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић говорила је данас у Народној скупштини о изменама и допунама Закона о управљању отпадом и истакла да Влада и Министарство улажу у капиталне пројекте, као и да би данас било више резултата да се и у прошлости тако радило, а не улагало у маркетинг.
Вујовић је истакла да је Влада одвојила значајна средства како би изградила неопходну зелену инфраструктуру, како би сви могли да се понашају у складу са прописима - да раздвајају отпад и да се подиже стопа рециклаже.
"Такође, Влада Републике Србије и Министарство одвајају значајна средства за затварање несанитарних депонија, а то су локације на којима смо ми преко 50 година одлагали отпад. Сада их затварамо, рекултивишемо, на тим локацијама су сада зелене површине, неретко и паркови и свакако су здравије и утичу на бољи квалитет ваздуха", рекла је Вујовић.
У овом тренутку очекује се потписивање уговора за затварање несанитарних депонија у Руми, Зрењанину и Пожеги, истакла је Вујовић и додала да је претходне године затворен део великих несанитарних депонија.
Вујовић је рекла да се ради и на изградњи регионалних центара, као и да је било потребно две године да се припреми документација, не само у Министарству, већ и у јединицама локалне самоуправе, како би тај пројекат био препознат од стране Владе.
"Неколико пута сам понављала да имамо средства које је Држава обезбедила од Европске банке за обнову и развој - 150 милиона евра за изградњу регионалних рециклажних центара. Оно што желим свима да кажем, а дуго је најављивано - управо се прегледа документација која ће нам казати ко је изабрани извођач за почетак радова на депонији Каленић", додала је Вујовић.
"Очекујем да у наредних месец и по дана, најкасније два, пођемо сви заједно, ко буде могао и хтео, да обиђемо почетак радова на изградњи овог Центра, који је највећи у Србији, с обзиром на број становника и општина који ће гравитирати ка њему – 11 општина и 500.000 становника", истакла је Вујовић.
Након тога, рекла је Вујовић, креће се у завршну фазу избора извођача радова за депоније у Пироту, Сомбору, Ужице-Дубоко и ради се на проширењу регионалног центра у Сремској Митровици.
"Паралелно са тим што затварамо несанитарне депоније које смо користили деценијама и што градимо регионалне центре, имамо и конкурс за чишћење и уклањање несанитарних депонија. То је оно на шта ми као друштво морамо посебно да обратимо пажњу - да локације које једном уклонимо остану трајно чисте", рекла је Вујовић.
Вујовић је истакла да у томе помажу и грађани Србије.
"Сада морамо да доносимо измене допуне овог Закона који није ваљао и који је имао пропусте ка многим неодговорним појединцима који су се бавили третманом опасног и неопасног отпада", рекла је Вујовић.
Вујовић је додала да ово није једноставан процес и да сви заједно морамо да обезбедимо зелену инфраструктуру.
"Затварамо несанитарне депоније зато што су то грађани тражили, радимо линију за сепарацију отпада у Панчеву како би процедура била поједностављена и наглашавам изузетно важну ствар – поред трансфер станице у Петровцу на Млави која се ових дана завршава и почиње са радом, почињемо са изградњом трансфер станице у Смедереву", истакла је Вујовић.
Вујовић је рекла да све што је Влада Реублике Србије урадила у претходном периоду није довољно, али да је исто тако срамно да резултате минимизирају они који ништа нису урадили када су могли.
"Наравно да постоје градови и општине у којима се мери прекомерно загађење ваздуха и знамо да је то вишедеценијски проблем. Баш зато што смо свесни тог проблема, уложили смо оволика средства у побољшање квалитета ваздуха, колико нико никада пре нас није уложио", истакла је Вујовић.
Вујовић је подсетила да су Влада и Министарство определили значајна средства за замену котларница у јавним установама и домаћинствима три године за редом.
"Више од 50 јединица локалне самоуправе учествује у конкурсима, труде се да што боље пројекте предају и да ураде нешто за побољшање квалитета ваздуха у својим општинама. И наставићемо да радимо на томе", истакла је Вујовић.
Вујовић је подсетила да смо некада за сметлишта и дивље депоније и сами одговорни и апеловала на све да воде рачуна о животној средини, јер је свакоме од нас, из дана у дан, она све важнија.
"Много тога је урађено на подизању свести", додала је Вујовић.
Извор: Танјуг/РТС 2