Саопштења

Бакарец: Опозиција непријатељ развоја Србије

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ / 20.09.2024.

 

Небојша Бакарец

члан Председништва Српске напредне странке

 

На почетку ћу изнети кратак резиме. Данијела Несторовић, ауторка предлога закона о забрани рударења литијума, је потпуно нестручна за питања рударства, геологије и енергетике. У предлогу закона је направила низ неопростивих грешака. Написала је да је рудна рента 3%, а рудна рента је 5%. У образложење предлога закона је ставила мишљење професора Душана Станојевића, који је специјалиста гинекологије и акушерства! У образложење је ставила и нетачно мишљење професорке Драгане Ђорђевић, о томе да ће се сумпорна киселина третирати на 250 степени, које је демантовано пре две године. Ставила је и мишљење проф. Ратка Ристића, који је завршио Шумарски факултет! И Станојевић и Ристић су потпуно нестручни за питања рударства, геологије. Несторовић је 10.9.2024., намерно обманула јавност на конференцији за медије опозиције, када је рекла да забрана ископавања литијума није трајног карактера. Већ следећег дана, 11.9.2024. и наредних дана у медијима је тврдила потпуно супротно – да забрана јесте трајног карактера! На све силне грешке и неистине Данијеле Несторовић је указала Ана Брнабић, председница Скупштине Србије, низ експерата и новинара, али и њене колеге из опозиције – Ђилас и Грбовић. Упадљиво је да је опозиција увелико почела да ублажава и релативизује своје раније ставове о литијуму и да се припрема за сопствени фијаско на седници о том предлогу закона.

У опозицији влада потпуна рашомонијада, поводом ставова о литијуму. Не зна се ко пије, а ко плаћа! После три месеца апсолутног противљења ископавању литијума, делови опозиције су почели да певају другу песму. Почели су да ублажавају и релативизују своје раније екстремистичке ставове. Први је почетком августа закукурикао председник ДС, Зоран Лутовац који је у листу Данас, написао "Литијум не треба копати у земљи која није демократска". Што значи да литијум може копати нпр. власт "демократе" Лутовца. Потом су разни посланици опозиције, Данијела Несторовић, Мариника Тепић и други, почели да говоре о ископавању литијума по европским стандардима, и када буде било ископавања литијума и у Немачкој и другим државама ЕУ. Мариника Тепић, посланица и потпредседница ССП, је променила став о апсолутном противљењу ископавању литијума и сада говори: "Ми смо свесни да литијум јесте значајан ресурс, ресурс будућности за неких наредних 60 до 80 година, и нико нема ништа против тога". Други посланици опозиције су разрађивали Лутовчеву тезу, и тврдили да ће они када дођу на власт имати право да копају литијум, због тога што су демократе!?! Потом се опозиција 10.9.2024. уплела у сопствене лажи о карактеру предлога (трајна забрана или не) закона о забрани ископавања литијума који је тог дана предала Скупштини, и представила на конференцији за медије. Предлог је потписало 86 посланика опозиције. Као што је и најавила, председница Скупштине Ана Брнабић, ће ставити предлог опозиције на дневни ред.

Да опозиција ублажава вишемесечни оштар став о забрани литијума, и да више нису за апсолутну забрану, већ за то да литијум не сме да ископава садашња власт, већ само они када дођу на власт (!?!), показали су 10.9.2024. на конференцији за медије. Истовремено опозиција је показала да је нејединствена. Део њих је за трајну забрану ископавања, док је део њих против трајне забране. Веома важно - ауторка предлога закона о забрани рударења литијума, Данијела Несторовић, обмањује јавност. Данијела Несторовић је 10.9.2024. на конференцији за медије опозиције, после предаје предлога закона о забрани рударења литијума, одговарајући на питање новинара Euronews-а, Стефана Горановића, због чега трајна забрана (ископавања литијума) рекла: "Ја ћу вас исправити. Нигде не пише да је забрана трајна. Значи, по европским стандардима, да зашто да не. Свакако нисмо противници развоја". Овде су значајне две ствари. Прво, Данијела Несторовић јасно каже да забрана није трајна. Друго, Данијела Несторовић каже да она и потписници предлога закона у коме нема трајне забране ископавања литијума због тога "нису противници развоја", чиме каже да они који предлажу трајну забрану, јесу противници развоја.

Сутрадан, 11.9.2024. на ТВ Н1, у емисији Тање Алексић "Студио Н1 ливе" Данијела Несторовић, тврди супротно, да је предложена забрана трајног карактера! На питање Тање Алексић: "Оно што је изазвало реакције код власти је навођење изјаве Драгане Ђорђевић о томе да ће се сумпорна киселина загревати на 250 степени у процесу издвајања литијума, што је после демантовала и сама Ђорђевић, али је та изјава остала у предлогу закона о забрани ископавања литијума и бора", Данијела Несторовић каже: "Сам предлог закона сам писала пре два месеца, Драгана Ђорђевић је исправила ту информацију, видели смо пре неки дан. Ја заиста нисам желела да повлачим предлог, како бих пустила нови. Ја јесам цитирала Драгану Ђорђевић у образложењу - то се може подвести под техничку грешку". На питање да ли је ипак било боље да је исправила образложење, него да се сад оспорава цео предлог закона, Несторовић каже:"Ја сам тада цитирала Драгану Ђорђевић, а посланици нису стручни, ми смо цитирали и уколико је то нетачна информација, треба је исправити током говора"!?! На питање новинарке у вези тога да ли је забрана трајна или не, Несторовић је рекла: "Ставили смо у образложењу да тражимо забрану, па ме питају зашто не пише ‘трајна забрана’. У правној терминологији када кажете да је нешто забрањено, а нисте определили временски период, подразумева се да је то трајно".

Као што видите, у два дана, два супротна става Данијеле Несторовић! Шта је тачно? Шта хоће опозиција, трајну забрану ископавања литијума или не? Одговор не ово питање је дала сама Данијела Несторовић 11.9.2024. на ТВН1, у листу Данас, 12.9.2024. и касније 18.9.2024. када је објаснила да се ипак ради о трајној забрани ископавања литијума, коју предлаже опозиција. Стога, можемо констатовати да је Данијела Несторовић, 10.9.2024. НАМЕРНО СЛАГАЛА новинара Euronews-а, Стефана Горановића, и целокупну јавност, због тога што је изговорила лаж на конференцији за медије, да забрана није трајног карактера! Због чега се Данијела Несторовић уплела у сопствене лажи? Због тога што је нестручна, склона мењању ставова, неискрена и површна. У интервјуу антисрпском Шолаковом листу "Данас" под насловом: "Шта предлаже опозиција да се усвоји у Скупштини о литијуму?" од 12.09.2024. Данијела Несторовић каже: "Ово је питање опстанка људи. Уништењем воде, земље и ваздуха, престао би живот". На питање у вези трајања забране ископавања литијума и бора, Несторовић каже: "Када се каже забрањује се - без временске одреднице, на који временски период, подразумева се да је трајно". У овом интервјуу је карактеристична опскурна и драстична лаж, о општем уништењу воде, земље и ваздуха, о престанку живота, у случају ископавања литијума.

Између 10.9. и 18.9.2024. шеф Данијеле Несторовић, Ћута Јовановић, је давао контрадикторне изјаве у Шолаковим медијима. Ћута, који не памти шта је ког дана причао на Шолаковим медијима, такође се уплео у сопствене лажи. Један дан, каже, "ајде, нико није против тога да се литијум експлоатише", а кроз два дана каже супротно, "копања литијума никада неће бити – само преко мене мртвог"!

Да рашомонијада опозиције буде на врхунцу 18.9.2024., побринуо се Драган Ђилас, председник ССП. Он је на ТВ Н1, уживо у програму напао и понизио Ћутину посланицу, Данијелу Несторовић, када је рекао: "Већи је проблем што ће на тој Седници бити само једна тачка јер је госпођа Несторовић заборавила да преда другу тачку која је требало да се бави захтевом за формирање Комисије која би требало да види шта је са оним потписима народне иницијативе што је предата". Зачуђена водитељка је упитала: "Како то мислите заборавила?". На шта је Ђилас одговорио:"Ето баш тако, није жена предала. Предала је само једну тачку дневног реда, као што и образложење има непрецизности што ће сигурно власт користити".

Ко је Данијела Несторовић?

Данијела Несторовић је посланица Еколошког устанка, чији је лидер Ћута Јовановић. По занимању је адвокатица. Она се хвали да је ауторка предлога Закона о забрани ископавања литијума. Истовремено каже да је нестручна за ту област. На свом Фејсбук профилу, Данијела Несторовић објављује свакојаке несувислости, у виду фотографија и текстова. У фебруару 2024., објавила је своје фотографије, на којима се хвали златним накитом. Данијела Несторовић се као јелка окитила златним сатом, златном наруквицом, и златним минђушама. Две фотографије окићене посланице, прати празноглав текст: "Злато може помоћи у повећању вашег менталног и физичког здравља, а истовремено вам осветљава пут ка будућим циљевима и доноси вам успех. Такође се верује да златна боја помаже у постизању духовног просветљења. Може вас инспирисати да стекнете више знања и дубље разумевање према себи и души. Такође вам може помоћи да будете организовани, да напорно радите и да више обраћате пажњу на детаље". Прво, примитивно је и срамота је бахатити се и хвалити златним накитом, богатством, и статусним симболима. Друго, посланица опозиције Данијела Несторовић шири празноверје о злату, и ненаучне бесмислице. Треће, да би настао златни накит, мора да се рудари, ископава руда злата, и то много инвазивније него што је случај са литијумом. А управо је Данијела Несторовић једна од највећих противница рударења!

Ко је све предложио фалш предлог закона?

Фалш предлог закона о Забрани рударења литијума су поднеле следеће Посланичке групе у Скупштини Србије, које имају 86 посланика: ПГ Странка слободе и правде, ПГ Народни покрет Србије - Ново лице Србије, ПГ НОВИ ДСС - ПОКС (НАДА), ПГ Зелено-леви фронт - Не давимо Београд, ПГ СРБИЈА ЦЕНТАР – СРЦЕ, ПГ Демократска странка – ДС, ПГ МИ - ГЛАС ИЗ НАРОДА, ПГ МИ СНАГА НАРОДА ПРОФ. ДР БРАНИМИР НЕСТОРОВИЋ, ПГ Еколошки устанак и пет слободних народних посланика. У истом колу се се нашли тајкун Драган Ђилас (чија је странка довела Рио Тинто), доктор Несторовић, Мариника (чија је странка довела Рио Тинто), антисрбин Албанац Шаип Камбери, француски држављанин Милош Јовановић (чија је странка довела Рио Тинто) , антисрпски посланик СДА Ахмедин Шкријељ, лажни еколози Лазовић и Ћута, хрватски држављанин Здравко Понош, понављач Мирослав Алексић (чија је странка довела Рио Тинто), затворски човек Бора Новаковић (чија је странка довела Рио Тинто), несрећни Зоран Лутовац (чија је странка довела Рио Тинто). Компанију Рио Тинто у Србију 2001. довела садашња опозиција, док је била на власти. Довели су Рио Тинто да ископава литијум који је пронашао управо Рио Тинто. То је био добар потез. СНС не напада опозицију због тога што је довела Рио Тинто, и хтела да ископава литијум, већ због тога што опозиција то лицемерно крије, представљајући се као вечити противник Рио Тинта и литијума.

Од идуће године литијум ће се ископавати у Финској, Немачкој, Португалу, Аустрији, Чешкој и Француској! Европска унија је означила литијум као кључну стратешку сировину. Литијум је метал. Литијум није отров. Литијум је једна од основних компоненти технологија којима се смањује емисија гасова стаклене баште и доприноси заустављању климатских промена. Имајући у виду значај који овом питању придаје ЕУ, велико и стратешки значајно лежиште литијума ће омогућити Србији да буде један од најважнијих европских центара за декарбонизацију. Уколико буде одобрен, пројекат "Јадар" ће бити једна од највећих инвестиција у Србији и доносиће огромне директне и индиректне приходе. Ланац вредности у случају српског литијума може да подразумева 5 нивоа (рударење, рафинацију, производњу катода, производњу батерија и производњу још једног електричног аутомобила). Остварење прва два нивоа подиже српски БДП за 1% (700 милиона евра годишње). Остварење прва три нивоа подиже БДП за 2% (1,4 милијарди евра). Остварење прва четири нивоа подиже БДП за 4% (2,8 милијарди евра). Остварење свих пет нивоа из ланца успеха, подиже БДП за фантастичних 16,45% (11,4 милијарди евра годишње). Због тога је литијум животна и развојна шанса за Србију, каква се указује једном у сто година. Била би огромна штета да не искористимо ту прилику.

 

 

 

СЛУЖБА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ

СРПСКА НАПРЕДНА СТРАНКА