Дукић Мијатовић: Oштро осуђујем сваки говор мржње
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ / 01.09.2022.
Маријана Дукић Мијатовић
члан Председништва Српске напредне странке и државни секретар министарства просвете
Покрет Опре Рома Србија саопштио је да је образовни систем Републике Србије показао друштвену неодговорност према ромској заједници тиме што је у образовним установама дозволио да се у плану и програму налази садржај који користи погрдан назив за Роме и најавио да ће поднети притужбу Повереници за заштиту равноправности против Министарства просвете и издавачке куће Клетт. Додаје се да у школи као васпитној-образовној институцији у лектири “Народне умотворине лаке за ђаке трећаке“ издавачке куће Клетт под покровитељством Министарства просвете Републике Србије, у 2022. години деца читају увредљиве и дискриминаторне садржаје.
С тим у вези државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја и члан Председништва СНС проф. др Маријана Дукић Мијатовић оштро осуђује сваки говор мржње, спровођење било ког вида дискриминације и непоштовања мањинских и људских права, те мултикултуралности и различитости свих људи, што су основни постулати политике председника Александра Вучића.
Управо је дијалог са ромском заједницом, који председник Вучић активно води жив, свакодневан и реалан изнедрио низ мера подршке припадницима ромске националности, као што су афирмативни упис у предшколске установе и основе школе без докумената, те осмишљавање многобројних мере афирмативне акције уписа ромске деце у средње школе, као и стипендирање и менторску подршку. Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања креирао је и Упутство за спречавање раног напуштања образовања са препорукама и предлозима мера за превенцију осипања. Ученици ромске националности имају и могућност да похађају изборни програм Ромски језик са елементима националне културе, а истраживање Уницефа МИЦС (Мултипле Индицатор ЦлустерСурвеy-МИЦС) указује да су мере Владе Србије унапредиле образовање ромске популације.
Све што је наведено, а учињено у последњих 10 година довело је до значајних помака, којима се итекако дичимо: 20% више ромске деце похађа припремни предшколски програм, 15% више ромске деце упише основну школу, односно 20% средњу, а 12% више него раније смо укључили девојчице у средњошколско образовање, док нам је повећан број студената ромске националности.
Имајући у виду све истакнуте активности, које држава спроводи потпуно је нејасно како је Република Србија и Министарство просвете, науке и технолошког развоја препознато као дискриминаторно, када Министарство нити прописује нити одобрава садржај лектире, већ прописује области за додатно изучавање и врло је јасно да је на издавачу да, конкретно у овој теми „народне умотворине“ изврши селекцију и претвори у лектиру.
Питање, које је кључно и постављам га Клетту је следеће: Зашто сте се определили поред хиљада и хиљада прича, приповетки и умотворина баш за ову дискриминаторну? Којим сте се критеријумима водили, да ли сте имали у виду друштвену опасност оваквих одабира и рањивост ромске популације? Најмање што можете да урадите је да се јавно извините свима, којима сте нанели бол, јавности, коју сте узнемирили и да отклоните у најкраћем року из својих издања све сличне садржаје. Било би лепо и да у име добре воље свим припадницима ромске популације донирате бесплатне уџбенике. Није тешко бити пристојан и хуман. Србија је снажно уз Роме!
СЛУЖБА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ
СРПСКА НАПРЕДНА СТРАНКА