
Јакшић: Поново позивамо Шошкића да одговори на постављена питања
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ / 11.02.2025.
Александар Јакшић
члан Председништва Српске напредне странке
Уместо да одговори на седам врло конкретних и јавно постављених питања од стране Српске напредне странке, бивши гувернер Народне банке Србије, др Дејан Шошкић, сваким јавним наступом показује да не постоје границе лицемерности и неморалности појединаца који су сами себе прогласили елитом. Особа која је уџбенички пример корупције и којој је једина компетенција за утврђивање било какве корупције богато лично искуство из те области, сматра да је позвана да држи моралне придике читавом нашем друштву.
Сваки разговор са бившим гувернером Народне банке Србије, др Дејаном Шошкићем, треба да започне следећим питањима:
1) Да ли сте у периоду од 26.3.2009. до 17.7.2009 године ИСТОВРЕМЕНО обављали функцију директора ваше приватне фирме Центар за инвестиције и финансије д.о.о., која се бави производњом софтвера које користе пословне банке и осигуравајућа друштва, и председника Савета Народне банке Србије, која по закону контролише исте те пословне банке и осигуравајућа друштва?
2) Да ли сте у периоду од 26.3.2009. до 20.4.2010. године истовремено били сувласник ваше приватне фирме Центар за инвестиције и финанисије д.о.о и председник Савета Народне банке Србије?
3) Да ли су, у периоду док сте истовремено били директор и сувласник ваше приватне фирме Центар за инвестиције и финансије д.о.о. и председник Савета Народне банке Србије, вашу приватну фирму финансирале следеће банке и осигуравајућа друштва: "JUMBES" банка, "FINDOMESTIC" банка, "CREDY" банка, СРПСКА банка и Дунав друштво за управљање добровољним пензионим фондом?
4) Да ли сте др Милошу Божовићу, вашем наследнику на месту директора приватне фирме Центар за инвестиције и финансије д.о.о., уступили без накнаде свој удео у наведеној фирми?
5) Да ли сте као гувернер Народне банке Србије у периоду од 26.8.2011. године до 26.2.2012. године ангажовали управо др Милоша Божовића као консултанта у Народној банци Србије, иако сте знали да је др Милош Божовић у том тренутку директор и сувласник приватне фирме Центар за инвестиције и финансије д.о.о. коју сте ви основали, а која се бави производњом софтвера за управљање ризицима које користе пословне банке и осигуравајућа друштва?
6) Да ли је, у периоду док сте обављали функцију гувернера Народне банке Србије, тадашњи председник Савета гувернера Народне банке Србије, проф. др Бошко Живковић, такође био сувласник приватне фирме Центар за инвестиције и финансије д.о.о. коју сте ви основали?
7) Да ли је истина да су, у периоду док сте обављали фунцију гувернера Народне банке Србије, приватну фирму Центар за инвестиције и финансије д.о.о. коју сте ви основали и чијег директора сте ви ангажовали у Народној банци Србије финансирале следеће банке и осигравајућа друштва: "UNICREDIT" банка, ДУНАВ банка а.д. Звечан, Московска банка, Чачанска банка, Дунав осигурање и Дунав друштво за управљање добровољним пензионим фондом?
Српска напредна странка поново позива бившег гувернера Народне банке Србије, проф. др Дејана Шошкића, да одговори на постављена питања и да на личном примеру потврди независност и експертизу у области корупције.
СЛУЖБА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ
СРПСКА НАПРЕДНА СТРАНКА