Орлић: Из "ЦРТЕ" вређају интелигенцију грађанима Србије
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ / 21.02.2022.
Владимир Орлић
потпредседник Главног одбора Српске напредне странке
Наводи ЦРТЕ изгледају као да су писани у изборном штабу - оних у чијем су друштву јуришали већ једном на ограду Председништва. Таман толико "стручно" и "професионално". И таман толико - "истинито".
И да се нисмо већ много пута уверили у острашћено деловање ЦРТЕ, њихов последњи тзв. "извештај" био би сасвим довољан да свакоме у Србији буде јасно - да је реч о обичним политичким активистима. Другачије би било просто немогуће - да (случајно) нанижу толико неискрености, аматеризма и злонамерности, у баш свакој тврдњи и "стручној" оцени коју су изнели. Урадили су то, дакле, врло намерно, а истина их врло једноставно демантује, и то редом:
1. Тзв. "Кампања пре кампање"
У уводу свог извештаја ЦРТА истиче да су институције државе биле изражено укључене у вођење "кампање пре кампање до момента расписивања избора". И ту је већ јасно - ово никаква "струка" не би ставила у озбиљан извештај. Сама језичка конструкција "кампања пре кампање" представља потпуни - нонсенс.
Као резултат међустраначког дијалога који је вођен 2019. године, у Закон о финансирању политичких активности уведена је дефиниција изборне кампање. Закон дефинише изборну кампању као скуп активности политичких субјеката које почињу од дана расписивања избора и окончавају се даном доношења укупног извештаја о резултатима избора, у сврху јавног представљања учесника у изборима и њихових изборних програма и позивања бирача да за њих гласају, односно да не гласају за друге учеснике на изборима и које обухватају: рад са бирачима и чланством; организовање и одржавање скупова; промоцију, израду и поделу рекламног материјала, брошура, лифлета и публикација; политичко оглашавање; истраживање јавног мњења, медијске, маркетиншке, ПР и консултантске услуге; спровођење обука за страначке активности, као и друге сличне активности; остале активности чији су трошкови недвосмислено повезани са изборном кампањом.
Дакле, по дефиницији, изборном кампањом се могу сматрати само активности које политичка странка предузима - након расписивања избора. Активности које предузимају чланови политичке странке, што укључује и оне чланове који обављају јавне функције, не могу се квалификовати као изборна кампања. Из тога даље проистиче да се норме које се односе на понашање чланова политичке странке који су имаоци јавне функције за време изборне кампање не могу примењивати на период пре расписивања избора. И све то ЦРТА врло добро зна, јер је у процесу 2019. године учествовала. Али су се у међувремену суочили са амнезијом? Па их то, сасвим "случајно", доведе у стање да данас имају исти текст као и функционери бившег режима? Они исти, у чијем су друштву руководиоци ЦРТЕ снимљени на политичким скуповима. Тешко да је то - случајно.
2. Оптужбе за неравноправну медијску заступљеност
У свом извештају ЦРТА указује на то да "увођење Привременог надзорног тела није отклонило и озбиљне пропусте у раду РЕМ-а, чији су први резултати мониторинга политичког плурализма у медијима упитни са становишта потпуности и тачности“. Заиста? ЦРТА је то закључила, онако "стручно" као што је измислила "кампању пре кампање", и онда - мора да је тачно? Пре ће бити да је површно, непрофесионално и политички инструисано.
Чињенице кажу: након усаглашене методологије за праћење понашања медија на седници "Привременог надзорног тела" у децембру 2021. године, Регулаторно тело за електронске медије спровело је истраживања политичког плурализма на програмима осам пружалаца медијских услуга за период од 1. јануара до 10. фебруара 2022. године.
Методологија истраживања програма пружалаца медијских услуга доступна је на сајту Регулатора. ЦРТА сигурно има рачунар и приступ интернету, да се у то увери.
Резултати мониторинга изазвали су хистеричне реакције дела организација "за истраживање и праћење медија". Најгласније међу њима јесу ЦРТА и БИРОДИ, наводни "истраживачи" чије су методологије истраживања познате - само њима. На све то, "објективност" БИРОДИ је потврђена и - њиховим учешћем у "стручном тиму протеста". Паметном доста. Са друге стране, РЕМ своје извештаје ради у складу са највишим истраживачким стандардима, међу којима су на првом месту правила ОЕБС. Али ЦРТА и БИРОДИ су "стручнији" него ОЕБС? Ако тако тврди "стручни тим протеста" током ког се насилно упадало и на Радио Телевизију Србије, и у Народну Скупштину Републике Србије - да му верујемо?
3. Тзв. клијентелистичке активности Српске напредне странке
ЦРТА у свом извештају паушално оптужује Српску напредну странку да подмићује бираче и врши притисак на њих. Не наводи се ниједна чињеница која би поткрепила оптужбе, нити било какав доказ. Једино што се наводи јесте - шест пријава које је ЦРТА поднела Агенцији за спречавање корупције. Агенција у законом прописаним роковима спроводи поступке по тим пријавама. Неће сигурно ЦРТА да доноси одлуке уместо Агенције. Али, ево: да се правимо да су сви наводи у тим пријавама тачни - шест случајева на нивоу целокупне територије Републике Србије не може никако да оправда извођење закључка о томе "да се свакодневно и континуирано врше притисци на бираче који су таквим деловањима изложени кроз дужи период". То је, и за просечну памет и најочајнији изборни штаб, просто - бесмислено.
4. Наводи о злоупотребама бирачког списка
ЦРТА у свом извештају наводи "да је у јавности поново отворено питање злоупотребе бирачког списка". Јефтина и провидна - манипулација. То што је у јавности "изнета сумња" (читај: рекли функционери из партије Драгана Ђиласа, а пренели њихови медији) не значи да је - истина.
О бесмислу оптужби да је у јануару вршено масовно уписивање држављана Републике Српске у бирачки списак Републике Србије говори чињеница: да је број уписа у бирачки списак у јануару 2022. године за преко 30% мањи него у децембру 2021.
ЦРТА "заборавља" (опет та амнезија?) и да је, јавно, неспорно доказано да су оптужбе за злоупотребу бирачког списка лажне. Функционер Странке слободе и правде Борко Стефановић износио је у јавности оптужбе о масовном упису бирача са фиктивним пребивалиштем на адреси Новопазарска број 6, у београдској општини Врачар. Што је раскринкано као ноторна лаж, јер нити тренутно, нити неколико изборних циклуса уназад нико није уписан у изводу из бирачког списка на тој адреси. И то је чуо свако у Србији. Осим ЦРТЕ?
Чињеница је и да су на основу препорука ОДИХР-а извршене неопходне измене и омогућен је приступ подацима из бирачког списка. Осим тога, у складу са споразумом који је постигнут у оквиру Међустраначког дијалога, Влада је формирала Радну групу за контролу бирачког списка у којој се налазе представници опозиционих странака. Авај - и ту је амнезија савладала "струку", па јадна ЦРТА трпи?
Пре ће бити: води ЦРТА кампању - онако како им је "нацртао" изборни штаб. Њихово право. Али нека не вређају интелигенцију осталима у овој земљи. Изван њихове политичке опције и зоне утицаја изборног штаба ком припадају налази се - убедљива већина грађана Србије. Који не дозвољавају да их вређају и варају, по стоти пут продају маглу - ни самопроглашени "стручњаци", ни преваранти из бившег режима. Никада више.
СЛУЖБА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ
СРПСКА НАПРЕДНА СТРАНКА