Александра Ђуровић (СНС) изабрана за потпредседника ПССЕ
Ипак, ми и даље изражавамо резервисаност према ономе што се дефинише као „позив Бироу (ПС СЕ) да дефинише модалитете интензивирања и проширења дијалога са представницима изабраним у Косовској скупштини."
Овај, на први поглед, мали детаљ, могао би да постане увод у угрожавање статусне неутралности Савета Европе.
Шта више, како смо започели преговоре уз посредовање Европске уније, веома је важно да се не стаје на пут напретку у преговорима стварањем притиска на једну преговарачку страну. Свака одлука, која макар и наговештава промену става Савета Европе према статусној неутралности, могла би да угрози у некој фази сам преговарачки процес.
Србија са једне стране има снажан интерес да подржи напоре Савета Европе на Косову, али са друге стране мора да одржи конструктиван, али и у разумним оквирима прихватљив темпо преговора у Бриселу.
Зато морам да вас замолим да имате на уму да је ова фаза преговора веома осетљива и да би сваки покушај угрожавања позиција једне стране на крају могао да се покаже опасним јер ће пре или касније преговори ући у фазу у којој ће преговарачи морати да решавају тешке, фундаменталне проблеме.
У протеклих неколико месеци нова српска Влада и парламент учинили су значајне уступке прво да би се започео преговарачки процес, а онда и да би се наставио и поред честих препрека које постављају често они који имају корист од актуелне ситуације. Ми не тражимо аплаузе, већ непристрасну процену ситуације, онакву каква заиста јесте, рушећи зид ћутања када су у питању прави проблеми на Косову који се и помињу у извештајима Еуропола и Европског ревизорског суда, чији се извештај и помиње у документу Савета Европе.
Коначно, дозволите да Вам захвалим на Вашој пажњи, али и напорима које чини Савет Европе по питању Косова и, наравно, хтела бих посебно да се захвалим господину Бјорну Фон Сидову на улози коју је имао, иако, сви ћемо се сложити, та улога није била лака.
Хвала вам."