Борба против корупције не сме стати
Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић рекао је да је борба против корупције и криминала борба за будућност Србије и да од тога ни влада ни било која институција не смеју да одустану.
Стеже се обруч против Шарићевог клана
Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић рекао је да се стеже обруч против нарко клана Шарића.
У кривично правном смислу стеже се обруч против нарко клана Шарића, рекао је Вучић и додао да ће наредних дана имати разговоре са шефовима најважнијих служби у свету.
Очекујемо одређени напредак, већ имамо одређене информације и надам се да ћемо до половине године обрадовати људе у Србији резултатом у борби против корупције и криминала, рекао је Вучић оцењујући да ће то бити порука да се не исплати бавити се криминалом и корупцијом.
"Борба против корупције и криминала је борба за будућност Србије. То је борба за бољи животни стандард грађана, бољу економију - суштински успостављање правног поретка и од тога Влада нити било која од институција не сме да одустане", рекао је Вучић гостујући у емисији "Упитник" на РТС-у.
Вучић је истакао да посао напредује, да људи раде и захвалио свима који су ангажовани на томе.
Није лако открити оне који преко 10 рачуна прикрију стварну намеру, траг је увек могуће, али није лако открити, објаснио је Вучић који је у Влади задужен за борбу против корупције и криминала.
Први потпредседник Владе је указао да се једна ствар битно променила у односу на раније, што је најважније, а то је да борбу проотив корупције воде институције које су данас слободне и не раде по партијском диктату.
"Битно је да успоставимо институције, да раде и наставе тај посао и да људи имају поверења у правни систем", истакао је Вучић.
Данас је перцепција људи у Србији много другачија него пре шест месеци или годину дана и мислим да су задовољни што су увидели да нема заштитићених и да Србија жели да се модернизује, а тога нема без бробе против корупције и кириминала, нагласио је Вучић.
Први потпредседник Владе је додао да је важно да се појача рад Управе за спречавање прања новца наводећи да има 27 правоснажних пресуда, али да ће морати да се посао појача.
Коментаришући случај Мишковића, Вучић је рекао да тужиоци раде свој посао и саслушавају сведоке, као и да претпоставља да након тога више неће бити разлога за притвор, али да је важно да после тога уследи брзо и ефикасно суђење.
"Када кажем брзо, не да се убрзава, али да буде ефикасно и да се различитим смицалицама не ставља у фиоку предмет и стоји годину, две, три, већ да народ види резултат", рекао је први потпредседник Владе Србије.
Хајка против улагања у пољопривреду
Говорећи о инвестицијама Уједињених Арапских Емирата, Вучић је рекао да се води хајка против улагања у пољопривреду УАЕ од 100 милиона евра и навео да иза тога стоје "три великана српског бизниса" који мисле да могу да раде шта хоће.
"Схватићете да иза тога стоји бизнис и интереси три моћна бизнисмена, три великана српског бизниса који мисле да могу да продају све будзашто, да уништавају српско село, да могу да ангажују које хоће од удружења када им падне напамет", рекао је Вучић.
Додао је да је шокиран и да се види како они данас плету мрежу, наводећи да иза тога стоје паре одређених бизнисмена са целом хајком и кампањом.
"Ми налазимо најмоћнијег инвеститора у свету, Швајцарци нам се диве и питају како смо успели у Србију да их доведемо. То је нешто најбоље што се у Србији догодило у последњих 20 година. Фирме продајемо у овом тренутку за 100 милиона евра, а на свим медијима имате хајку против нас", рекао је Вучић.
Оценио је да се ових инвестиција плаше одређени пословни кругови који се плаше конкуренције.
"Ја питам и очекујем да ћете и ви да питате људе из ДС-а да кажу шта имају против тог инвестирања у пољопривреду. То им је порука, да знам ко стоји иза тога", рекао је Вучић.
Вучић је подсетио да је приватизовано седам комбината за време власти ДС-а за 23 милона евра, а у међувремену су сви пропали и у дубиози су 30 милиона евра, јер су уништени капитал и основна средства, а радници су отпуштени или не примају плату, држави не иду порези.
О приватизацији
Директор Управе за спречавање прања новца Александар Вујичић рекао је да је суштински проблем у процесу приватизације у Србији непостојање обавезе утврђивања ко стоји иза одређеног капитала.
"Основни суштински проблем у процесу приватизације, каква је била у Србији, јесте тај што није била предвиђена законска обавеза утврђивања ко је прави власник капитала који се појављује у поступку приватизације. На тај начин смо, направивши намерно или ненамерно системски пропуст, направили себи јако велики проблем приликом доказивања свих предмета", рекао је Вујичић у "Упитнику".
Према његовим речима, пропуштен је моменат јер када се неко појављује у поступку приватизације и жели да купи одређено предузеће није тражено, нити се утврђивало порекло капитала јер није постојало законско решење.
"Кључни проблем је да није постајала обавеза утврђивања ко стоји иза одређеног капитала па смо зато и имали капитал који се појављивао са различитих оф - шор дестинација где ми нисмо прецизно знали, пре свега као држава у поступку приватизације, ко је тај прави власник који купује одређено предузеће", рекао је Вујичић.
Говорећи о приватизацијама и поступцима који се воде, Вујичић је навео да као држава не можемо да будемо задовољни, имајући у виду да су то све неуспешне приватизације и да је у одређеном случају заиста долазило до тога да је прљав новац долазио у Србију.
Председник Одбора Агенције за борбу против корупције Зоран Стојиљковић указао је да су закони често прављени тако да се не зна ко тачно стоји иза приватизације предузећа и да се не може испитати порекло имовине.
Стојиљковић је рекао да је Србија од деведесетих до 2012. била систем у коме су се појединци обогатили уз подршку власти.
"Ви правите законе и држите курс динара да се некоме исплати, закони су се тако доносили, закон, право и правда нису били у некој љубави и вези, то је велики проблем, рез је направљен", рекао је Стојиљковић.