Вести

Брнабић: Дигитализација праћења саобраћаја у Србији

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да ће Центар за прикупљање и обраду података о саобраћају на аутопутевима у Србији, који је данас отворен на наплатној станици "Београд" у Врчину, повећати безбедност учесника у саобраћају и допринети заштити животне средине.

Центар обрађује све податке са надзорних камера на аутопуту, са наплатних станица и из њега се управља свом сигнализацијом на аутопутевима у Србији.

Брнабић је честитала Путевима Србије на модернизацији и дигитализацији праћења саобраћаја.

Том приликом је на наплатној станици Београд пуштен у рад и пуњач за електричне аутомобиле, а Брнабић је истакла да је и то допринос смањењу аерозагађења у земљи.

"Наставићемо да развијамо овај "мозак" Путева Србије. Очекујем да ће то резултирати већим приливима у буџет преко казни за вангабаритни транспорт. Имамо велики број камиона који су ван габарита који прекомерно уништавају наше путеве", рекла је Брнабић.

Истакла је да су то углавном камиони из иностранства који су у транзиту и да ћемо кажњавањем тих камиона показати да се овде поштују закони и да не могу ни овде то да раде као што то не могу у својим земљама нити у земљама Европске Уније.

На пример, Центар ће омогућити да се проверава брзина возила и добију подаци о њиховим регистарским таблицама и просечној брзини којом су се кретали на аутопуту.

Истиче да ће средства од казни бити усмерена у буџет за одржавање путева и њихову даљу изградњу.

Центар ће, такође, појачати контролу камиона који превозе опасне материје, додаје Брнабић и објашњава да ће МУП заједно са Агенцијом за безбедност саобраћаја моћи преко регистарских ознака тих камиона на аутопуту да провери дали имају све потребне дозволе и друго.

Када је реч о загађењу и заштити животне средине, Брнабић је рекла да је то приоритетна тема и да јој је драго што смо као друштво почели да причамо о томе, пошто то говори да нам се повећао стандард живота.

"То никада није била тема у Србији. Аерозагађење није нови проблем, али су људи раније више били забринути да ли ће имати посао, платама и слично", навела је Брнабић.

Брнабић је истакла да је покренут читав низ иницијатива како би се смањила загађеност ваздуха у Србији и да се зато, на пример, улаже више од 500 милиона евра у простројења за одсумпоравање у термоелектранама.

Завршено је постројење у Костолцу, рекла је Брнабић и онда подсетила да се таква постројења праве и у Термоелектрана "Никола Тесла" А и Б у Обреновцу.

Нагласила је да се, између осталог, инсистира на гасификацији земље и да је Србија 1. јануара пустила у рад деоницу Балканског тока кроз нашу земљу.

Циљ је, рекла је Брнабић, да се убрза гасификација, као и да котларнице које су биле на мазут и угаљ пређу на гас или биомасу.

Истакла је да је важан и пилот пројекат за топлану у Крагујевцу, који треба да буде готов до краја 2021. године, а финанасира се из кредита Европске банке за обнову и развој.

Брнабић каже да управо Крагујевац, заједно са Ваљевом и Ужицем, има највећи проблем са загађењем ваздуха.

Такође, донет је нови правилник по коме је садржај сумпора у ложуљу смањен са максималних три на један одсто.

Говорећи о пуњачима за електровозила, Брнабић је рекла да смо кренули да уводимо супер брзе пуњаче и да их има што више.

"Тренутно имамо осам пуњача на аутопутевима у Србији, а буџетирали смо још 10 ове године. И још око 90 електропуњача имамо по градовима и општинама у Србији", навела је Брнабић.

Брнабић је истакла да је Дата центар Путева Србије урадио Институт "Михајло Пупин" и поручила да ће држава и убудуће подржавати домаћу памет.

Додала је да ће подстицати домаће иновације како би наша привреда била конкурентнија и навела да ће се то радити кроз Фонд за иновациону делатност, Фонд за науку, али и многе друге фондове.

 

 У Србији више нема заштићених и недодирљивих

Брнабић је изјавила да је изузетно задовољна тиме што је донета пресуда Драгољубу Симоновић за паљење куће новинару Милану Јовановићу, јер то показује да више нема недодирљивих и да никог више у Србији не може да заштити чланска карта било које партије.

Брнабић је одговарајући на питање новинара да прокоментарише пресуду рекла да је тај случај добио судски епилог и да јој је жао што је толико трајао.

Додала је да ће урадити све што може да рад правосуђа буде још ефикаснији.

Брнабић је честитала свима који су изгурали тај судски процес додајући да није на њој да коментарише да ли је одређена казна премала или не.

"Важно је да је тај случај добио судски епилог и показао колико се Србија мења и каква је земља данас, колико се поштује владавина права и колико радимо заједно на безбедности новинара и заштити слободе медија. Дат је добар пример да у Србији нема заштићених и да никаква чланска карта не може никог да заштити", нагласила је Брнабић.

Истакла је да до пре 10 година није била таква ситуација и да, како је рекла, новинари нису смели да писну, нити су веома дуго могле да се открију убице Славка Ћурувије.

"Сада се то решава брзо и ефикасно. Ово је данас много боља земља, у којој се много више поштује владавина права", рекла је Брнабић и поручила да ће тако бити и настављено.

На питање новинара зашто није покушала да помогне Милану Јовановићу и зашто Српска напредна странка није сада издала никакво саопштење, Брнабић је рекла да су за ту странку дела много важнија од речи и саопштења и да је много битније то што Српска напредна странка није стала у заштиту човека који је осуђен за кривично дело.

То много говори о Српској напредној странци и о Србији данас, јер више нема заштићених, истакла је Брнабић.

Када је реч о помоћи Јовановићу, Брнабић каже да влада нема правни основ да издвоји 10.000 евра да се опреми његова кућа.

"Осим ако није реч о угроженима од поплава и слично. Све остало што сам могла сам и урадила. Можда то није довољно, али Јовановић зна шта сам урадила, као и Веран Матић".

 

Очекујем од надлежних да провере гасификацију Гроцке

Брнабић је изјавила да очекује од надлежних институција да истраже да ли је било малверзација у послу гасификације општине Гроцка.

На питање новинара шта је било са новцем за гасификацију Гроцке и да ли ће бити истражено шта је радио око тога бивши председник општине Драгољуб Симовић, Брнабић је рекла, "Што се тиче гасификације Гроцке, надлежне институције раде свој посао, нисам истражни орган. Показали смо да нема заштићених и очекујем да надлежне институције наставе да раде и ако имају нешто да подигну оптужницу".

Поручила је да правосуђе треба да ради свој посао и по том питању.

 

У Момировићу сам видела емоцију да радови буду у року

Брнабић је изјавила да је у понашању министра инфраструктуре Томислава Момировића према радницима приликом обиласка радова на изградњи обилазнице око Београда видела емоцију, бригу и жељу да радови у том делу буду завршени у договореном року.

Одговарајући на питање новинара да прокоментарише снимке на којима је министар грдио раднике због кашњења радова, Брнабић је рекла да можда није нашао прави речник, али да је показао да му је стало да изградња буде завршена у договореном року.

"Ја сам из тог снимка видела министра коме је стало да се путеви заврше што пре, да изградња не касни, да се рокови не померају. Да ли је нашао прави речник, о томе можемо да дискутујемо, али ја сам видела емоцију да ако нешто може да буде завршено данас, да се не оставља за сутра", рекла је Брнабић.

Истакла је да грађани рад Владе Србије оцењују на основу резултата и навела да грађани желе нове путеве да имају што пре, а не за 30 година.

"Нас грађани оцењују по резултатима, не по француском понашању. Трудимо се да послове завршимо најбоље и најбрже што можемо", рекла је Брнабић.

Рекла је да министру Момировићу даје пуну подршку да настави да се труди да се рокови не померају, да буде што више на терену и да разговара са људима, али примеренијим речником.

"Уверена сам да му грађани неће замерити емоцију", истакла је Брнабић.

Навела је да је јуче на састанку са председником Александром Вучићем и министрима речено да радови на изградњи инфраструктуре морају да се убрзају, јер, истиче, грађани не могу да чекају, као ни БДП.

Додала је да он не присуствује данашњем отварању Центра за прикљупање и обраду података са аутопута и пуштању у рад пуњача за електрична возила јер то није у његовом ресору, већ у ресору Министарства за заштиту животне средине.

Навела је и да поједини опозициони медији имају двоструке стандарде, јер, како каже, када је лидер ССП Драган Ђилас вређао студенте то није била вест и није било за осуду, а да је на тим медијима данас главна вест када министар грди раднике због пробијања рокова.

На питање новинара директору ЈП "Путеви Србије" Зорану Дробњаку како се осећао када га је, заједно са осталим радницима, министар прозвао због кашњења радова, Дробњак је рекао да он није сујетан и да разуме нервозу министра, а да ће се они трудити да посао заврше што пре.

Објаснио је да у тунелу није проблем расвета или вентилација, већ да је установљено да је потребно урадити нову изолацију због чега ће вероватно завршетак радова пробити договорени рок, 15. април.

Премијерка је реаговала на то питање новинара упућено Дробњаку и упитала да ли су питали студенте како су се они осећали када их је Ђилас вређао.

"То су ти дупли стандарди који нас неће направити бољом земљом", закључила је Брнабић.

 

За пар дана мањи трошкови прикључка на гас за 100.000 дин

Брнабић је рекла да ће за неколико дана бити смањени трошкови прикључка на гас за око 100.000 динара по домаћинству.

"Завршили смо рад и у наредних неколико дана биће објављено у Службеном гласнику да се смањују трошкови прикључка на гас. Ти трошкови ће се смањити за око 100.000 динара", рекла је Брнабић.

Истакла је да је то велики подстицај свим нашим грађанима да се прикључе на гасоводну мрежу и да се смање индивидуална ложишта која су, такође, један од огромних загађивача ваздуха у Србији.

Реч је о измени и допуни Правилника о посебној врсти објеката и посебној врсти радова које се тичу смањења трошкова прикључка на гасоводну мрежу.

Ступањем на снагу правилника смањиће се трошкови грађана који су за изградњу прикључка на дистрибутивну гасоводну мрежу Србијагаса до сада плаћали и до 200.000 динара.

 

Ускоро наплата струје за пуњење, али путарина мања 13 одсто

Брнабић је најавила да ће бити измењен закон како би почело да се наплаћује пуњење возила на струју на електропуњачима и навела да су Путеви Србије покренули иницијативу да се за 13 одсто смањи путарина за електрична и хибридна возила.

"Субвенционишемо електрична возила, радимо измене и допуне Закона о накнадама за коришћење јавних добара да би могли да наплаћујемо пуњење из електропуњача", рекла је Брнабић током обиласка наплатне станице "Београд" у Врчину, где је пуштен у рад пуњач за електричне аутомобиле.

Брнабић је напоменула да нема разлога да пуњење на електропуњачима буде бесплатно, што је сада случај, док остали возачи плаћају гориво.

"Наплаћиваћемо, али ћемо давати додатне подстицаје. Путеви Србије су предложили и то је феноменална иницијатива да за 13 одсто смањимо путарину за електрична или хибридна возила са електронском наплатом, зато што је за толико мање загађење или и нешто више. Дајемо субвенције јер желимо да људи полако прелазе на овај вид возила", рекла је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг