Вести

Брнабић: Дипломатска борба се наставља

Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић изјавила је у Бриселу да је Србија заслужила да се отвори Кластер 3 у преговорима са ЕУ и поручила да ће Србија наставити да се бори за то и да већ ради на отварању осталих кластера.

"Ми ћемо се даље борити, али мислим да би било крајње нефер да се не отвори Кластер три током ове године, а ако не, ми настављамо да разговарамо даље и током пољског председавања да видимо да се што пре то отвори, а ми већ сада размишљамо и радимо на отварању осталих кластера и припремамо се, и не одустајемо", рекла је Брнабић новинарима у Бриселу и оценила да је ово питање кредибилитета од стране ЕУ и држава чланица ЕУ.

Брнабић је додала  да је можда позитивна ствар што је Немачка донекле отворенија да разговара и подржи отварање кластера 3, што је увек добро.

"Та дипломатска борба се наставља", поручила је Брнабић.

Брнабић је истакла да је председник Србије Александар Вучић данас из Цириха преузео на себе још неке задатке да се чује са неким од лидера европских земаља, које су донекле скептичније према отварању Кластера 3.

"Радићемо даље и борићемо се даље. Мислим да је без икакве сумње Србија заслужила да се отвори Кластер 3 у преговорима са ЕУ и то не сада - Србија је била спремна за отварање Кластера 3 у децембру 2021. године", нагласила је Брнабић. 

Брнабић је додала да од 2021. године у сваком годишњем извештају Европске комисије о напретку Србије, постоји препорука Комисије државама чланицама да отворе Кластер 3 са Србијом.

"Ја се сећам када сам била у Бриселу у децембру 2021. године да је тада требало да отворимо Кластер 3, али да су тада неке државе чланице мислиле да је сувише да отварамо два кластера истовремено, и да остављамо Кластер 3 у ствари за прву половину 2022. године", рекла је Брнабић.

 

Са Мецолом о унапређењу сарадње, очекујемо је у Србији почетком 2025. године

Брнабић изјавила је да је разговарала са председницом Европског парламента (ЕП) Робертом Мецолом о унапређењу сарадње и комуникације између Скупштине Србије и Европског парламента и најавила долазак Мецоле у посету Србији и Западном Балкану почетком 2025. године. 

Брнабић је рекла да је имала одличан састанак са Мецолом.

"Разговарали смо о унапређењу сарадње и комуникацији између Народне скупштине Републике Србије и Европског парламента, раду и сарадњи између различитих одбора и очекујемо председницу Мецолу да дође у Србију и у посету Западном Балкану почетком 2025. године, што је свакако добар знак", навела је Брнабић.

Брнабић је додала да је разговарано и о томе како је могуће на најбољи могући начин свим европским парламентарцима и посланичким групама у ЕП објаснити шта се дешава у Србији и на чему се све ради.

"Представили (смо) да имамо изузетно амбициозну агенду, а то је да до краја 2026. године ми у Србији завршимо наш део посла око промене закона и примене европског ацqуис-а (правне тековине)", нагласила је Брнабић.

Указала је да је то велики и амбициозан задатак, пре свега за Народну скупштину Републике Србије и за све српске посланике.

"Гледали смо како заједно можемо то да урадимо, али у принципу (разговарали смо) о бољој комуникацији, унапређењу сарадње, бољој сарадњи међу одборима", навела је Брнабић и додала да су Мецола и нови сазив ЕП на почетку мандата "тако да имамо довољно времена".

"И добро је да смо се на време састали како бисмо могли да радимо на томе", поручила је Брнабић.

Истакла је и да је имала данас у Бриселу добар састанак са председником Представничког дома Савезног парламента Краљевине Белгије Петром де Ровером са којим је, како је навела, такође разговарала о унапређењу сарадње.

"Разговарали смо о нашој билатералној сарадњи и томе колико је потребно да се унапреди на сваком нивоу наша сарадња, односно сарадња између Србије и Белгије, и да парламентарна сарадња и парламентарна дипломатија морају да играју много већу улогу у томе", навела је Брнабић.

Брнабић је додала да билатерални односи Србије и Белгије могу и морају да буду много бољи и оценила да постоји огроман простор за унапређење тих односа и за посете на високом и највишем нивоу.

"Наша економска билатерална сарадња, ако погледате и размену роба и размену услуга, сада је око милијарду и 400 милиона евра, све више је ту у услугама, тако да опет то показује и софистицираност наше економије", навела је Брнабић.

Подсетила је и да је основана парламентарна група пријатељства са земљама Бенелукса и да је у делегацији коју предводи у Бриселу и народни посланик Александар Мирковић, који председава том посланичком групом пријатељства, као и да су ту потпредседница Народне скупштине и председница Одбора за европске интеграције Елвира Ковач и Марина Рагуш, која је председница Одбора за спољне послове. 

"Тако да је јака делегација и разговарали смо о билатералној сарадњи", навела је Брнабић.

Брнабић је закључила да Народна скупштина Србије мора много више да се бави парламентарном дипломатијом.

"Ми смо, чини ми се у прошлости, били много више фокусирани на наша унутрашња питања и то је добро, али са друге стране, с обзиром на то да имамо заиста један амбициозан циљ, пре свега за наше европске интеграције, у том смислу парламент мора више да се отвори, мора више бити дипломатских активности и морамо тако да пружимо подршку и влади Републике Србије и председнику Републике Србије Александру Вучићу да заиста одрадимо наш део посла зато што постоји одређен део посла који не може да уради нико други осим парламентараца", поручила је Брнабић.

 

Извор: Танјуг