Вести

Брнабић: Малтретирање грађана је за сваку осуду

Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић изјавила је, поводом блокада које су се догодиле, да није демократија када 20 или 50 људи блокира читав један булевар, чиме се блокира читав град, већ је то, како је истакла, силеџијство и малтретирање грађана.

Брнабић је осудила, како је навела, малтретирање грађана.

"То смо видели данас поново, то смо видели испред Дома Народне скупштине. Мислим да посланици морају у овом Дому да представљају интересе оне групе грађана која их је бирала и захваљујући којој су почаствовани да буду посланици", рекла је Брнабић на конференцији за новинаре.

Како је истакла, овакво малтретирање грађана је за сваку осуду.

"Ја данас молим и апелујем да се такве ствари не раде", поручила је Брнабић.

Упитала је шта је смисао свега тога и шта је циљ.

"Шта је смисао стварања хаоса и дестабилизације Србије, шта је смисао тога што сте неког малтретирали, блокирали, зауставили саобраћај. Шта ћете добити тиме, шта је било ко добио. Три дана сте дивљали испред тужилаштва, вршили притисак, очигледно је да се Тужилаштво уплашило", рекла је Брнабић.

Како додаје, очигледно је да се Тужилаштво уплашило, јер већ има неколико оставки, од којих су две министара и приведених 12 људи.

"Када погледате колико су такве истраге трајале у земљама чланицама ЕУ, то је било месецима, прва привођења су била месецима након трагедије, а ви овде показујете да је важно да се одговори на захтеве улице и то на захтеве људи којих заједно у Београду и Новом саду нема 200. Не слажем се да је то владавина права", рекла је Брнабић.

Истиче да никада пре таква политичка одговорност није виђена, а понајмање од оних који то, како је рекла, данас траже на улицама.

"Истрага се спроводи, сада имамо 11, 12 приведених и шта желите даље, који су ваши даљи налози за Тужилаштво, зашто малтретирате грађане, због чега дестабилизација", упитала је Брнабић.

 

Какав апсурд - да им ми обезбедимо кворум за неповерење влади?

Брнабић је изјавила да није хтела да стави на дневни ред седнице иницијативу за изгласавање неповерења Влади јер су за подношење иницијативе злоупотребљени потписи народних посланика.

Брнабић је рекла да ако је посланицима опозиције у реду да злоупотребљавају депоноване потписе у реду, њој није.

"То се неће наћи на седници јер мислим да би било гажење Скупштине и посланика. Рекла сам и данас на Колегијуму да могу поново да скупе потписе, само од људи које су питали да ли желе да потпишу или дозволе употребу њиховог потписа", рекла је Брнабић.

Истиче да такву иницијативу неће ставити на дневни ред седнице.

Захвалила је посланику Мирославу Алексићу и другим народним посланицима опозиције што су јасно показали и данас какав је њихов морал и схватање одговорности.

"Не да ником од њих на памет није пало да сноси одговорност за злоупотребу депонованих потписа, нити да образложи злоупотребу најмање два потписа, они траже и захтевају од мене да и ја игрноришем чињеницу да су изашле две посланице овде и рекле да су њихови потписи злоупотребљени", истакла је Брнабић.

Како је рекла, траже од ње да зажмури на то и поручује им да се то неће десити у највишем законодавном телу док је она председница скупштине.

"Не по овој иницијативи, него било којој или било којег предлога. Имате злоупотребљене потписе, очигледно је да би они да се у скупштини гласа из Бодрума, Солуна и да данас и када злоупотребе потписе народних посланика кажу какве везе има. За њих нема, за мене има", истиче Брнабић.

Брнабић је упитала да ли грађани разумеју какав је то "политички ријалити", будући да опозиција за такав предлог нема ни кворум, односно очекује од већине да им га обезбеди да би разговарали о поверењу влади.

"Подразумева се да ми морамо да обезбедимо кворум да би њима дали прилику да они причају шта год желе и то тако на сваких 180 дана да они говоре о поверењу влади. Је л' ви разумете колико је то неозбиљно? Још сам им ја диктатор зато што нећу да им прихватим иницијативу иако су злоупотребили потписе народних посланика. Какав апсурд. Шта смо ми доживели", прокоментарисала је Брнабић.

Брнабић је поновила да је власт показала своју одговорност те је упитала где је одговорност оних који су злоупотребили два депонована потписа.

 

Тужилаштво морало боље да комуницира, немам право да се мешам у рад

Брнабић је изјавила да је Тужилаштво требало боље да комуницира са јавношћу по питању истраге везане за несрећу на Железничкој станици у Новом Саду, али да не може да утиче и да се меша у њихов рад.

"Тужилаштво је морало боље да комуницира, потпуно сам сагласна, али ја тужилац нисам, не радим у Тужилаштву, нити могу да их зовем и кажем да се огласе јер смо имали праву реформу правосуђа", рекла је Брнабић одговарајући на питање новинара зашто се Тужилаштво није оглашавало по том питању 20 дана.

Брнабић истиче да није задовољна радом Тужилаштва, али да не може да утиче на њих.

"Жао ми је што неко други може, оде тамо 30 људи, два дана малтретирају полицајце, отимају шлемове и видите, одједном Тужилаштво после 19 дана зна кога треба да оптужи. Како је месецима трајало у Паризу, Марсељу, али овде сте све стигли да проучите за 19 дана", рекла је Брнабић.

Сматра да привођења нису резултат истраге, већ притиска.

На питање шта јој представља проблем да неко изађе на 15 минута на улицу и на тај начин ода пошту настрадалима у несрећи на Железничкој станици, Брнабић је рекла да јој ништа не представља проблем све док се поштују права свих грађана.

"Људи имају право да стану на 15 минута, 15 сати, 15 дана, ово је слободна држава и људи могу да се понашају како желе све док год не ускраћују другим грађанима Србије сва њихова Уставом загарантована права. Немам проблем да изађу где год желе и на тај начин, ако им је то начин, одају пошту, али питам како није проблем да 20 људи заустави хиљаде других људи", истакла је Брнабић.

Указује да сви грађани имају права на слободу кретања и пита зашто малтретирају све, односно да ли им је циљ малтретирање других грађана или одавање поште.

"Право на протест или личну слободу је ограничено право друге особе. Не можете својим правима да угрожавате туђа. Имате тротоар, зашто морате да блокирате саобраћај, шта је са правом свих осталих или мисле да само они имају права", поручила је Брнабић.

Нагласила је да то за њу не представља демократију, већ анархију и навела да она не жели да живи у анархији.

"Правда се не дели на улици, ваша права нису већа и то није поштовање жртви него малтретирање грађана", рекла је Брнабић.

 

Настављамо са побољшањем изборних услова

Брнабић је одбацила тврдње да се "ништа не дешава" по питању даљег побољшања изборних услова и истакла да ће се у Радну групу која је формирана тим поводом, а чији је председавајући из цивилног сектора, укључити и ОДИХР.

Брнабић је подсетила да је председавајући Радне групе за унапређење изборног процеса Немања Ненадић из Транспарентности Србија.

"Толико о томе колико је ово аутократија. Не могу да се сетим само у њихово време, када је организација цивилног друштва учествовала у једној радној групи, а не водила радну групу", рекла је Брнабић.

Каже да се председавајући Радне групе 9. и 31. октобра обраћао ОДИХР-у са позивом да се и они технички укључе у рад групе и да им је 9. октобра истовремено послат Нацрт измена закона о јединственом бирачком списку, којим се предвиђа, као што је то опозиција предложила, али и у складу са препорукама ОДИХР-а, формирање комисије за надзор, увид и ревизију бирачког списка.

Како је навела, то је нацрт измена закона који је поднео народни посланик Угљеша Мрдић (СНС).

Такође, ОДИХР-у је послат и Нацрт закона о спречавању корупције, а онда је ЦРТА додатно радној групи доставила ревидиран предлог измена закона о јединственом бирачком списку, које је служба Народне скупштине одмах превела и 31. октобра послала председавајућем радне групе, који је он проследио ОДИХР-у 6. новембра.

"Дакле, и један, и други, и трећи нацрт су тренутно код ОДИХР-а. Затим 5. новембра је ОДИХР одговорио да желе да се укључе у рад радне групе и генерални секретаријат Народне скупштине је тај одговор доставио свим посланичким групама у Народној скупштини 12. новембра. На основу тога ми сада очекујемо да се посланичке групе Странке слободе и правде и СРЦЕ врате у радну групу. Видећемо да ли ће се вратити", рекла је Брнабић.

Такође, навела је и да је 19. новембра ОДИХР, додатно, председавајућем радне групе, доставио коментаре на два нацрта измена закона о спречавању корупције са најавом да ће током наредне недеље доставити коментаре на нацрте измена закона о јединственом бирачком списку тако да се ради интензивно на овоме.

"Добили смо од ОДИХР-а коментаре на нацрт закона о спречавању корупције. Наставићемо даље да радимо на томе. Наредне недеље очекујемо и њихове коментаре на нацрте закона о јединственом бирачком списку, па ћемо наставити да радимо и на томе. То су две уједно и, рекла бих, можда најкомплексније препоруке, поред оне да имамо једну радну групу која је инклузивна и отворена за све, што смо завршили", рекла је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг