Брнабић: Немамо студентске захтеве већ два политичка захтева
Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да протести студената који се одржавају нису студентски протести, већ апсолутно политички протести, на којима су се јасно издефинисала два политичка захтева. Насилна смена власти путем прелазне владе што је, како је рекла, директно уперено против председника Александра Вучића и сепаратистички захтеви за отцепљење Војводине као републике.
Брнабић је за ТВ Пинк рекла да је њој посебно занимљив овај други захтев, који је, како каже, све очигледнији и све гласнији, а то смо, како наводи доживели са Косовом и Метохијом, са једностраним проглашењем независности 2008. године.
"Сада ти представници бивше власти причају потпуно отворено, и ја опет молим људе да их не зову аутономашима, јер они аутономаши нису. Они су сепаратисти. Они су за то да се Војводина отцепи од Србије и постане Република, као што каже Горан Јешић, да имате позивни број +384, да се Србија одрекне Војводине као што су се они док су били власт одрекли Косова, па је онда дошао Александар Вучић који је две године касније успео да врати питање Косова и Метохије на међународну агенду", рекла је Брнабић.
Истакла је да она то сматра потпуно нелегитимним.
"То је противуставно деловање. Ја сам слушала и вечерас Александра Вучића на вашој телевизији. Ја разумем да он је председник свих грађана, ја разумем да он позива на јединство, он то увек ради. Ја њега заиста ценим због толеранције. Све ми је јасно, он је председник. Али то што они раде, то што ради Динко Грухоњић, то што ради Горан Јешић, то како хушкају те представнике политичких странака који су и студенти, на сепаратизам, то је против Устава и то не сме бити дозвољено", оценила је Брнабић.
Истакла је да јој смета што се блокаде универзитета називају протестима студената, јер, како је рекла, у Србији има 263 хиљаде студената и не може се рећи да су сви у блокади.
"И без пребројавања, свакако не можете рећи да су ови људи на блокадама представници свих студента. И то баш посебно почиње да ми смета, зато што мислим да је увреда за огроман број студента који заиста јесу или политички недекларисани или велики број студента који су за Српску напредну странку и који подржавају Александра Вучића. Огроман број студента који ћуте, седе, трпе људи, шта ће. И они студенти које не занима политика, занима их да студирају, да дају годину, да што пре заврше факултет са што бољим просеком, да би сутра добили шансу за што бољи посао. Дакле, виде јасну, добру, економску, на сваки начин добру перспективу за себе у овој земљи", рекла је Брнабић.
Брнабић је оценила да је у протесту група апсолутно политички јасно профилисаних младих људи који су такође и студенти.
"Ово што видимо су политичари, који јесу припадници политичких странака. Од Ђиласове странке, преко Поношеве странке, до Алексићеве странке, али вам је то све у ствари исто. И не можете рећи да то нису политички протести, али су политички протести", сматра Брнабић.
Како је рекла, не постоје више студентски захтеви, јер су они испуњени.
"Мени је апсолутно нелегитимно и недемократски да било какав пленум, као квази тело, одлучује у име свих студента. За то постоје студентски парламенти", рекла је Брнабић.
Опозиција покушава да инструментализује просветне синдикате
Брнабић је изјавила да се опозиција у Србији труди да инструментализује студенте и просветне синдикате како би се извршила недемократска смена власти на улици и како би они дошли на власт, и да ће се сутра, када буде требало да се наставе преговори просветара са Владом Србије, видети да ли су у питању просветни синдикати или политичке организације.
"Сада је велико питање да ли су синдикати организације које се баве синдикалним питањима, стандардом својих чланова и захтевима о којима разговарају са владом Републике Србије дуги низ година, још од када је Александар Вучић био председник владе, или су сада политичке организације и то ћемо видети колико сутра", рекла је Брнабић.
Истакла је да је кристално јасан захтев синдиката просвете и да то зна зато што је преговарала са њима и потписала оквирни договор када је била премијерка, а да је сада то преузео Милош Вучевић као нови председник владе.
"Бори се заиста уз свесрдну подршку председника Александра Вучића да се то испуни, без обзира што је овде постало природно и потпуно подразумевајуће да расту плате сваке године, расту пензије сваке године, без обзира што имате два светска сукоба која трају и трећи који почиње, свет који се распада", рекла је Брнабић.
Брнабић је навела да је немачка влада тек четврта влада која је пала у последњих 75 година у тој земљи, да је француска прва влада пала након 62 године у тој земљи, да је канадски премијер Џастин Трудо поднео оставку, у Румунији је укинут први круг председничких избора, а у Јужној Кореји су ухапсили председника зато што је увео ванредно стање.
"Дакле, потпуно се свет распада. Али ми се сви трудимо, сви се понашамо као да је све у реду", истакла је Брнабић.
Како је рекла, у записницима са преговора се види да они нису тражили да се са републичким просеком изједначи и ненаставно особље и кадар са шестим степеном, у који спадају наставници практичне наставе, а да јој је занимљиво што се то питање потенцира у неким опозиционим медијима.
"Влада Републике Србије је, по оним информацијама које ја имам, и свака им част на томе, и премијеру Милошу Вучевићу, и министру финансија Синиши Малом, и без да су синдикати то тражили, урачунала оне са шестим степеном. Тако да је то већ завршено. Жао ми што морам да разочарам Шолака (Драгана) и његове медије и његову опозицију, али Влада која размишља у интересу тих радника, и сада се обраћам учитељицама, учитељима, да је влада сама о томе размишљала", рекла је Брнабић.
Као пример притиска на просветне синдикате, Брнабић је навела да је редовна професорка Биолошког факултета Биљана Стојковић на мрежи X написала да није време за прихватање помоћи Владе.
"Тако је било и за пољопривреднике, дакле они инструментализују групе људи за сопствене интересе, а то је: "Ви нас доведите на власт. Народ нас неће, али нам ви помозите, ви идете у штрајк, ви ризикујете све, ви ризикујете ваше послове, ви ризикујете ваше каријере, ви ризикујете будуће знање ове земље, ви ризикујете ко ће сутра да нас лечи, ко ће сутра да буде адвокат, ко ће да буде новинар, ви ризикујете све, ви ризикујете пољопривреднике, немојте прихватати нове субвенције, додатне субвенције, немојте прихватити боље услове за вашу породицу, ви све бојкотујете да би нас довели на власт". Ето то они кажу. И то је инструментализација", рекла је Брнабић.
На примедбу да је представница Независног синдиката просветних радника Србије Наташа Меденица на данашњем састанку у ректорату у Нишу рекла да синдикат неће учествовати у преговорима просветара и Владе док се студентски захтеви не испуне, Брнабић је одговорила да тај синдикат није репрезентативан.
Председник Вучић ће наћи најбоље решење да заштити интересе Србије поводом НИС-а
Брнабић је изјавила да је сигурна да ће председник Александар Вучић наћи најбоље решење за НИС, након што су САД увеле санкције НИС-у, чак и ако буде морало да дође до непријатеског преузимања те компаније.
"Било би неозбиљно да о томе причам. Не могу да причам о стварима о којима се није разговарало. Ја знам да ће председник наћи начина да заштити интересе Србије", рекла је Брнабић.
Брнабић је рекла да власт у Београду нису изненадиле санкције НИС-у и да је Вучић бринуо о томе од почетка рата у Украјини.
"Оно што мени оставља горак укус у устима, то је што је од како је то рекао Александар Вучић кренула салва увреда са Шолакових медија, њихових аналитичара и експерата, а нико се после није извинио због тога", рекла је Брнабић.
Како је рекла, сама продаја НИС-а од бивше власти била је криминална.
"То је моје лично мишљење, ту нису криви Руси. Искористили су преговоре са таквим људима да добију најбоље за Руску Федерацију. Они су буквално нешто дали у некој нади, а онда се показало да је та нада неоснована", рекла је Брнабић.
Додала је да су приватизовали НИС за 400 милиона евра.
"Ми смо завршили концесију за међународни аедром Никола Тесла, дали смо на управљање аеродрома 1,2 милиона евра, 501 милион евра била је само једнократна накнада. Дакле, више него цео НИС. Толико о томе ко колико ради за Србију", оценила је Брнабић.
Брнабић је додала да се ситуација са гасом из Азарбејџана није променила преко ноћи, већ зато што је Александар Вучић на томе стратешки радио 24 сата 12 година да направи тако добре односе са том земљом.
Извор: Танјуг/ТВ Пинк