Вести

Брнабић: Опада број заражених, али расте број пацијената у болницама

У Србији број заражених вирусом корона полако опада, али и даље расте број пацијената који су за болничко лечење и на респиратору, рекла је председница Владе Републике Србије Ана Брнабић.

Брнабић је навела да је Србија по броју хоспитализованих пацијената прва у Европи.

Наводи да мере дају резултате, али да је и даље ситуација тешка и комплексна.

"Лакнуло ми је када сам видела да крива пада, да полако видимо светло на крају тунела. И даље морамо да будемо дисциплиновани, морамо да натерамо криву не само да пада, већ да пада много брже. Огроман број људи и даље је заражен и огроман број људи је у болницама", навела је Брнабић.

Како је рекла, са нестрпљењем чека дан када ће почети да пада број људи у болницама и да се тек тада може рећи да се ситуација стабилизује.

"Морамо наставити дисциплиновано да би дало резултате. Молим грађане да Светог Николу прославе у кругу породице и да нема већих окупљања", рекла је Брнабић.

Истиче да се не може улазити људима у куће и да се пребројава ко колико има гостију, али је замолила све грађане да за викенд буду дисциплиновани.

"Тако ће помоћи и здравственим радницима, али и дати шансу људима који су у болници да се изборе за живот, јер ће лекари имати више времена да се баве њима. Због тога је важно да се као друштво боримо са овим", рекла је премијерка.

Наглашава да Србија даје све од себе, да се не штеди и да се огроман новац издаваја за лекове, тестирања, опрему, дневно само за тестирања око 750.000 евра.

 

Србија ће међу првима имати вакцину против короне

Брнабић је поновила да ће Србија бити једна од првих земаља које ће имати вакцину против корона вируса и додала да се очекује да ће то бити до краја ове године.

Брнабић је рекла да се преговори воде са свим произвођачима, да је уговор са америчком компанијом Фајзер о набавци вакцине против корона вируса већ потписан, а да су завршени преговори око уговора са руском и кинеском вакцином.

"Надам се да ћемо вакцину против корона вируса добити до краја ове године. У четвртак ујутру имамо још један састанак најужег тима код председника Републике да га известим о томе докле смо дошли", рекла је Брнабић.

Додала је да је набавка вакцине против короне значајна ствар која показује нови политички кредибилитет, снагу и озбиљност Србије, као и њену финансијску снагу.

Брнабић је навела да су многи представници опозиције ширили неистине како Србија неће моћи да добије вакцину против короне јер нема новац за аванс.

"Ми смо све те авансе већ платили и немамо проблем. Додатно смо ребалансом до краја године издвојили новац да платимо 50 одсто од једног произвођача вакцина које чекамо и немамо никакав проблем са тим", додала је Брнабић.

 

Против сам забране кретања и затварања за викенд

Брнабић је изјавила да је лично потпуно против забране кретања и затварања продавница и занатских радњи викендом, јер ти грађани морају да зарађују и хране своју децу.

Брнабић је навела да ће забрана бити уведена уколико буде неопходна, али је истакла да верује у одговорност појединца и да ће људи поштовати мере, као и да неће бити великих славља и окупљања за Светог Николу.

"Не волим да ограничавам људе у слободи кретања. Ми смо то радили, али ови што нам спочитавају да то треба поново да радимо су поднели тужбу против Републике Србије због дискриминације старијих особа које нису могле да излазе у марту и априлу, тако да не можете удовољити људима", навела је Брнабић.

Додала је да је јуче на Кризном штабу рекла како не сме да се подлеже притисцима ни медија ни посебно твитер јавности и друштвених мрежа.

"Ја не видим никакав проблем да када вам бројеви падају одложите одлуку око Нове године која треба да ступи на снагу за 16 дана. Па ваљда желите да видита како ће бити. И многе друге озбиљне земље као што су Француска и Аустрија тако раде", рекла је премијерка.

Додала је како се мере не доносе због медија и друштвених мрежа већ због грађана, здравственог система и економије.

Уколико бројеви наставе да падају, а то зависи од свакога од нас, мислим да ћемо моћи бар викендом до 14 часова, 15 часова да пустимо те људе да раде, изјавила је Брнабић.

"На Кризном штабу јуче сам причала о томе да ли треба да се све затвори и забрани кретање, или да се нека места којима није тако велики ризик од заражавања као што су мали фризерски салони где фризер носи маску и муштерија носи маску да њих пуштамо да људи раде јер они морају да прехране своје породице", додала је примијерка.

Додала је да људи који раде до 17 часова сада реално не могу да купе поклон својој деци за Нову годину, осим ако не излазе са посла што не подржава.

Ове одлуке морају добро да се одмере да буду најбоље за људе, да штите здравствени систем и економију, поновила је Брнабић.

 

Болница у Батајници спасила многе животе

Брнабић је рекла да је болница у Батајници спасила много живота, а да ће ускоро бити пуштена у рад још једна у Крушевцу.

Брнабић је навела да замерке имају они који док су били на власти десет година нису могли да реновирају једну болницу.

"Болница у Батајници нас је спасила. Замерке само говоре о тим људима. Болницу смо изградили за четири месеца. Замерају људи који за десет година нису реновирали једну болницу, а не да изграде нову", навела је Брнабић.

Додаје да болница у Батајници има најмодернију опрему, респираторе, рендген апарате и да још увек има капацитета у тој болници.

"Здравствени радници падају на нос у Батајници. Запослили смо додатни кадар, направили прерасподелу из КЦС у ту болницу. То је тежак посао и физички и психички", рекла је Брнабић и додала да је психички тешко здравственим радницима који су током епидемије изгубили и своје колеге.

Брнабић је рекла да ће Србија наставити да улаже у здравство у њихове плате и запошљавање нових младих људи.

"Сада се показало у свој снази колико је здравство важно", рекла је премијерка и додала да ниједна инвестиција у здравство није заустављена и да су настављени радови у КЦ Србије, Инфективној клиници, а да креће и реконструкција КЦ Војводина.

 

Вучић урадио више за регионалну сарадњу од свих критичара

Брнабић је рекла да је председник Александар Вучић урадио више за регионалну сарадњу него сви заједно који га критикују у последњих 25 година.

Наводи да је Вучић покренуо "Мини Шенген", који Босна и Херцеговина није прихватила.

"То је иницијатива која би допринела да лакше путујемо, да млади могу лакше да студирају у државама региона и лакше нађе посао", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да је Вучић први политичар који је после 76 година позвао у званичну посету премијера Албаније и да је за то била потребна храброст и визија коју, како је рекла, "нико од салонских политичара није имао".

"Да доводите у питање Републику Српску и да кажете да је то сметња функционалности БиХ, то значи да ви не знате баш ништа о БиХ и РС. Идите у РС колико је тим људима важна РС за безбедност", рекла је Брнабић.

Наводи да функционалност или нефункционалност БиХ не зависи од Београда и Бањалуке и да је важан квалитет живота грађана у БиХ.

Брнабић је навела да је Београд са Сарајевом договорио изградњу моста између Љубовије и Братунца, који је важан за људе који тамо живе.

"Уложили смо новац и изградили мост, који грађани РС данас не могу да користе, не због Београда и Бањалуке већ због Сарајева. Неко у Сарајеву није био ефикасан да каже "хајде ово да урадимо као гест добре воље, јер то је БиХ", а не да кажу немој то да урадимо то је РС. То су ствари које праве разлику између функционалних и другачијих држава", навела је Брнабић.

Подсећа да је Србија рекла да хоће да гради ауто-пут ка Сарајеву, али да је "договорити се са Сарајевом о траси ауто-пута равно лансирању ракете на месец".

Због тога што није било могуће да се са Сарајевом договоре око трасе Србија, како је рекла, данас гради две трасе ауто-пута ка Сарајеву - једна је Кузмин - Сремска Рача до Бијељине и други Пожега - Ужице - Котроман.

"Ту иницијативу је дао Вучић. Кажете да се мешамо у унутрашње питање БиХ. Како? Тако што градимо аеродром Требиње. То је још један аеродром у БиХ", навела је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк