Вести

Брнабић: Опозиција мисли да су грађани слепи и глуви

Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да је захтев за њено разрешење поднео 41 посланик опозиције, јер није било расправе о буџету за 2025. годину и истакла да је опозиција још раније најављивала да седнице о буџету неће бити, као и да су направили инциденте истог тренутка када су чланови владе ушли у салу тог дана.

Брнабић је подсетила да је дала све од себе да се та седница одржи и да су то грађани могли да виде, како они који гласају за Српску напредну странку и коалиционе партнере, тако и они који гласају за опозицију.

"Сви су могли да виде и да се увере ко је учинио све од себе да се о закону о буџету разговара, а ко је учинио све, а пре тога и најавио да седнице неће бити и да ће је блокирати", рекла је Брнабић на конференији за новинаре.

Брнабић је цитирала посланика Демократске странке Срђана Миливојевића који је рекао да "седницу о буџету нећемо имати", а потом и објаву посланице С СП Маринике Тепић која је на друштвеној мрежи Икс објавила "успели смо да прекинемо седницу коју су хтели да одрже, нећемо дозволити да се ова седница настави".

"То су грађани могли да виде уживо. Да ли опозиција мисли да су грађани слепи и глуви, јер ово што смо данас чули је увредљиво", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла и да чим су чланови владе ушли у салу, опозиција је, а прво посланици Зелено левог фронта, почели са инцидентима и упитала је са ким су онда посланици опозиције хтели да разговарају.

"Грубо су прекршили Пословник, провоцирали чланове владе и уносили им се у лице, лепили налепнице на клупе у којима седе чланови владе. Да ли је то показатељ да су хтели насиље и да прекину седницу или су хтели расправу и дебату о буџету", питала је Брнабић.

Подсећа да је први ударац задао председник С СП-а Драган Ђилас, а да је Тепић почела да полива све посланике, неселективно, односно не само владајуће већине, већ и своје колеге.

"Не знам да ли мисли да су и њима крваве руке. Онда је Мирослав Алексић пришао до стола где седе председавајући, додуше са дозволом коју сам му ја дала, јер сам хтела да се договоримо да се прекину инциденти и настави седница, али уместо договора ишчупао је мој микрофон, а онда редом чупао и друге. Како сте желели расправу, тако што одузмете нама микрофон или ће бити да сте хтели да седнице о буџету не буде", навела је Брнабић.

Брнабић је истакла да су сви грађани могли да виде да је она упркос свим уобичајеним праксама сишла да раздвоји посланике и то, како је рекла, без страха да ли ће је неко ударити, пљунути, полити, јер јој је посао да одржава ред на седницама.

"И успела сам, сви су сели на своја места, али како сам дала реч премијеру Милошу Вучевићу да образлаже буџет, одмах су опет почели инциденти, прво је Мариника Тепић, а онда су јој се и други придружили у томе да не допусте премијеру Вучевићу да образложи буџет", истакла је Брнабић.

Брнабић је навела да то није показатељ да су желели расправу и дебату, већ да су хтели насиље и блокирање усвајање буџета чиме би директно блокирали повећање плата и пензија, социјалне додатке, као и додатке за децу.

Подсећа да је тада одредила паузу и позвала све шефове посланичких група на консултације, али да су на те консултације дошли само шефови посланичких група владајуће коалиције и посланичке групе "Глас народа".

"Уместо тога паузу су искористили да кидишу на клупе где седе чланови владе и да заузму сто председавајућег одакле се Тепић снимала и казала да су успели да прекину седницу. Са ким су желели да разговарају о предлогу буџета с обзиром да су заузели места где седе чланови владе. Можда мисле да се тако постаје министар, али не може се тако постати. Није важна фотеља, већ легитимитет који ти да народ на демократским изборима", указала је Брнабић.

Брнабић је додала да јој је тада као председници остављена опција, с обзиром да је Скупштина дом свих грађана, да дозволи блокаду Скупштине и усвајање буџета или да обезбеди да се седница настави.

"Тада сам им и сада им поручујем: можете да покушате да блокирате седницу, да блокирате Скупштину, да изаберете да не учествујете у расправама, али не можете да блокирате Скупштину и буџет уколико немате већину. Уколико успете, то значи да је пала влада. Нису желели да учествују у дебати, питала сам их да ли желе, нису желели, завршила сам седницу и одредила дан за гласање", закључила је Брнабић.

 

Нови захтев опозиције о неповерењу влади, надам се без злоупотребе потписа

Брнабић је изјавила да су посланици опозиције предали Народној скупштини нови захтев за гласање о неповерењу влади са укупно 81 потписом и додала да се нада да овог пута ниједан потпис није злоупотребљен.

"Заиста се надам да су сада проверили, да су сви посланици који су то потписали или чији су факсимили ставили заиста били обавештени да су потписали. Претпостављам да као одговорни политичари, а не политичари који воде искључиво "вувузеле" и "вино политику", имају већину за кворум, јер ако немају, онда је то политички ријалити", рекла је Брнабић.

Коментаришући изјаву посланика Демократске странке Зорана Лутовца, да је парламент најважнија институција у држави, а да Брнабић и скупштинска већина желе да се о најважнијим друштвеним питањима не говори у парламенту, Брнабић је рекла да би, када би вувузеле причале, представници опозиције били најречитији у држави.

"Кад чујете вувузеле, то није расправа, то је насиље. Можете да покушате, никакав проблем, али Народна скупштина, док сам ја председница, наставиће да ради зато што имамо одговорност према свим грађанима Србије", рекла је Брнабић.

Одговарајући на тврдње опозиције да као председница Скупштине не жели да се у парламенту говори о најважнијим друштвеним питањима, Брнабић је подсетила да је опозција тражила седницу о литијуму коју је, како је рекла, дозволила, јер сматра да је то важно питање.

"Рекли су да ћемо их преварити, да ће то бити једна од многих тема на тој седници, а била је једина тема на тој седници. Рекли су да ћемо их преварити тиме што ћемо ми бити овлаштени предлагачи, а они су били овлаштени предлагачи. Нису имали кворум, дали смо кворум и то сва четири дана расправе", рекла је Брнабић и додала да је власт урадила оно што опозиција никада није урадила за десет-једанаест година док је била на власти.

Навела је да опозиција неће на изборе и да не жели референдум на којем би питали грађане да ли желе да Народна скупштина покрене иницијативу за опозив председника Републике Србије иако, како је рекла, тврде да "Србија кључа и ври".

"Па ако Србија кључа и ври, и народ је на вашој страни, најлакше је да прикупите 70 потписа, ми ћемо додати остале потписе, како би са 126 потписа покренули саветодавни референдум о опозиву председника Србије. Ако већина изашлих каже да жели да Народна скупштина покрене иницијативу за опозив председника, председник је сам рекао да ће дати оставку", рекла је Брнабић и додала да опозиција бежи од тога, јер зна да ствари нису онакве какве би желели да народ верује.

 

Лаж да се пасивни статус за пољопривредно газдинство одређује због политике

Брнабић је изјавила да је апсолутна лаж да је било коме одређен пасивни статус за пољопривредно газдинство због бављења политиком и додала да се такав статус добија због законских неправилности.

Брнабић је рекла да је у пасивном статусу тренутно 23.295 газдинства у Србији и да су такав статус добили не зато што су опозиција нити политичке проминентне личности као Златко Кокановић из иницијативе "Не дамо Јадар", чије је газдинство стављено у пасивни статус, већ зато што су, како је рекла, имали неке неправилности и рок да их исправе, али да то нису учинили.

"Поступајући у складу са законом, мора да се одреди пасиван статус. Јединствен случај господина Кокановића који је рекао да Александар Вучић треба да иде у затвор и упутио му и нешто горе претње. Јединствен случај је да он крши закон, а председник Републике треба да иде у затвор. То још нисам чула", рекла је Брнабић.

Додала је да је од августа ове године 235 газдинстава добило решење о пасивном статусу и да је лаж да је то урађено због политике или опозиционог деловања.

Нагласила је да је непримерено и неприхватљиво да опозиционо деловање и активности значе да је неко изнад закона и да закони не важе за њих.

Брнабић је рекла да су се на прес конференцијама опозиционих посланика чуле претње улицом и насиљем и додала да је то некоректно.

"Ако желите стабилну Србију у којој ћете представљати своје политике и своје вредности, онда се о томе разговара овде. А не да народни посланици прете насиљем на улицама зато што у институцији неће да говоре, него воде вувузеле и вино политику", рекла је Брнабић.

 

Не требају нам избори, не мислим да у Србији кључа и ври

Брнабић је изјавила је да сматра да Србији нису потребни ванредни парламентарни избори, као и да не мисли да у земљи "све кључа и ври", како то опозиција покушава да представи, већ да је Србија стабилна земља.

Како је рекла, исти сценарио који сада имамо након трагедије на железничкој станици у Новом Саду, могли смо видети и прошле године након трагедије у мају.

"Тада сам била премијерка и рекла сам да нема проблема, да могу да рачунају на моју оставку што би значило да је влада пала и да идемо на изборе. У мају, јуну, јулу и августу, причали су исто - "нећете нас преварити изборима, уколико их распишите, ми ћемо позвати грађане на грађанску непослушност и на блокаду свих улица", а онда су 11.септембра сви заједно упутили председнику захтев за хитне изборе и то и парламентарне и београдске", рекла је Брнабић.

Како је додала, ни у једном тренутку се нису потрудили да објасне грађанима како се десио дијаметрални заокрет.

"Не бих се зачудила када би данас рекли да неће изборе, а сутра их тражили. Све смо ово видели неколико пута у последњих 10 година. Ја мислим да нам нису потребни избори, али ја не мислим да Србија кључа и ври. Они који то мисле не знам зашто не траже изборе, ја мислим да је Србија стабилна земља која зна где иде", рекла је Брнабић.

Брнабић наводи да сматра да имамо одличну политичку ситуацију захваљујући председнику Вучићу, као и никада бољи положај у спољној политици.

У том смислу наводи да у Србију долазе из Кине, УАЕ, Турске, председница Европске комисије.

"Нема ко није био у Србији. Ја мислим да нам не требају избори, али ако кључа и ври и сви су на улицама и сви су за опозицију, мислим да ће тражити јер се они никада нису плашили избора", рекла је Брнабић иронично.

Поручила је опозицији да је владајућа већина два пута до сада вратила народу своје мандате и то на средини мандата.

 

Увек спремна за разговор са студентима, блокаде из хрватске "кухарице"

Брнабић је изјавила да је увек спремна за разговар са студентима који блокирају факултете, али да не зна са ким би разговарала, јер нема студентских парламената, а факултети у Србији не препознају пленуме који се сада организују, како је рекла, по узору на "блокадну кухарицу" из Хрватске.

Брнабић је рекла да није сигурна да власт мора да одговори на све студентске захтеве и да на неке треба да одговоре тужилаштво и судство који нису део власти, а да је захтев да се за 20 одсто повећају издвајања за високошколске установе на Влади Србије.

"Али било би лакше да то иде кроз студентски парламент, уместо да измишљамо нове механизме као што је тај пленум", рекла је Брнабић на питање да ли власт има одговор на студентске блокаде.

Брнабић је оценила да су тренутне блокаде из хрватске "блокадне кухарице" која уместо студентског парламента дефинише пленум који, како је рекла, не постоји као механизам на нашим факултетима и универзитетима.

На констатацију новинара да је пре неколико дана пребројавала студенте, рекла је да их није пребројавала већ да је рекла какво је било стање на тај дан, као и да је рекла да број није важан.

"Да неко жели да разговара са нама, разговарала бих и са једним. Да постоји десет, разговарала бих са десет", рекла је Брнабић и додала да јој се не чини да неко жели да разговара.

Додала је да је као председница Владе Србије имала отворену комуникацију са студентским организацијама и организацијама младих и да је имала разговоре отворене за медије са Кровном организацијом младих Србије, као и феноменалну сарадњу са Опенсом из Новог Сада.

 

Ускоро седница са сетом важних закона и предлозима опозиције

Брнабић је изјавила да ће у најскорије време бити заказана наредна седница парламента и да ће на дневном реду бити читав сет важних закона, а да ће се наћи и предлози опозиције за њено разрешење и за гласање о поверењу влади, ако за то могу да обезбеде кворум.

Брнабић је тако одговорила на питање новинара када ће бити одржана прва наредна седница парламента и са којим дневним редом.

"У најскорије време, постоји неколико закона које очекујемо од владе као део реформске агенде на путу ка ЕУ, читав сет медијских закона, са коментарима и директивама ЕК треба да се ускладе наши закони. Друга ствар је избор чланова Савета РЕМ. Ту је такође и важан закон о оглашавању, читав низ ратификација, тако да ће се у најскорије време одржати следећа седница", рекла је Брнабић.

На питање да ли ће бити на дневном реду и оно што буде предложила опозиција и предлог за њено разрешење и за изјашњавање о опозиву владе, Брнабић је рекла да свакако хоће.

"Надам се да имају кворум за то. Али свакако, апсолутно. Моја обавеза је да ставим и ставићу (у дневни ред). Чак и да није, пошто рецимо није за моју смену, пошто није била ни наглашена као по хитном поступку, а има само 41 потпис. Али ставићу и то, ја од тога не бежим. Али им честитам, пошто као озбиљни политичари знам да тако озбиљне ствари стављају на дневни ред, пошто имају 126 народних посланика који да ли желе или не желе, да гласају о поверењу владе, али свакако желе да им дају кворум. То је велика ствар за опозицију", навела је Брнабић.

Брнабић је упитала и зашто опозиција покреће процедуру за гласање о поверењу влади ако нема кворум од 126, те оценила да је реч о политичком ријалитију.

"Ако немате кворум од 126 посланика, зашто онда покрећете процедуру за гласање о поверењу влади? Да ли је то онда политички ријалити? Јесте, то је политички ријалити", рекла је Брнабић одговарајући на питања новинара.

Брнабић је навела и да опозиција онда тражи да им већина помогне у том политичком ријалитију будући да је сасвим очигледно да немају већину за гласање о неповерењу влади.

"То је политички ријалити. То се не ради у озбиљним земљама и то не ради озбиљна опозиција. То су изузетно важне, суштинске ствари за један парламент, за једну земљу и владу", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да је прилично флексибилан председник парламента пошто је до сада увек дозвољавала да се прича и ван тачака дневног реда управо да је не би оптужили да неком ускраћује слободу говора или да се нечег плаши.

"Ја верујем да су поднели ово знајући да имају могућност да обезбеде кворум, а ако немају онда је то полтиички ријалити", рекла је Брнабић.

 

Ради се на изборним условима, фокус на Закону о јединственом бирачком списку

Брнабић је изјавила да се на изборним условима много ради, као и да је фокус на изменама и допунама Закона о јединственом бирачком списку.

"То је мој потпуни фокус", рекла је Брнабић одговарајући на питање новинара у вези изборних услова.

Брнабић је навела да су послали два предлога за нацрт закона за формирање комисије за увид и надзор над јединственим бирачким списком.

"Оно што је добро, што је позитивно је што је ОДИХР дао анализу да су и један и други нацрт у складу са њиховим препорукама, а значајно су различити", навела је Брнабић.

Брнабић је додала да би сада требало да се види да се направи компромис у Народној скупштини.

"Један од та два нацрта ће прво ићи на јавну расправу, јавно слушање у Народној скупштини. Надам се и моја жеља би била да и ти закони буду на следећој седници Народне скупштине", рекла је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг