Вести

Брнабић: Опозиција жели грађански рат

Председница Народне скупштине Ана Брнабић изјавила је данас да представници опозиције који су јуче правили нереде у Народној скупштини желе грађански рат, а да владајућа коалиција, председник Републике Србије Александар Вучић и премијер Милош Вучевић желе рад и просперитет Србије ради унапређења стандарда свих грађана Србије.

Брнабић је за РТС рекла да ће штета која је јуче направљена у Народној скупштини коштати доста, као и да ће дати све од себе да је сноси опозиција, на челу са Драганом Ђиласом.

"Разумем да беже од разговора о буџету. Србија је у првих девет месеци ове године најбрже растућа европска економија. Први пут када причамо о буџету имамо инвестициони рејтинг, дупле просечне пензије него у њихово време. БДП је у њихово време био 33 милијарде евра, а на крају године ћемо имати више од 80 милијарди, док је циљ да до 2027. године, захваљујући паметној политици на челу са Александром Вучићем, имамо више од 100 милијарди евра", рекла је Брнабић.

Брнабић је додала да понашање опозиционих посланика није трагање за правдом поводом трагедије у Новом Саду, већ да је реч о одузимању институција из руку грађана Србије и додељивање њима самима.

"Они су без икакве срамоте сели на места министара. Њихова политика је ''хајмо насиљем да се нађемо у клупама министара, да будемо тужиоци, судије.'' Нећемо дозволити. Ово је народни дом, нас је народ бирао, ја се поносим што сам народни посланик, а онда и председник Народне скупштине", рекла је Брнабић.

Говорећи о фалсификовању два потписа народних посланица Странке слободе и правде за иницијативу за изгласавање неповерења Влади, Брнабић је рекла да је требало да макар шефица посланичке групе те странке Маринике Тепић поднесе оставку са места народног посланика.

Брнабић је рекла да је расправа о буџету, у крајњем, расправа о поверењу Влади, јер је реч о најбитнијем документу за све грађане Србије.

"Буџет је најважнији документ. У њему имамо повећање пензија од 10,9 одсто од 1. децембра, плата у јавном сектору од осам одсто, као и повећање плата за просветаре од 12 одсто", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да је за државни удар оптужују они који фалсификују потписе народних посланика, као и да је дискусија о поверењу Влади веома озбиљна ствар да би се иницирала фалсификовањем потписа.

Говорећи о парламентаризму у Србији и његовој будућности, Брнабић је рекла да то не зависи од владајуће коалиције, већ од оних који, како је рекла, мисле да је парламентаризам лом уколико они, "богом дати, не добију све што траже и захтевају одмах".

"Они ће све да униште, почупају микрофоне, поломе екран који председавајући користе већ годинама, уништаваће инвентар. Ова зграда је из 1936. године, једна од најлепших и покушали су да је униште на исти начин као Градску кућу у Новом Саду", навела је Брнабић.

Говорећи о штети у смислу свега што су грађани током јучерашњег дана морали да гледају, Брнабић је рекла да ће морати годинама да се ради да се парламентаризам у Србији опорави.

"Два потписа су злоупотребили. Нико није одговарао, ни политички, нити морално", рекла је Брнабић.

Председница је истакла да би председник Србије Александар Вучић поднео оставку уколико би грађани на референдуму изгласали његов опозив.

"У том тренутку председник би поднео оставку. То би за њега била морална одговорност", рекла је она.

Према њеним речима, опозиција је та која није спремна на то, јер "знају да народ није за њих".

"Народ не жели да му земљу воде људи који имају овакво непоштовање према институцијама и према зградама које ми треба да сачувамо за наше потомке. Без обзира која смо политичка странка, Народна скупштина је место где дебатујемо, а не место где се бијемо", навела је Брнабић.

Она је навела да је владајућа већина спровела уставне реформе како би избегла политизацију судства.

"Ја, као председница Народне скупштине, могу само да присуствујем полагању заклетви судија. То је деполитизација судства и оно што они не разумеју. Онда ћемо ми овде да разговарамо о томе ко је одговоран за то што ради судство", рекла је Брнабић.

Опозиција, како је рекла, не зна основну поделу власти, нити је то занима.

"Док су они били власт, све је било у њиховим рукавима. Они су били и влада и парламент, тужиоци и судије. Тога више нема. Ову земљу ће водити народ, демократија и људи који су изабрани на изборима. Тужиоци и судије морају да сносе одговорност за свој рад, без притисака, тако да ми сачувамо стабилност Србије", казала је Брнабић.

На питање да ли ће након јучерашњег инцидента у парламенту, позвати опозиционе представнике на разговор како би се договорио будући рад парламента, Брнабић каже да то јесте њен посао.

"То је моја одговорност и то је моја дужност. Моја одговорност је да покушам поново да разговарам са људима који до сада ни један једини договор нису испоштовали", рекла је Брнабић. 

Брнабић је изјавила да ће дан за гласање у парламенту бити највероватније сутра. 

Скупштина Србије завршила је јуче рад тако што је закључена расправа у начелу и појединостима о свим тачкама дневног реда, међу којима је и предлог буџета за 2025. годину, а рад Скупштине обележили су ометање од стране опозиције, бројни инциденти, гурање и ударање међу посланицима, поливање разним течностима и гађања папирима.

Брнабић је, после паузе коју је одредила јер је опозиција и физички покушавала да спречи расправу, отворила расправу по тачкама дневног реда, а пошто се нико није јављао за реч, констатовала је да је закључен претрес по свим тачкама у начелу и у појединостима.

 

 

 

Извор: Танјуг/РТС 1