Брнабић: Оставка Вучића била би погубна за Србију
Председница Народне скупштине Ана Брнабић изјавила је данас да би оставка председника Републике Србије Александра Вучића била погубна за Србију, али да може да разуме да председник Вучић размишља о томе с обзиром на нападе на њега и његову породицу.
Брнабић је оценила да је у историји светске политике незабележена мржња према једном човеку као према председнику Вучићу.
Брнабић је за ТВ Пинк рекла да покушаји дестабилизације и слабљења Србије трају од 2014. године када је Вучић постао председник владе, а да су интензивирани од 2017. године када је постао председник Републике.
''Тада су ови којима се не свиђа Србија која је самостална, независна, економски просперитетна, која доживљава успехе какве нисмо видели у нашој историји, схватили након тих председничких избора 2017. године какво поверење Александар Вучић ужива у народу и тада крећу протести и демонстрације сваке године'', рекла је Брнабић.
Брнабић је рекла да су нападима и мржњи изложени сви чланови Вучићеве породице, од најмлађег сина Вукана до његових родитеља.
''Нико није изостављен. Једно време је то било фокусирано на његовог брата Андреја и на старијег сина Данила, али како су видели да Александар Вучић трпи све то и да има подршку породице, да људи препознају шта се дешава и да је све већа подршка Вучићу који трпи све те нападе и наставља да се бори за Србију, онда су ширили те мете, да се у последњој кампањи пред изборе дошло до тога да се прича да Вукан не постоји, да је Вукан холограм. И то траје и траје'', рекла је Брнабић.
Навела је да председник Вучић нема одмор, ниједан празник нити викенд и да данас, на дан своје славе, није са породицом, већ је у Бриселу истичући да је поново ставио Србију на прво место.
''Председник Вучић је у Бриселу због Србије, није због себе сигурно. Не знам ко би изабрао да своју породичну славу слави ван граница Србије или у неком другом граду'', рекла је Брнабић.
Брнабић је рекла да би оставка председника Вучића била погубна за Србију, јер до 2027. године треба завршити четири велике ствари, а прва је да се припремимо за Експо 2027 и да угостимо свет у Србији.
''Да покажемо како изгледа Србија, шта смо све постигли од 2012. године. Нестварно је шта се у земљи дешава у смислу економског и инфраструктурног напретка, да смо победили за Експо 2027, да председавамо Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију, а пре десет година није нас било на технолошкој мапи'', рекла је Брнабић.
Како каже, држава треба да испуни оно што је обећала грађанима пред изборе, а то је да просечна плата у Србији 2027. године буде 1.400 евра, просечна пензија 650 евра, а минималац 650 евра.
''То су за мене четири кључне ствари и за то нам је потребан Александар Вучић'', рекла је Брнабић.
Додала је да је важно имати озбиљну и одговорну опозицију која кандидује решења и тако приморава власт да ради више и боље, али да у Србији није таква ситуација, јер опозиција нема ниједан предлог нити решење.
''У тој ситуацији Александар Вучић се сваки дан такмичи сам са собом, налази идеје као што су станови за младе, као што је додатна подршка да се враћају наши људи из дијаспоре, додатна подршка да инвестирају у Србији'', рекла је Брнабић.
Прелазна влада синоним за ''власт без избора'', то би био шамар грађанима Србије
Брнабић је изјавила да је прелазна влада за опозицију синоним за ''власт без избора'' и нагласила да од тога нема ништа и да би то било супротно свим демократским нормама.
Брнабић је рекла да опозицију не занима како су грађани гласали и ко има већину у парламенту, већ да их интересују министарске функције.
''Кога брига шта је народ рекао и шта народ жели, ми хоћемо да будемо министри и то вам је то. И ми ћемо да вам кажемо до када ћемо бити министри. Од тог посла, као што је рекао и Александар Вучић, нема ништа. То би било супротно свакој демократској норми, то би био шамар у лице свим грађанима Србије'', рекла је Брнабић коментаришући захтеве дела опозиције да се формира прелазна влада.
Додала је да би то било једнако укидању избора, а да се политичке странке међу собом договоре ко ће да формира владу, ко ће да буде министар...
Коментаришући то што део опозиције, пре свега нови председник Демократске странке Срђан Миливојевић, призива румунски и сиријски сценарио, Брнабић је рекла да то није демократија и да није у складу са Уставом, али да тако вероватно изгледа демократија за нову ДС.
Брнабић се осврнула и да изјаве дела опозиције да избори сада не долазе у обзир јер, како тврде, нема изборних услова, истичући да је то још један покушај одвратне преваре грађана Србије подсетивши да је у септембру 2023. године опозиција у писму Александру Вучићу захтевала хитне ванредне београдске и парламентарне изборе.
Како каже, опозицији су тада изборни услови били добри и ништа им није сметало.
''Зато што је било неколико десетина хиљада грађана на улицама и они су погрешно и брзоплето мислили да су сви ти грађани за њих и никакав проблем са изборним условима нису имали. Тако да је ''нема изборних услова'' само једна флоскула'', рекла је Брнабић.
Истакла је да су изборни услови ''као небо и земља'' у односу на 2012. годину и да данас постоји јединствени бирачки списак, а да је у време бивше власти свака општина и сваки град имао свој бирачки списак и да је то било у ''неким папирићима''.
''Нисте могли да проверите да ли је Ана Брнабић пријављена и у Београду и у Лесковцу, да ли је можда гласала на два места, то уопште нисте могли да проверите. Да не причамо о медијској ситуацији, о томе да нисте имали ниједан слободан медиј, да су друштвене мреже биле на самом почетку, тако да је то неупоредиво'', рекла је Брнабић.
Нагласила је да је Влада Србије посвећена имплементацији препорука ОДХИР-а, а да јучерашњем састанку Радне групе за имплементацију тих препорука нису присуствовали представници странака Драгана Ђиласа и Здравка Поноша.
''Толико су забринути и толико желе да допринесу. Остали учествују и хвала им на томе'', рекла је Брнабић.
Коришћење деце у политичке сврхе мора да буде црвена линија
Брнабић је оценила да учешће малолетних средњошколаца у протестима и блокадама представља коришћење деце у политичке сврхе, додајући да власт жели да таква пракса поново постане, како је навела, црвена линија која се не прелази.
"Ми морамо заштитити ту децу, да кажемо, 'људи, то је црвена линија'. То је до сада, до јуче, до пре недељу дана, то је у овој Србији била можда и једина црвена линија која нам је постојала. Опозиција, они су избрисали ту црвену линију", рекла је Брнабић.
Навела је да под термином "деца" мисли на све оне до 18 година старости, као што се подразумева, како је рекла, по Конвенцији о правима деце Уједињених нација.
"Немате ни законско право, али пре свега немате људско право, да уводите ту децу у политику", рекла је Брнабић.
Навела је да постоје два проблема у инструментализацији деце у политичке сврхе на овај начин.
"Први је што то изазива ужасне поделе међу децом, које онда имају далекосежне последице. Ја сада добијам, као верујем и већина људи у Србији, поруке од забринутих родитеља, где по одређеним средњим школама и гимназијама, деца праве спискове друге деце, која не желе да учествују у блокадама. И онда их изопштавају", рекла је Брнабић.
Као други проблем, навела је да се тако прави подела унутар самих породица, зато што, како је рекла, сада школе траже да родитељи потпишу сагласност да деца могу да изађу да протестују.
Додала је да многи родитељи неће да потпишу такву сагласност, па се њихова деца на њих љуте, јер знају, како је рекла, да ће у школи бити изопштена.
"Желимо макар ту да вратимо црвену линију. На шта личи да децу политизујете", рекла је Брнабић.
Када је реч о протестима и блокадама у Србији, Брнабић је оценила да постоје ситуације када је на улицама, како је навела, на десетине хиљада људи који зауставе саобраћај.
"То је легитиман протест, нарочито ако је пријављен. Код нас, нажалост, углавном нису пријављени. Али ако је пријављен и ви, због броја људи који сте окупили, блокирате саобраћај, то је, рекла бих, потпуно демократски. Али када вас сто, или сто педесет, или двеста, или у неким случајевима и мање од педесет, блокира неку раскрсницу, то је онда насиље над свим осталим људима. То више никакве везе са политиком нема. То је екстремизам, то је насилни екстремизам, и они тај екстремизам поново доказују тиме што злоупотребљавају децу", рекла је Брнабић.
Нагласила је да под термином "деца" не мисли на младе људе и студенте, наводећи да власт поштује аутономију универзитета у потпуности и да се никада неће мешати у његов рад.
Извор: Танјуг