Вести

Брнабић: Покрет који се прави од велике важности за будућност Србије

Председница Народне Скупштине Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је покрет за народ и државу који се прави од суштинске важности за будућност Србије и истакла да је то надполитички и надстраначки покрет.

Брнабић је за ТВ Хепи рекла да покрет треба окупи и људе који до сада нису били у политици или који се нису проналазили у идеологији било које политичке партије, али који су за Србију која је стабилна и напредна, за Србију мира, демократије, владавине права и институција.

Одговарајући на питање да ли могу и студенти да буду део покрета чије је оснивање најавио председник Србије Александар Вучић, Брнабић је рекла да у том покрету има места и за младе људе и студенте, посебно имајући у виду да су, како је рекла, на протестима носили заставе Србије и транспаренте "Нема предаје".

"Верујем да ти млади људи могу да виде покрет као нешто што је њихова кућа и да виде да постоји нека нова снага која је у овом тренутку заиста изузетно потребна, суштински потребна зато што је то такође и позив на дијалог и разговор", истакла је Брнабић.

Брнабић је рекла да су на протестима били студенти који су носили заставе Србије и они који су носили и заставу на којој је територија АП Косова и Метохије са натписом "Нема предаје".

"Мислим да та застава говори такође да треба да уједини све. Не само ''Нема предаје Косова и Метохије'', већ ''нећемо поклекнути пред кршењем међународног права'', ''бранићемо и Повељу УН'''', додала је Брнабић.

Наводећи да су поједини медији објавили да је изјавила да СНС формира покрет, Брнабић је истакла да она то није изјавила јер је поносан члан СНС-а, а да покрет види као нешто много шире од СНС-а и корективни фактор.

"Мислим да је то државотворна странка, најбоља странка у историји Србије, ја ћу остати посвећена Српској напредној странци. Ја покрет видим као нешто што ће бити и корективни фактор нама, нешто много шире од Српске напредне странке. Ту ће бити много странака и много покрета, много појединаца које никакве везе немају са СНС-ом, чак бих рекла појединаца који се не слажу у потпуности са политиком СНС-а", истакла је Брнабић.

Према њеним речима, то ће бити просрпски покрет, државотворан, националан, у коме није легитимно причати о распарчавању Србије или сепаратистичким намерама, као што, како је навела, причају у неким опозиционим странкама и новоформираним покретима и групама.

Навела је пример Горана Јешића који је тражио да Војводина има свој позивни број, као и Динка Грухоњића који на свом порталу објављује приче о аутономији Војводине.

"Они већ признају и прихватају лажну државу Република Косово. Следеће - Војводина. Позвала сам два пута да се Мариника Тепић и странка који припада, а то је Ђиласова Странка слободе и правде, да се ограде од тога. Нису се оградили", истакла је Брнабић и додала да њих не види у покрету.

 

На крају сваке приче о блокадама морају доћи избори

Брнабић је изјавила да на крају сваке приче о блокадама и генералном штрајку "морају доћи избори".

"Како год окренете и шта год да урадите, било блокаде, било то генерални штрајк, шта год да урадите, блокаде институција, на крају сваке баладе и на крају сваке приче морају доћи избори", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да представници опозиције у великој мери не представљају никога и да, ако се они који протестују ограђују од опозиције, то значи да имамо ванпарламентарну и ванинституционалну борбу која мора да се реши изборима, како би незадовољни грађани имали своје представнике у парламенту.

"Онда поново значи да ми морамо да идемо на изборе, да би људи који су на улицама и који су незадовољни имали своје представнике у парламенту. А то очигледно није опозиција", рекла је Брнабић.

Додала је да позив на сутрашњи генерални штрајк можда и није позив на државни удар и обојену револуцију и навела да верује да ту постоји значајан број људи који ће изаћи на улице а који су ипак за стабилну, демократску Србију и владавину права, али да је њено питање шта даље.

"Не верујем да су сви, али да кажемо да ће бити један број. И незадовољни су стањем ствари у Србији, што је такође све легитимно. Моје питање поново - а шта даље? Уколико ваши представници у парламенту, а то је опозиција јер не знам ко би други био, нису за то да раде на унапређењу изборних услова?", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да опозиција прича да је против саветодавног референдума зато што се плаше да ће на референдуму бити изгласано поверење Вучићу.

"Они кажу "не зато што ћете нас сви преварити на тим изборима". Они се тога не плаше, они се плаше, имају страх да ће већина на том референдуму рећи да ми имамо поверење у председника Републике Србије Александра Вучића и да ће то бити крај те приче и тих покушаја насилног мењања власти", рекла је Брнабић.

Истакла је да су разговори једини демократски принцип, али да не зна са киме да разговара, јер не може са студентима у пленуму јер су "направљени по том анархистичком моделу и они не желе разговоре ни са ким".

Поновила је да се нико не обраћа студентима који сами финансирају школарину, као ни студентима у домовима.

"Нико им се није обратио. Нико се није обратио ни извршној власти да каже "људи, хајде да седнемо заједно да видимо како да решавамо проблем". Док они тапшу пленумима, неко мора да се брине и да буде одговоран", навела је Брнабић.

 

 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Хепи