Брнабић: Председник Вучић се вечерас бори за Србију и наш народ на КиМ
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић рекла је да ће се председник Републике Србије Александар Вучић на вечерашњој седници Савета безбедности УН о ситуацији на Косову и Метохији борити за суверенитет и поштовање Србије и за поштовање једнаких права.
Брнабић је истакла да је данашњи дан историјски за Србију и српски народ на Косову и Метохији.
"Није то ни мало лака борба, верујем да ће се Вучић вечерас борити за Србију и наш народ на Косову и Метохији. Видела сам се с њим и јуче, знам како се спрема и знам да неће користити административни, бирократски речник. Знам да ће користити речник обичних људи који сви могу да разумеју, да би свима било јасно колико су немогући услови за живот нашег народа на Косову и Метохији", навела је Брнабић.
Брнабић је позивала све грађане Србије да са пажњом прате вечерашњу седницу, која почиње у 21 час по нашем времену.
Према њеним речима, чињеница да је седница Савета безбедности заказана за мање од 24 часа од упућивања захтева из Србије, показује да наша земља ужива велики углед у свету.
"То је добар показатељ угледа Србије и добар показатељ тога да је Александар Вучић био у праву када није трчао да се раније у неким другим случајевима у којима је долазило до ескалације на Косову и Метохији и закаже седница Савета безбедности или затражи седница Савета безбедности", нагласила је Брнабић.
Брнабић је оценила да ће Вучићев говор вечерас бити другачији и позвала грађане да обрате пажњу на термине које ће председник користити.
"Вучић се у Њујорку бори за Србију, да заштити Србију, да заштити наш народ на Косову и Метохији, да заштити наше интересе. Са друге стране, опозиција у Стразбуру бори се само за себе. Бори се да се казни Србија, да се казне грађани Србије. Бори се да се одузме Србији суверенитет", указала је Брнабић.
Резолуција ЕП велики притисак на Србију и покушај дестабилизације
Брнабић је рекла да је резолуција о Србији којом је Европски парламент позвао на истрагу о изборима одржаним 17. децембра 2023. године врста огромног притиска на Србију и покушај дестабилизације, али да је она сигурна да ће Србија остати стабилна.
Брнабић је навела да је доживела осећај срамоте када је чула вест да је поменута резолуција усвојена јер, како је навела, у Србији постоје људи, политичке странке и покрети који су "спремни да захтевају укидање суверенитета сопствене земље".
"Спремни су да практично позову странце да дођу и да одлучују о томе шта ће радити ова земља, ко ће је водити, како ће одлучивати и да се на крају крајева тиме поносе", рекла је Брнабић.
Навела је да мисли да нико неће бити кажњен овом резолуцијом, јер, како је истакла, резолуције Европског парламента су необавезујуће.
"Уколико би оне биле обавезујуће, Србија би до сада била кажњена и то озбиљно, већ пет пута, зато што су раније резолуције Европског парламента само у прошлој години, 2023. тражили од Србије да престане да "крши уставни поредак Републике Косово, да одмах призна Републику Косово као суверену, независну државу", позвали пет држава чланица ЕУ које не признају Косово као независни, правни субјект, као независну државу, да одмах промијене своју одлуку и да признају, позвали Европску комисију, дакле, ЕП својом резолуцијом позвао ЕК да прекине преговоре са Србијом, да прекине наше европске интеграције уколико не уведемо санкцију Русији и ништа се није десило", подсетила је Брнабић.
Навела је да јој је поменута ситуација најсличнија томе када је Аустроугарска поставила јулски ултиматум Србији 1914. године што је довело до рата.
"Србија тада није желела да прекрши свој суверенитет и није дала да нека друга међународна сила, колико год јака, снажна, страшна и осиона била, пошаље некога да врши истрагу у Србији као сувереној земљи", рекла је Брнабић.
Подсетила је да је Србија тада изгубила половину мушке популације бранећи свој суверенитет.
"Данас сте имали ситуацију да српска опозиција оде и да тражи да се прекрши тај суверенитет и то је скандал. Резолуције ће доћи, резолуције ће проћи, није ни прва, ни последња, али остаће срамота. Остаће чињеница да је у Србији постојала некада нека политичка странка, неке политичке групације и људи који су сами тражили да се њиховој земљи укине суверенитет", рекла је Брнабић.
Додала је да никада није било јасније какву опозицију Србија има, да никада није било јасније да они желе да њих на власт доведу странци.
"Ово јесте врста огромног притиска на Србију, покушај дестабилизације, али ја сам сигурна да ће Србија остати стабилна", истакла је Брнабић.
Додала је да је изборна воља грађана Србије била сасвим јасна и да су грађани на изборима јасно показали какву Србију желе, а то је, према њеним речима, самостала, независна, слободарска Србија која цени себе и не мисли да је испод некога само зато што је странац.
Навела је да резолуција нема никакве везе са изборима у Србији и да постоје два кључна доказа за то.
"Први је то што су европарламентарци били од стране нас позвани да дођу и да посматрају изборе у Србији и они су послали своју делегацију и били су посматрачи на изборима у Србији, обишли су сва бирачка места која су желели да обиђу и у званичним записницима нису констатовали ни једну једину неправилност", рекла је Брнабић.
Додала је да је други доказ то што Европски парламент није сачекао финални извештај ОДИХР-а, већ је имао прелиминарни који је позван да каже да ли су избори били у складу са демократским стандардима и шта треба додатно исправити.
"У прелиминарном извештају ОДИХР јасно каже да на 93 одсто бирачких места које су они посматрали, а то је 1220 бирачких места, нису видели никакве неправилности", истакла је Брнабић.
Додала је да је упркос свему томе данас усвојена резолуција о изборима у Србији, као и да се поставља питање на основу чега је донета таква резолуција будући да, према њеним речима, у резолуцији нема ниједне чињенице, доказа и податка.
"На основу тога ви усвајате резолуцију која тражи међународну истрагу да се прекрши суверенитет Србије и укину сва средства, приступни фондови, европска средства за грађане Србије, за наше здравство, школство, научно-технолошке паркове, образовне институције, амбуланте, клиничке центре, за пољопривреду", упитала је Брнабић.
Извор: Танјуг/ТВ Прва