Вести

Брнабић: Приоритет је очување националних и стратешких интереса

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић истакла је да је идеја да се Предлогом закона о управљању привредним друштвима у власништву Србије обезбеди лакше управљање јавним предузећима, транспаретније објасни шта су циљеви предузећа, како би држава знала да ли тим предузећима управља на начин да стичу већу добит за све грађане.

Брнабић је објаснила да смо до сада имали два закона која су уређивала ту област.

"Први је Закон о јавним предузећима, док је други Закон о привредним друштвима, који уређује сва привредна друштва без обзира да ли Србија у њима има већинско власништво или не. Била нам је идеја да та два закона објединимо како би направили читав правни систем једноставнијим и транспаретнијим, и како би ефикасније руководили предузећима у којима држава има већинско власништво", рекла је Брнабић на ТВ Хепи.

Како је објаснила, сада имамо практично један закон који ће на истоветан начин третирати оба привредна субјекта, те да ћемо тиме добити лакше и једноставније управљање предузећима.

"Идеја је да предузећа имају годишње индикаторе успеха како би знали да ли тим предузећима управљамо на начин да она стичу веће богатство за све грађане Србије", истакла је Брнабић.

Приоритет нам је очување националних и стратешких интереса, сумирала је Брнабић.

Брнабић је рекла да тема није Закон о јавним предузећима, већ Нацрт закона о управљању привредним друштвима која су у већинском власништву Србије, те да су поједини медији износили одређене неистине последњих дана.

"Пласиране су одређене неистине у вези са законом", истакла је Брнабић.

Брнабић је рекла да је на јучерашњи састанку, на коме је разговарала са новинарима о предлогу овог закона, није чула ни једно питање које би се односила на отклањање недоумица са тим у вези.

 

Обустављен рад Анкетног одбора јер се уважила молба родитеља

Премијерка Брнабић рекла је да је рад Анкетног одбора који треба да утврди све чињенице и околности које су довеле до масовних убистава која су се догодила у Србији обустављен јер се уважила молба родитеља да се прекине са његовим поступањем, додајући да они имају тапију на бол.

Брнабић је на ТВ Хепи подсетила да су 20. јула пуномоћници породица настрадале деце у трагедији у ОШ "Владислав Рибникар", као и чланови породица послали молбу различитим институцијама да се застане са радом Анкетног одбора, наводећи да је је то учињено јер се чула молба родитеља и да ће тако увек бити.

Додала је да су чланови породице, између осталог, апеловали на владу и њене чланове да издају саопштење и предузму радње којима ће заштити рад Тужилаштва и судова и очувати самосталност и независност њиховог поступања, наводећи да је тај апел уважен јер они имају тапију на бол.

"Мислим да родитељи имају тапију на бол и када они апелују у име њихове деце ко смо ми и било ко од нас да то доведе у питање. Ко је Мариника Тепић? Докле иде бешчашће, нељудскост и безобзирност тих политичара, шта је поента њихова. Ми ћемо увек чути поруку родитеља, али питање је зашто је они не чују. Породице су до те мере разорене у свом несагледивом болу да свима нама шаљу молбу, не захтев", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела и да је оснивање Анкетног одбора захтевао део опозиције, а да на седници нису гласали за његово формирање, јер, како је рекла, нису били присутни.

"Они инсистирају на раду Анкетног одбора јер желе да позову на саслушање председника Републике Србије Александра Вучића", навела је Брнабић.

Премијерка Брнабић оценила је да је изјава посланице Странке слободе и правде Маринике Тепић како родитељи убијене деце у ОШ Владислав Рибникар немају тапију на бол најмонстуизнија изјава у исторји политичког деловања у Србији и шире.

 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Хепи