Вести

Брнабић: Равномерно развијамо сваки део Србије

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да ће данашњим потписивањем споразума о сарадњи са ЦЕРН-ом Србија постати једна од само седам земаља у Европи која је у програму компјутерске обраде података за ЦЕРН.

Брнабић је рекла, на ТВ Прва, да је у Влади Србије разговарала са делегацијом ЦЕРН-а из Женеве, са којом ће данас у Државном дата центру у Крагујевцу бити потписан споразум о сарадњи.

"Разговарали смо о нашој даљој сарадњи. Србија је 2019. године постала пуноправни члан ЦЕРН-а и то је нешто на чему смо много радили и тада је забележен тај невероватан успех за нашу науку, а данас, велики и важан дан, зато што данас у Крагујевцу, у нашем Државном дата центру, потписујемо са ЦЕРН-ом споразум о сарадњи, како би Србија постала једна од само седам земаља у Европи која је у програму компјутерске обраде података за ЦЕРН", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да је Србија само једна од десет земаља у свету која је обухваћена компјутерском обрадом података за ЦЕРН и указала да је то јако важно за нашу науку, за референцу Србије у науци, истраживању и свим напредним областима.

Истакла је да је то важно и за нашу омладину, младе научнике и за референцу Србије као напредне земље.

Брнабић је истакла да бити раме уз раме са земљама као што су Француска, Немачка, Италија, Холандија, Шпанија и Велика Британија у Европи, а у свету још само Америка, Канада и Кореја, говори о томе колико се Србија променила у последњих неколико година.

"За шта гласају људи 17. децембра, гласају за то да ли ће ове ствари да се наставе или ће Србија стати, а ништа од тога не би било да није било председника Србије Александра Вучића и нас као његовог тима", истакла је Брнабић.

Осврћући се на посету Србији суоснивача компаније Епл Стива Вознијака, Брнабић је рекла да је он Србију посетио из два разлога, наводећи да је први то што му се, према њеним речима, свиђа самостална, независна спољна политика Србије, а да је други разлог то што је чуо шта је све Србија урадила у области информационих технологија.

 

Срамотно је што опозиција критикује Николу Јокића због подршке СНС-у

Брнабић је изјавила да су листу "Александар Вучић - Србија не сме да стане" подржали интелектуалци и јавне личности које верују у политику Александра Вучића и који су именом и презименом ту подршку дали и да је срамно што опозиција критикује Николу Јокића мислећи да он има одређене привилегије од подршке тој листи.

Коментаришући изјаву каријерног дипломате Срећка Ђукића, који тврди да ће се људи који су подржали ту листу "чудити када их буду оспоравали" и да су због те подршке добили "одређене привилегије", Брнабић је истакла да је то "срамотно".

"Да кажете да је Никола Јокић, најбољи кошаркаш света, ту зато што очекује неке привилегије. Какве то привилегије ми можемо да му дамо? Човек се показао на светској сцени. Најбољи је кошаркаш света. Дакле, шта тачно може Никола Јокић да очекује од тога што је подржао листу "Александар Вучић - Србија не сме да стане", осим што заиста верује и види колико се на крају крајева улаже у спорт, колико се улаже у образовање, колико се улаже поновно у науку, инфраструктуру, колико Србија јача. Дакле, човек је именом и презименом стао на овом списку од 2000 плус јавних личности", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да је први на списку академик Владимир Кањух, који је читав свој живот  дао за Србију, за све њене грађане, који је толико тога урадио и прославио име Србије и на светској сцени и додала шта тачно може да очекује он од подршке Александру Вучићу.

Брнабић је додала да опозиција дели грађане на људе првог и другог реда и да сви који не подржавају њихову политику су нижи слој друштва.

Брнабић се осврнула и на све што је до сада Влада Републике Србије урадила, и подсетила да је само у интернет мрежу уложено 60 милиона евра, а да је опозиција оспоравала то улагање.

Подсетила је да је опозиција говорила да је "бацање пара" изградња ауто-путева.

Говорећи о нападу на активисткињу СНС Ђурђу Боснић који се десио 6. децембра у београдској општини Звездара, Брнабић је оценила да су тако у самој завршници кампање почели и физички насртаји на активисте СНС.

"Активисти су ишли од врата до врата да разговарају са људима, да поделе промотивни материјал. Ви видите да су они у потпуности пристојни. Они носе тај промотивни материјал и наш програм, наша обећања и то што нудимо, резултате на флајерима, шта смо све урадили у последњих неколико година. Једина смо листа која се појавила са програмом до 2027. године, са конкретним плановима, са циљевима, вредностима, идеологијом, тако да иду људи да то представе", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да је човек који је напао активисткињу управник музеја Југословенске кинотеке, који је у тој институцији од 2003. године.

"Дакле, још једна лаж коју они стално понављају, како је ово диктатура и како овде не можете да се запослите без чланске карте Српске напредне странке, наравно крећући од себе. Дакле, тог човека нико није дирао. Он је од 2003. године тамо. Очигледно њихов, део бивше власти. Нико га није дирао. Он је остао у Кинотеци у време владе Александра Вучића и у време моје владе", рекла је Брнабић.

Према њеним речима, то је малтретирање свих других људи који се дрзну да не мисле једнако као и представници опозиције.

"Ми смо свакако покренули кривични поступак. Пријавили смо ово Министарству унутрашњих послова и свим надлежним институцијама. Али је добро да људи виде шта све трпе наши активисти у кампањи, само зато што желе да разговарају са људима", рекла је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Прва