Брнабић: САД је наш најважнији билатерални и трговински партнер
Пупин иницијатива, прва српска приватно финансирана непрофитна организација, са седиштем у Београду и Вашингтону, која ће се свеобухватно бавити српско-америчким односима кроз креирање предлога политика, решења и стратегија, представљена је у присуству председнице Владе Републике Србије Ане Брнабић и америчког амбасадора у Републици Србији Кристофера Хила.
На свечаности уприличеној на дан рођења једног од највећих српских научника Михајла Пупина, говорећи о Иницијативи, чији ће чланови, како је најављено, радити на међународном јачању позиције Републике Србије, предлагању стратегија развоја Републике Србије, размени знања и искустава између САД и Републике Србије, Брнабић је нагласила да она долази као дашак свежег ваздуха, посебно у ова комплексна времена, не само у Европи већ и свету.
"Пупин иницијатива долази као дашак свежег ваздуха, не мислим само у контексту српско-америчких односа, већ зато што њеним оснивањем дајете пример другим младим људима да наставе са сновима и иницијативама да заједно мењамо Републику Србију у демократском друштву јер је то једина Србија која може да буде снажна и јака", изјавила је Брнабић поводом Инцијативе која има за циљ да отвори ново поглавље у односима Републике Србије и САД.
Брнабић је оценила да је Иницијатива важна за Републику Србију, партнерство и сарадњу две земље као карика која треба да нас води ка много јачој, технолошки развијенијој, отпорнијој Републици Србији.
Односи Републике Србије и САД су понекад компликовани, али када политика упадне у ћорсокак, када не можемо да разговарамо, ту је економија да води и преузме иницијативу, а политика да је следи, казала је Брнабић и подсетила да је Република Србија новинама у образовању везано за ИТ сектор ненамерно створила јаку основу за развој сарадње са САД.
''САД су наш најважнији билатерални трговински партнер у размени услуга, то је изузетно важна ствар'', изјавила је Брнабић и подсетила да је Немачка, највећи трговински партнер у размени роба.
Те чињенице нас, како је изјавила Брнабић, везују све више и више, и помажу нам да се превазиђу све комплексне ситауције.
"Укупна размена била је у једној години између Републике Србије и САД 1,3 милијарде евра, од тога је наш суфицит милијарду евра", изјавила је Брнабић и подсетила да је српска дијаспора из Сан Франциска ''Serbian enterpreneurs'' помогла сугестијама шта да се промени у образовању, привреди и правном систему како би дали ветар у леђа ИКТ сектору.
Сарадња са САД јако је значајна у области вештачке интелигенције, биотехнологије, области које су будући фокус у развоју Републике Србије, у биотехнологији, рекла је Брнабић и додала да се даље разговара и са компанијама које Република Србија жели да види као преференцијалне партнере.
Нови пројекат америчког културног центра који би био значајан симбол сваког вида сарадње такође је у плану, изјавила је Брнабић.
Пупинова аутобиографија ако није мора да постане обавезна школска лектира
Брнабић је на представљању Пупин инцијативе, чији је циљ да отвори ново поглавље у односима Републике Србије и САД, оценила да не говоримо довољно о Михајлу Пупину, о томе шта је урадио, о његовој врсти патриотизма као инспирацији за све, и нагласила да ће у том циљу већ сутра проверити са Министарством просвете да ли је то обавезна лектира у Републици Србији.
"Када би урадили једну ситницу, када би свако у Републици Србији прочитао аутобиографију "Са пашњака до научењака" као друштво би се променили", навела је Брнабић.
"Проверићу са Министарством просвете да ли је то обавезна лектира ако није да је уврстимо као обавезну", навела је Брнабић и нагласила да је то инспиративна књига из које младе генерације могу много да науче.
Пупинова књига, објављена пре тачно 100 година, а за коју је добио Пулицерову награду, је за њу, како је рекла, била инспиративна.
"Са задовољством сам је читала и мислим да наше млађе генерације из тога могу да науче много о инспирацији, жељи за променама, храбрости, да се у то време оде у потпуно непознати свет, без новца, да се крене од нуле и да се сваки дан гради живот и каријера и да се постане један од највећих научника у историји човечанства. Човек који своје везе и пријатељства користи да унапреди односе са својом земљом коју никада у срцу није напустио'', рекла је Брнабић.
Извор: Танјуг