Брнабић: Србија има најмању стопу смртности од корона вируса
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић обратила се посланицима Скупштине Србије, на првој седници у ванредном стању, и истакла да Србија има најмању стопу смртности од корона вируса, од 1,9 одсто, у поређењу са земљама у овом делу Европе.
Брнабић је навела да је Србија трећа по броју урађених тестова на 100.000 становника, а изразила је очекивање да ће данас већ бити на другом месту.
"Данас када смо на силазној путањи епидемије, видимо да се стопа позитивних креће око 5,8 одсто у односу на укупан број тестираних. И када још увек не можемо да прогласимо победу, али имамо разлога да верујемо да ћемо то моћи уколико задржимо дисциплину и руковођење кризном ситуацијом, чини ми се да можемо да кажемо да смо успели у ономе што смо зацртали", рекла је Брнабић.
Брнабић је нагласила да је здравствени систем у Србији издржао, да никада није пао и поклекао, наводећи да је било капацитета за смештај свих заражених, лекарских тимова, респиратора, лекова…
"Нисмо морали да бирамо који ћемо живот спасити", рекла је Брнабић.
Премијерка је истакла и да су у великој мери сачувани животи најстаријих грађана, што је био један од циљева у овој борби, док је други циљ био очување здравственог система.
"Борили смо се срцем и знањем уз нашу струку за животе грађана уз огромну помоћ пре свега партнера из Кине, то треба рећи и не треба се тога стидети, остаћемо вечно захвални, али и партнера из ЕУ, који су се и сами суочавали са пандемијом и огромним људским жртвама, али и Русије, САД, УАЕ, Норвешке, Мађарске…", рекла је Брнабић.
Брнабић је подвукла да је поносна на своју земљу и на то како се борила са пандемијом, као и на то где се данас налазимо и како смо се спремили за све оно што долази након пандемије.
"Поносна сам на наше грађане, наше институције, на тим који Влада Србије чини са председником Србије и на све наше стручњаке као и на наше лекаре и медицинско особље, здравствене раднике и на све који су били на првој линији фронта. Њима највећа могућа захвалност и у име целе Владе", рекла је Брнабић.
Брнабић је подсетила да је први идентификовани случај у Србији био 6. марта ове године и тај случај је импортован из Италије, наводећи да је пре тога тестирано 58 људи који су имали симптоме налик ковиду 19. Тестирање је почело 13.фебруара када се појавио први сумњиви случај и сви су били негативни. Навела је и да је први смртни случај био 20. марта.
Од 4.маја израда епидемиолошке студије
Брнабић је изјавила да ће Медицински факултет Универзитета у Београду од 4. маја почети израду епидемиолошке студије о прокужености на узорку од 7.000 домаћинстава у Србији.
Брнабић је рекла да је Србија започела домаћу производњу тестова на антитела.
"То ће радити Институт за примену нуклеарне енергије", рекла је Брнабић и додала да ће први тестови бити спремни у року од месец дана.
Према њеним речима, у овом тренутку више земаља је затражило подршку од Србије, уколико будемо имали додатне количине тестова на антитела.
"Србија је у бољем положају него богатије и развијеније земље", рекла је Брнабић.
Премијерка је рекла и да је вредност хуманитарних летова око два милиона евра.
Скупштина се састала када је постојао минимум услова
Брнабић је истакла да се скупштина састала онда када је постојао минимум услова, уз све мере превенције.
Брнабић је изјавила и да јој је поражавајуће да у парламенту, где је данас почела расправа о мерама Владе Србије донетим за време ванредног стања, не види опозицију која је два месеца критиковала власт због тога што скупштина није заседала.
"Два месеца критикују, а уопште немају намеру да буду у скупштини", рекла је Брнабић.
Брнабић је рекла да није мислила да ће, како је рекла, у животу чути Шешеља да се позива на европску Конвенцију о љдуским правима, али "још једном сте ме уверили да је стање ванредно".
Захвалила је Шешељу што је био довољно коректан и признао да је Влада ову борбу добро водила.
Потврдила је да је могуће да се догоди други талас епидемија, али је истакла да Србија има довољно хлорокина, те да данас долази још, као донација француског председника Емануела Макрона.
Када је реч о заседању парламента, Брнабић је рекла да је било крајње небезбедно да се на једном месту у време када је епидемија на почетку, окупи, не само 250 посланика, јер има и запослених у парламенту, већ око 500 људи, и то је и струка потврдила.
"Све би то ишло на нашу душу. Можда је вама лако да кажете, као и неким другим опозиционарима који позивају пензионере да изађу, јер нисте одговорни. Немојте као (Драган) Ђилас да позивате пензионере да излазе. Још кажу, немамо потврду струке, али добро звучи. Политички популизам не да не звучи добро, него ће људе коштати живота", рекла је Брнабић.
Брнабић је поручила Шешељу да није на њему да оцењује шта је против уставно, већ да о томе одлучује Уставни суд, те на опаску шефа посланика СРС да они имају већину и "да могу коња да именују у сенаторе", навела да су то радили неки други.
Неки би да руше Владу на мртвим људима
Брнабић је захвалила на коректности лидеру ЛДП Чедомиру Јовановићу што је приметио да се држава добро борила и дала све од себе, у оваквим околностима, када људи умиру од вируса.
"Хвала на тој коректности. Мислим да је та коректност, уз све што сте рекли, као и Шешељ, који је замерио много ствари… оно што нам је потребно, на основу које Србија може даље да се гради и да буде здравије друштво", рекла је Брнабић.
Рекла је да данас, можда, у скупштини постоји та основа, а да јој је жао што, како је рекла, не постоји међу свима онима који су добили обавезу и поверење грађана да буду посланици.
"Да у скупштини, пред грађанима, кажу шта нам замерају, шта је могло да буде боље, да пред грађанима можемо да им одговоримо. А, не да нас нападају на друштвеним мрежама, у ситуацијама када имамо више мртвих током дана… а онда не дођу да исто то кажу пред свима и да чују наш одговор. Не видим како са тим људима можемо да разговарамо и постигнемо било какав договор", рекла је Брнабић.
Брнабић је подсетила да је, кад је почела епидемија вируса, председник Александар Вучић позвао све политичке актере на разговор о томе шта радити са изборима, те да је постигнут консензус.
"Вучић је тај договор направио са људима који поштују основне демократске принципе, а то су скупштина и избори, на којима грађани кажу ко ће доћи на власт. А, не они који сами одлуче о томе ко ће да буде прелазна власт и како ће они да деле ресоре, иако немају ни један одсто подршке грађана", рекла је Брнабић.
Подсетила је да је Вучић рекао да нема политике, док траје борба против вируса корона.
Упитала је и где су данас људи који кажу да је највећа смртност у Србији.
"То каже човек који је био председник ове земље у два мандата. Не постоји ниједна једина бројка која може да потврди ту сумњу. Зашто то говорите? Да срушите Владу на мртвим људима?", упитала је Брнабић.
Премијерка је рекла да се у претходна два месеца боље него икада видело шта ко ради, и шта су чије намере.
Подсетила је да су критике претрпели и људи из струке.
"Где су људи који критикују људе који раде са нама, јер им је то струка. Називају их данас Вучићевим ботовима, само зато што раде свој посао. Ја се надам да са тим који тако говоре сутра нећемо градити Србију, ни политичку будућност", рекла је Брнабић.
Одржали смо фискалну дисциплину, идемо даље
Брнабић је рекла да власт јесте отворена за критику, нарочито конструктивну, али да ће дићи глас против лажних вести.
"Више пута су лажне вести пласиране намерно од стране различитих медија и политичких партија и против тога ћемо се борити" поручила је премијерка.
Брнабић је приметила да је Ђуришић "признао" и да здравствени систем није пукао, као и да је држава положила тест.
Председница Владе је поручила да јавни дуг неће прећи 60 одсто БДП-а, наводећи да није било већих удара на буџет.
"Одржали смо фискалну дисциплину и идемо даље", навела је Брнабић.
Извор: Танјуг/РТС