Вести

Брнабић: Србија више није неми посматрач у светској политици

Србија више није неми посматрач у светској политици већ држава која је данас активна у обликовању будућности европског континента, поручила је председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић на Амбасадорској конференцији у Београду.

Брнабић је истакла да има пуно изазова пред нама у данашњем свету и да је задатак државе, не само да се очувају национални интереси, већ и да будемо активан учесник у изградњи стабилне и просперитетне будућности наше земље.

"Мени је заиста изузетна лична част да се обратим на овом догађају, на овој значајној конференцији која се одржава први пут, као што је и Марко, након 12 година. Велика је ствар и важна ствар за Србију да има овакву конференцију и окупи наше дипломате на једно место, макар једном годишње. Жао ми је што се то није дешавало у последњих 12 година, једнако ми је драго што си ти преокренуо тај тренд и надам се да ћемо сада имати овакву конференцију сваке године", поручила је Брнабић министру спољних послова Марку Ђурићу.

Навела је да је таква конференција прилика да сагледамо све изазове који су пред нама, а њих је тако много у данашњем свету, али такође да сагледамо и бројне могућности које нам предстоје у спољној политици Србије.

"И успевали смо у последњих 10 година да се суочавајући са изазовима да правимо додатну вредност за наше грађане, за нашу привреду, за све људе који живе у Србији, али такође и велику додатну вредност, много додатне вредности и за људе који живе у овом региону", рекла је Брнабић.

Захвалила је дипломатама на свему што су учинили за нашу земљу до сада.

"Ваша улога у представљању Србије у свету је непроценљива и ја сам сигурна да ће бити све важнија у односу на то како се Србија мење и колико се њена улога у свету променила. Ја дипломатију из свог искуства као председнице Владе Србије од скоро седам година, да будем искрена пре свега видим као уметност. Посебно у данашњем свету. И вас заиста на много начина као уметнике", рекла је Брнабић.

Додала је да је важно за све наше грађане да увиде да дипломатија није само политика већ да је такође и познавање енергетике, познавање економије, разумевање културе, технологије, спорта, односе са нашом дијаспором и много других ствари које се често не разумеју када погледате улогу једног дипломате.

То да Србија више није неми посматрач у светској политици потпуно је, како је рекла, очигледно из више ствари.

"За мене, уколико погледате фреквентност и ниво посета страних званичника, најважнијих светских званичника Србији у последњих десет година, посебно у овој 2024. години, када су Србију, између осталих, посетили и кинески председник и то други пут у последњих десет година, француски председник, такође други пут у последњој деценији, немачки канцелар, такође други пут, прво канцеларка Меркел, онда канцелар Олаф Шолц, председница Европске комисије, ако се не варам, трећи пут у свом мандату, председник УАЕ, такође, уколико се не варам, трећи пут у последњих десет година, председник Турске, други пут, и многи други, међу којима председник Индонезије, Азербејџана, председник Казахстана и многих других све утицајнијих земаља у свету", навела је Брнабић.

Нагласила је да имајући све то у виду, дипломатска мрежа Србије мора да се прилагоди изазовима који су пред нама, али и промењеној улози Србије.

"И драго ми је што је министар Ђурић управо о томе причао и о свим плановима које министарство спољних послова Републике Србије има, да се модернизује, да се унапреди и да се ојача наша дипломатска мрежа", нагласила је Брнабић.

 

Следећа година доноси пуно изазова Србији и региону, циљ улазак у ЕУ

Брнабић је изјавила да следећа година доноси много изазова за Србију и регион јер ће бити обележено неколико важних јубилеја који подсећају на политичке процесе који су обликовали нашу садашњост, али и да наша дипломатија мора да буде ефикасна и мудра како бисмо наставили са изградњом боље будућности.

"На вама лежи одговорност да Србија кроз те изазове ојача", рекла је Брнабић дипломатама.

Према њеним речима, главни спољнополитички циљ Србије јесте да постане део европске породице, односно да настави да испуњава критеријуме за чланство у Европској унији.

"Председник Србије Александар Вучић поставио је пред читав државни апарат Србије циљ да се са свим унутрашњим реформама заврши до краја 2026. године, а у томе парламент има важну улогу. То је изазов који је пред нама, при чему морамо очувати наше националне интересе. Србија је изабрала српски пут, који је свакако најтежи, али представља најбољу опцију за наше грађане", рекла је Брнабић.

Додала је да Србија, поред европског пута, тежи ка јачању односа са својим традиционалним пријатељима и стварању јачих веза са земљама које ће бити кључне за будућност.

"Пре свега мислим на афрички континент. Сарадња са свим земљама света је наш приоритет, јер ће она донети корист свим нашим привредницима, пољопривредницима и целом народу", навела је Брнабић.

Брнабић је подсетила да је Србија у 2024. години закључила споразуме о слободној трговини са Кином, Уједињеним Арапским Емиратима, Египтом, као и да су у току преговори са Јужном Корејом.

"Морамо да градимо све боље и јаче политичке и трговинске везе са Азијом", истакла је Брнабић.

Брнабић је рекла да су амбасадори српско лице у свету, чија је одговорност да земљу представљају достојанствено и професионално.

"Ви сте ти који можете и морате да преносите поруку колико се Србија променила у последњих 10 година, колико је напредовала. Ви треба да будете наши најважнији канали комуникације са светом. Ми морамо радити једнако на регионалној стабилности и међународном поверењу", рекла је Брнабић.

Према њеним речима, Србија мора бити проактивна у својој спољној политици, укључујући и парламентарну дипломатију.

"Мој лични циљ је да у наредном периоду отворимо парламент тако да он не буде стриктно фокусиран на нашу унутрашњу политику и међусобне размирице и борбе, већ да се као институција отвори и да покушамо да покажемо јединство. Наш парламент мора бити један од кључних стубова у изградњи и унапређењу међународних односа Србије", нагласила је Брнабић.

Брнабић је додала да данашња конференција није само прилика за разматрање актуелних питања, већ и за постављање нових циљева.

"Србија је данас земља која ради, која константно тражи и ствара нове прилике. Србија је земља која гледа напред, ка стабилности, миру и просперитету. Иако није лако, наша амбиција је да изградимо будућност која ће бити светла за све наше грађане, а посебно за генерације које долазе после нас", истакла је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг