Вести

Брнабић: Све се затвара до понедељка, осим прехране, апотека, пумпи

Од вечерас до понедељка у Србији ће све бити затворено, осим прехрамбених објеката, апотека и пумпи, у циљу спречавања ширења корона вируса, саопштила је председница Владе Републике Србије Ана Брнабић након седнице Kризног штаба.

"Kризни штаб је донео одлуку да се пооштре мере, од вечерас до понедељка у Србији ће режим рада и живота бити као протеклог викенда, дакле неће радити ништа осим прехрамбених продавница, апотека и пумпи", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да неће бити уведен полицијски час, нити потпуна забрана кретања.

Брнабић је додала да ће мере важити пет дана, иако је медицински део Kризног штаба тражио да буду 14 дана.

"Потребно је да додатно успоримо живот у Србији, како бисмо видели да бројеви новозаражених стагнирају, и ово је пре свега као подршка нашим здравственим радницима", рекла је Брнабић.

У понедељак ће се видети шта даље, то ће зависити од свих нас, рекла је Брнабић и апеловала на максималну дисциплину, разумевање ситуације у којој се налази здравствени сектор, који ради у тешким околностима већ годину дана.

"Ово је компромисно решење. Дуго смо и жустро разговарали око мера, покушавамо и даље да нађемо најбољи могући баланс између заштите здравствених радника, заштите радних места и подршке привреди и менталног здравља нације", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да ће се влада трудити да ради на додатном повећању капацитета за тестирање, на додатном тестирању на границама, како би се и ту појачала контрола.

"И данас ћемо, током дана, разговарати са онима који су у привреди посебно угрожени овим мерама - додатни разговори са угоститељима, али и са музичарима, фотографима, свима који изузетно трпе због мера, које су неопходне да би се заштитило здравље", рекла је Брнабић.

Пренела је да је јуче имала два састанка са председником Александром Вучићем у вези са мерама, њиховим утицајем на привреду, али и на људе, пре свега младе, који у том смислу, највише трпе и осећају психолошки да им пролази младост у ковид режиму.

Разговарали су, такође, и са министром финансија око додатних мера подршке угоститељима, музичарима, власницима биоскопима.

"Не могу ништа да обећам осим да ћемо се трудити да свима њима колико год је могуће помогнемо да преживе све ово и на крају крајева да изађемо из овога као победници", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да се очекује да масовна вакцинација почне да даје озбиљне резултате и да бројеви почну да стагнирају.

Зато је апеловала још једном на све грађане да се вакцинишу.

"Нећемо моћи да прогласимо победу док читава земљина кугла не стекне колективни имунитет, али ми покушавамо да нађемо најбољи одговор на кризу", рекла је Брнабић.

 

Вртићи ће радити, нижи основци вероватно од понедељка онлајн

Брнабић је изјавила да вртићи настављају да раде, док ће нижи основци од првог до четвртог разреда вероватно од понедељка, бар на недељу дана, прећи на онлајн наставу.

"Вртиће не можемо да затворимо, тако да они настављају да раде, али је потребан максималан опрез и поштовање мера. Ако постоје васпитачи и васпитачице који још нису вакцинисани, позивам их да нам се обрате да то заврше што пре", поручила је Брнабић.

Kада је реч о нижим основцима, и они ће вероватно од понедељка бити на онлајн настави, пошто је и то била препорука Kризног штаба, додала је Брнабић.

Kако је рекла, систем за онлајн наставу је спреман за ниже основне, али је потребно одређено време да се за то припреме и родитељи.

Брнабић је рекла да ће се размотрити шта и како ће надаље бити по питању основаца од првог до четвртог разреда и да све опције долазе у обзир, као и да ће се држава трудити да све школе буду затворене.

"Ако негде постоји озбиљна потреба видећемо да ли можемо да отворимо. Ово су, међутим, ванредне околности и морамо да видимо како можемо да правимо компромисе да би наша деца била сигурна", објаснила је Брнабић.

Упитана да ли данас донете мере представљају компромис због захтева медицинског дела Kризног штаба, Бранбић је рекла да је то свакако компромис, као што су и сва до сада решења била компромисна.

Додаје да је став Kризног штаба да би те мере требало да важе на период од 14 дана.

"Рад Kризног штаба је изузетно тежак, спекулише се како су жустре седнице Kризног штаба и колико има разлика између политичког, привредног дела и медицинског дела... Али, то је сасвим нормално и рад Kризног штаба је пример како се рад и у тешким околностима, како се постижу компромиси и гура даље. Сви и даље разговарамо и сучељавамо аргументе."

Додаје да сви ту буду помало незадовољни, али да мере, ипак, дају добре резултате.

"Да немамо компромисе или би привреда пропала или би потпуно пукао здравствени систем. Овако сви заједно и даље држимо главу изнад воде. Имамо много жустрих расправа, али и даље гурамо и компромисима идемо у правом смеру.

На питање зашто је у више наврата одлагана седница Kризног штаба, Брнабић је рекла да је разлог за то покушај да се пронађе компромис и сагледавање ситуације из свих углова.

Први и најважнији је, каже, здравствени сектор, заштита здравствених радника и здравља и живота грађана, а други угао привреда, која мора да ради, да би људи имали од чега да живе и да би се пунио буџет, који, каже, сваки дан има ванредне трошкове за борбу против корона вируса.

"Морате да чувате и привреду да бисмо могли да се боримо против вируса, а та борба је незамисливо скупа", рекла је Брнабић.

Трећи стуб је, понавља, ментално стање нације, јер се људи не могу држати дуго затворени.

"У односу на све то вагамо. Није било седнице, али ми смо радили и у суботу, недељу, јуче, разговарали и са председником да видимо како и он сагледава ситуацију и какав савет може да пружи, како да урадимо најбоље", рекла је Брнабић.

 

До почетка следеће недеље план о обавезном тестирању

Брнабић је најавила да ће бити удесетостручени капацитети Пи-Си-Ар тестирања у Србији и да ће до почетка следеће недеље бити донет конкретан план о тестирању свих који улазе у нашу земљу и на који начин ће се то спроводити.

"Интенција је да повећамо капацитете, а посебно на границама како би сви који узлазе били тестирани. Тренутно правимо план како и чим будем имала конкретне информације обавестићу јавност. Видећемо да ли ће бити о трошку државе или тих људи, као и да ли ће се правити разлика између наших и страних држављана", навела је Брнабић.

Брнабић је рекла да ће до почетка следеће недеље бити донет конкретан план и да је циљ да се удесетоструче капацитети за Пи-Си-Ар тестирање.

 

Појачаће се инспекције у скијалиштима

Брнабић је изјавила да ће на скијалиштима сви ресторани и кафићи бити затворени, изузев у хотелима где ће бити отворени само за госте.

Брнабић је истакла и да ће се појачати инспекције у скијалиштима.

"Скијалишта раде, иако је Kризни штаб захтевао да се у потпуности затворе. Мислим да није реално да се неко зарази на стази, већ се то догађа у кафићима и ресторанима. Ми ћемо сада затворити кафиће и ресторане, као што је било за викенд", рекла је Брнабић.

Брнабић је поновила да је реч о компромису, али и да верује да ће Kризни штаб инсистирати да се скијалишта затворе у потпуности.

 

Још нема услова да раздвајамо вакцинисане и оне који нису

Брнабић је пренела да је једна од тема Kризног штаба и раздвајање грађана који су вакцинисани од оних који нису по питању мера и истакла да још не постоје услови за то пошто има доста грађана који нису пријављени, а желе да се вакцинишу, као и оних који не могу да се вакцинишу из здравствених разлога.

"Нисмо данас разговарали о томе, али то јесте једна од тема на Kризном штабу. Покушавамо да балансирамо и не правимо разлику између вакцинисаних и оних који нису, како не би дискриминисали грађане који нису вакцинисани", рекла је Брнабић и напоменула да још није обезбеђена вакцина за све који би желели да се вакцинишу.

Ипак, још увек Србија има више вакцинисаних него пријављених за вакцине, додала је премијерка.

"Зато не можемо да уводимо такве мере, ако не обезбедимо толико вакцина и све док не знамо да су сви који желе вакцинисани. Имате људе који из здравствених разлога не могу да се вакцинишу. Апелујем још једном на све људе који могу да приме вакцину да се пријаве за вакцинацију, јер тако штитимо и оне који не могу да се вакцинишу", поручила је Брнабић.

Нагласила је да је и због тога вакцинација грађанска дужност и обавеза.

 

Вакцинишите се, вакцина једини пут из ове ситуације

Брнабић је изјавила да је задовољна током вакцинације у Србији, али и апеловала још једном на грађане да се вакцинишу, јер је то једини пут да се изађе из ове ситуације.

"Задовољна сам како протиче вакцинација у Србији. Сваког дана имамо између 10.000 и 12.000 новопријављених за вакцинацију, али и има оних који се не пријављују, па смо од суботе кренули да отварамо пунктове за оне који се нису пријавили и то добро иде", рекла је Брнабић.

Брнабић је пренела да је и председника Александра Вучића замолила да поново искористи свој утицај и замоли партнере из Kине да нам раније пошаљу додатне количине вакцине.

"Додатни контигент од 500.000 вакцина требало је да дође почетком априла, али да покушамо да то дође до краја марта, како би се овај тренд вакцинације наставио", рекла је Брнабић.

Брнабић је додала да је јуче у Србију стигло 16.380 вакцина „Pfizer-BioNTech“, што је Србији, каже, "ни за један дан".

У понедељак ће стићи нови контигент, од 60.000 „Pfizer-BioNTech“ вакцине, а до краја недеље и нове количине "Спутњик V" вакцине.

"Имамо још „AstraZeneke“ која је фантастична, али због негативне кампање људи размишљају да ли да се вакцинишу. Она брзо ствара антитела, баш зато је друга доза за 12 недеља. Људи да верују „АЛИМС“, уверени смо потпуно у безбедност те вакцине, Светској здравственој организацији такође, и молим људе да немају дилеме и да се вакцинишу. Свака вакцина је боља него да останете незаштићени", рекла је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Курир