Вести

Брнабић: Вучић до краја априла отвара још једну фабрику

У Србију и даље долазе инвеститори и најављују улагања упркос кризи изазваној пандемијом корона вируса, рекла је председница Владе Републике Србије Ана Брнабић и најављује да ће председник Александар Вучић до краја априла отворити изузетно значајну фабрику у једној општини у којој је проблем била велика незапосленост и лош стандард живота.

Брнабић, међутим, није навела која је то општина, али је рекла да су велики фокус Александра Вучића тренутно Ћуприја и Параћин.

Поводом јапанске инвестиције "Нидек" у Новом Саду, Брнабић је рекла да је највећи сигнал за друге инвеститоре што у Србију долазе јапанске и немачке инвестиције.

Напоменула је да немачки и јапански инвеститори долазе у земље које имају ефикасне администрације и земље које немају проблем са корупцијом.

"То је велики сигнал за остале инвеститоре, јер знају да је то земља поуздана за пословање", рекла је Брнабић.

Поводом доласка "Нидека" у Нови Сад, Брнабић је рекла да Нови Сад има многе предности, поред географских, јер тај град има техничке факултете, у њему ће бити Европски центар изврсности за дигиталну пољопривреду и Институт за развој вештачке интелигенције.

"Научно-технолошки парк у Новом Саду даје додатну снагу Новом Саду", рекла је Брнабић и наводи да је Нови Сад феноменалан град и да је градоначелник Милош Вучевић прагматичан и брз.

 

Тренутно нема потребе за обавезном вакцинацијом

У овом тренутку у Србији нема потребе за увођењем обавезне вакцинације, изјавила је Брнабић.

"Ја мислим да су наши људи показали да су много одговорнији и паметнији од многих других народа и земаља", рекла је Брнабић.

Брнабић је додала да у Србији не постоји проблем када је реч о заинтересованости за вакцинацију иако, како је навела, "тајкунски медији којима политизација било чега није страна" говоре како не постоји довољно интересовања за вакцине.

"Ми апсолутно имамо довољно интересовања за вакцине. И даље добијемо између 10.000 и 15.000 пријава дневно преко портала е-управе и у овом тренутку имамо преко 30 одсто вакцинисаних од укупне пунолетне популације. Одлични смо", оценила је Брнабић.

Брнабић је показала насловне стране дневног листа "Данас" у последњих седам дана, где је, како је навела, у пет бројева председник Србије Александар Вучић на насловној страни.

Брнабић је истакла да Вучић од своје вакцинације није правио никакав циркус и да је о томе причао само када су га питали.

"Да ли је требало да се вакцинише први или када је већина људи примила вакцину и заштићена је? ŠШта је проблем? То је само лична патолошка мржња према Вучићу", рекла је Брнабић.

Коментаришући то што је председник Народне странке Вук Јеремић рекао да се залаже за реваншизам, Брнабић је оценила да је "бивши режим политички посрнуо."

Брнабић је додала да њој то показује колико је опозиција "заглављена" у 1990. години и у почетку 2000. године.

"Они и даље живе 5. и 6. октобар 2000. године. То је било пре 21. годину. Више ништа није исто", истакла је Брнабић.

Брнабић је рекла да, ако постоје тајкуни који су украли милионе и не дозвољавају да неко други уђе у политику, није посрнуло друштво, већ су неки људи поставили рампу.

Брнабић је нагласила да је Српска напредна странка била на сваком састанку који је био посвећен међустраначком дијалогу.

Што се тиче ситуације у Црној Гори, Брнабић је рекла да нити може нити жели да се бави унутрашњим питањима Црне Горе и тиме да ли ће премијер Здравко Кривокапић некога да смењује у својој влади или не.

"Ја не бих могла да замислим да неки премијер било које државе, било суседне или на свету, коментарише моју владу или моје одлуке или то шта ми радимо у Србији са законима", рекла је Брнабић.

Говорећи о томе што су поједини учесници протеста у Црној Гори помињали Вучића, она је оценила да је разлог то што Вучић, прво као премијер, а онда као председник Србије, први српски политичар и државник који је окупио Србе из региона и успоставио сталан дијалог, виђања и састанке са матрицом.

 

Пројекат Јадар добар, екологија је на првом месту

"Верујем да је пројекат Јадар који развија компанија Рио Тинто добар за Србију, али број један је заштита животне средине, а то знају и Рио Тинто и организације цивилног друштва", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да би било неразумно да се одрекнемо тог пројекта који је будућност Србије и нагласила да је неупитно да је заштита животне средине приоритет број један и да око тога нема компромиса.

Брнабић је рекла да је Рио Тинто прву дозволу за истраживање добио 2004. године.

"Велики је проблем када дозволите једној компанији у складу са Уставом и законом да ту улаже од 2004. и сад се неко сети и то политизује. Једини начин да ми ово искористимо је стални дијалог", рекла је Брнабић.

Додала је да ни Александар Вучић ни она нису одлучивали како ће се приступити истраживањима, под којим условима и шта Рио Тинто гарантује.

"Kренули смо са њима да потписујемо уговор о сарадњи да тај литијум мора да остане у Србији", рекла је Брнабић.

Навела је да се у петак састала са представницима Рио Тинта и да им је пренела да је број један заштита животне средине.

"Идемо најпажљивије могуће", рекла је Брнабић и навела да Србија не може да тера инвеститоре који улажу стотине милиона евра у истраживање, па када открију нешто, да им кажемо да оду.

Невероватно је, играти се са таквим стварима.

Подсетила је да је Рио Тинту решењем које је дало Министарство рударства и енергетике 8. јуна 2004. одборено да започне у Србији извођење геолошких истраживања на подручју Лознице.

"Од тада је само до 2011. шест пута продужавано ово решење", рекла је Брнабић.

Оценила је да то што је данас једна од приоритетних тема животна средина велики показатељ успеха Александра Вучића од 2014. године и нагласила да је екологија један од три топ приоритета њене владе, а да о тој теми има стални дијалог са Националним конвентом о Европској унији и организацијама цивилног друштва.

Брнабић је, међутим, навела да ту важну тему не треба политизовати као што се, рекла је, десило на еколошком протесту у суботу у Београду.

"То што се ми данас бавимо екологијом показује да је Србија другачија земља од онога времена пре 10 и више година", рекла је Брнабић.

Брнабић је нагласила да када грађани имају осећај сигурности и безбедности да имају посао, плату, да деца имају перспективу и да пензије неће каснити и да ће расти, људи почињу да се баве другим темама.

Брнабић је навела да јој је драго што се бавимо темом екологије, да је она отворена за разговоре, и напоменула да је доста у тој области урађено као што је улагање од 2014. године око 600 милиона евра у филтере и системе за одсумпоравање.

Брнабић је рекла да ће до краја ове године бити покренута изградња 27 постројења за пречишћавање вода.

Поводом протеста еколошких организација, Брнабић је рекла да је на том скупу, нажалост, било много људи који су промовисали партикуларне политичке интересе што је, рекла је, легитимно.

"Прочитала сам да то није био политички скуп, звучи ми феноменално, али неке од основних порука говорника на том скупу ''Вучићу платићеш'', ''Вучићу запамтићеш'', ''лопови'' и ''државни врх мора да се склони''... Није да није био политички скуп", рекла је Брнабић.

Поставила је питање зашто се слични скупови нису одржавали пре осам и десет година и навела да тадашња власт није размишљала о заштити животне средине.

Изразила је забринутост што су на скупу на коме су се, како је рекла, кршиле епидемиолошке мере јер окупљени нису носили маске, били и лекари Раде Панић и Зоран Радовановић, за кога наводи да је критиковао заменика градоначелника Горана Весића због кршења мера.

Навела је да је Радовановић у јеку пандемије био на окупљању на коме је било стоструко више људи него на оном на коме је био Горан Весић.

"Не могу да разумем то лицемерје", рекла је Брнабић.

Поводом обраћања Мирана Погачара из Удружења радника на интернету, представника фриленсера који су протестовали испред Дома Народне скупштине, а који је рекао да су му Брнабић и председник Вичић у лице рекли да може да напусти Србију, ако му се не свиђа, Брнабић је рекла да се Вучић никада није видео са Погачаром.

"То је безочна лаж изговорена пред окупљенима. Погачар је видео Вучића само на телевизији, нигде другде", рекла је Брнабић.

 

Бомбардовање је било владавина силе, а не права

НАТО бомбардовање Савезне Републике Југославије није била владавина права него владавина силе, изјавила је Брнабић коментаришући изјаву немачког амбасадора Томаса Шиба тим поводом.

Брнабић је назвала бомбардовање 1999. године агресијом и монструозним злочином.

На питање да Александру Вучићу због реакције на изјаву Шиба замерају да је између "Kосова и немачких инвестиција изабрао инвестиције", Брнабић је констатовала да председнику Србије замерају сваки дан разне глупости, а као пример навела да му замерају јер се вакцинисао у Рудној Глави, а није у Београду.

Брнабић је рекла да се Вучић "бори за Kосово" као што се нико раније није борио и истакла да је садашња опозиција, а некадашња власт, доносила лакомислене одлуке које су коштале Србију "и тог Kосова и наше позиције и нашег економског развоја".

"Вучић никада није био у стилу ''како ћемо, лако ћемо, дај да кажем нешто да ми сви тапшу, а онда ће то да кошта Србију и наш народ руку и ногу", рекла је Брнабић.

Брнабић је подвукла да Немачка и компаније из те земље, уз подршку немачке владе и амбасадора Шиба, запошљавају 72.000 људи у Србији.

Брнабић је нагласила да Вучић ни у једном тренутку није рекао нешто што би компромитовало став Србије о Kосову, већ да је рекао да морамо да гледамо у будућност.

Истовремено је истакла да Србија први пут сада, према истраживању Бечког института, у периоду између 2015. и 2019. године бележи нето прилив радне снаге, и то највише у старосној доби од 24 до 29 година.

"Више се младих вратило у Србију него што је из ње отишло на школовање у иностранство. Знате ли колика је то победа Србије?", упитала је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк