Вести

Чучковић: Визија о модерној Србији је остварена

Градски менаџер Града Београда Мирослав Чучковић изјавио је да инфраструктурни радови на простору будуће изложбе "ЕXРО 2027" напредују планираном динамиком и да је циљ да све буде завршено 1. децембра 2026. године, истичући да тај пројекат представља развојну шансу не само општине Сурчин и Београда, већ целе Србије.

"Град Београд учествује пуним капацитетом на том градилишту, напредују радови на националном стадиону, расте и изложбени простор и стамбено насеље и комплетна инфраструктура за коју смо задужени - саобраћајнице, нови булевари, ново постројење београдских електрана које ће Београд имати први пут у историји, са системом грејања и хлађења", рекао је Чучковић.

Навео је да тај пројекат не обухвата само изложбени простор већ и нове болнице, нова позоришта и десет ауто-путева и брзих саобраћајница који се тренутно раде.

Чучковић је рекао да је у оквиру пројекта "ЕХРО 2027" планирана изградња 29 објеката, од којих су четири започета, као и да до 1. децембра 2026. године све треба да буде завршено како би изложба била припремљена за мај 2027. године када ће излагачи из више од 100 земаља представити своја достигнућа.

Говорећи о почетку грејне сезоне, Чучковић је рекао да се станови у Београду због дневних температура за сада греју током вечери и касног поподнева и током ноћи, а да се од 12 часова до 18 часова прекида грејање јер температуре прелазе и 20 степени.

Чучковић је рекао да се Београд припремио и за гашење индивидуалних котларница када је реч и о приватним стамбеним јединицама и великим јавним објектима како би се смањило загађење ваздуха током зиме у појединим деловима града.

Додао је да су модернизована грејна постројења и скинута са чврстих горива и навео пример топлане у Земуну која је повезана на гас.

Подсетио је да је завршен и пројекат одсумпоравања димних гасова на ТЕНТ-у А у Обреновцу који је, како је рекао, био један од највећих загађивача ваздуха.

Додао је да је још 46 објеката у Београду у процедури гашења котларница на угаљ или мазут, као и да је извршена гасификација у појединим општинама у којима је велики број домаћинстава користио лож уље, мазут или угаљ за грејање.

Чучковић је навео да је у протеклих годину дана урађено више од 400 км гасификационе мреже.

''Мислим на општине Палилула, Звездара и Нови Београд, за коју сви мисле да је потпуно урбанизована, има делове као што су Ледине и делове Виноградске улице који су се грејали на угаљ'', рекао је Чучковић.

 

 

Извор: Танјуг