Вести

Да компромисе прави и Приштина, не само Београд

 Вучић је, после сусрета са специјалним изаслаником МСП Немачке за Југоисточну Европу такође изразио уверење да нико неће учинити ништа да смањи шансе Србије да постане чланица ЕУ, и да не очекује да ЕУ покрене питање признаја Косова.

Вицепремијер је рекао да је у разговору са својим гостом истакао да је свестан да ће у дијалогу са Приштином многе одлуке за Србију бити тешке и да ће Београд морати да пристане на компромисе, али да компромисе мора почети да чини и Приштина. 
"Ником није у интересу да време пролази и да се ништа не мења, то не желе ни грађани Србије, нити било ко у свету. Сви желе наставак дијалога. Покушаћемо да у августу или септембру постигнемо национални консензус по питању Косова", рекао је Вучић.
Он је рекао да ће нова Влада Србије водити политику која се неће свима допасти и која ће можда имати много критицара, али ће, нагласио је, то бити у најбољем интересу државе.
Вучић је прецизирао да је са Ламсдорфом, осим о Косову, разговарао и о блатералним односима и борби против корупције и криминала.
Србија, како је нагласио Вучић на састанку, жели да припада породици европских народа и најбоље односе са Немачком као најснажнијом земљом ЕУ.
Вучић је у разговору истакао да ће да ће Влада Србије бити непопустљива у борби против организованог криминала, а као министар одбране је изразио очекиваје да ће се билатерална српско-немачка сарадња у тој области продубити у будућности.
Специјални изасланик за Југоисточну Европу министарства спољних послова СР Немачке Николаус Граф Ламбсдорф борави данас у Београду, где се састао са саветником председника Србије Марком Ђурићем.
Како је најављено из Владе Србије, Ламбсдорф ће се састати и са министром спољних послова Иваном Мркићем и потпредседницом владе за европске интеграције Сузаном Грубјешић.
Састанку ће, како је најављено, присуствовати и амбасадор Немачке у Београду Волфрам Мас. У Парламенту ће га примити шеф посланичке групе Демократске странке Драгољуб Мићуновић.
Трајни и функционални односи с Приштином на путу ка ЕУ
Специјални изасланик Министарства спољних послова Немачке Николаус Граф Ламбсдорф изјавио је данас да је за напредак Србије ка Европској унији потребно успостављање трајних и функционалних односа са Приштином.
"Постоје најаве за политички дијалог на вишем нивоу, за који верујем да ће бити покренут под патронатом Кетрин Ештон, почетком септембра", изјавио је немачки дипломата задужен за југоситочну Европу после разговора са првим потпредседником Владе и министром одбране Алексаднром Вучићем.
Ламбсдорф је истакао да Немачка подржава подизање дијалога Београда и Приштине са техничког на политички ниво:
"Надамо се да ће у том дијалогу бити постигнут резултат који је потребан за напредак Србије ка Бриселу, а то значи трајни и функционални односи са Приштином", подвукао је он.
Немачка жели Србију у Европској унији, нагласио је немачки дипломата и нагласио да за то нема нових услова.
"Изненађен сам насловима у појединим медијима у Србији у вези неких нових услова. Нема никаквих нових услова, већ се ради о испуњавању старих услова, ништа више, али ни мање", поручио је Ламбсдорф.
"Знамо да је то тежак и дуг процес, као И да одређени услови морају бити испуњени", рекао је он и додао да је стекао утисак да ново руководство Србије има намеру да испуни те услове. 
Он је казао да је Берлин увек подржавао технички дијалог Београда и Приштине и да сада треба испунити постигнуте договоре. Такође је казао да је потребно да се отворе разговори о још два техничка питања - телекомуникацијама и енергетици, што, према његовим речима, такође није ништа ново.
Граф Лабсдорф је уверен да се та питања могу решити. Немачка, према његовим речима, нуди подршку Београду на том путу.
„Наставићемо да радимо тако, и верујем да Немачка има нешто да понуди. Ми смо заинтересовани за напредак у Србији и наравно да ћемо наставити дијалог са Србијом, како у Београду, тако и Берлину", најавио је Граф Ламбсдорф којем је ово, како је казао, већ трећи сусрет са Вучићем у протеклих неколико недеља.
Он је такође указао да сви који су заинтересовани за то шта се очекује од Србије на путу ка ЕУ могу то видети из закључака Европске комисије.
"Питање Косова није на врху те листе, већ се у врху налазе услови које све земље треба да испуне на путу ка чланству у ЕУ. Нема ништа специјално и ново", подвукао је Граф Ламбсдорф. 
Данашњи разговори, како је навео, пружили су могућност да се настави дискусија о европској будућности Србије.
 Ђурић : Важно привлачење страних инвестиција
Један од примарних циљева нове српске владе биће стварање атмосфере за нове инвестиције, истакао је данас саветник председника Србије Марко Ђурић у разговору с представником Министарства спољних послова Немачке Николаусом Ламбсдорфом.
Током разговора Ђурић је, како се наводи у саопштењу, нагласио да је Србија спремна да на основама искрене и отворене сарадње са Немачком даље развија партнерски однос о многим питањима.
Циљ посете Ламбсдорфа Београду, који је делегат Министарства спољних послова Немачке за југоисточну Европу, Турску и ЕФТА, јесте да се упозна са представницима нове власти.
Он је, у разговору са Ђурићем, изразио задовољство брзим формирањем нове владе и пренео да у Немачкој и даље влада позитивно расположење у вези са проширењем Европске уније, те да је у том смислу Берлин спреман да подржи чланство Србије.
Ламбсдорф је, такође, изразио подршку напорима Београда да настави процес разговора с представницима привремених власти у Приштини.