Вести

Ђорђевић: Данас отворено причамо о насиљу

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић отворио је данас у Комбанк дворани изложбу дела савремених сликара поводом кампање "16 дана активизма против родно заснованог насиља".

Ђорђевић је поручио да ће бити задовољан резултатима када насиље буде сведно на нулу, указујући да је ово само једна у низу акција коју је, у циљу борбе против породичног насиља, организовало његово министарство.

Он је подсетио да се "16 дана активизма" у Србији одржава годинама уназад, међутим, како је рекао, за разлику од тог времена, данас отворено причамо о насиљу.

"Свесни смо да оно постоји и једино на транспарентан начин говорећи о томе, изношећи податке и желећи то да поделимо са свима, мислим да можемо да се изборимо", рекао је министар после отварања изложбе.

Да би се изборили против насиља у свим облицима, па и родно заснованог и највише оног које се дешава над женама, према речима Ђорђевића, јесте да отворено причамо о томе.

"Кренемо уназад и нађемо узроке и да почнемо да се тиме бавимо кроз културу и образовање гајећи нове генерације које ће знати да насиље није решење и верујући да ћемо створити нашу земљу у којој у једном тренутку неће бити насиља", рекао је министар.

Он је истакао да нерадо говори о статистици јер је она поражавајућа, и да треба да говоримо о томе да насиље нестане.

"Као министар и као грађанин бићу задовољан када не буде ниједног случаја насиља, када нула буде бројка - то је крајњи циљ", нагласио је Ђорђевић.

Захвалио је Комерцијалној банци и уметницима који су подржали акцију "16 дана активизма против родно заснованог насиља".

 

СОС телефон против породичног насиља кад се стекну услови

СОС телефон за спречавање породичног насиља ће прорадити када се за то стекну сви законски и технички услови, рекао је данас министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, поручујући да неће дозволити да било шта буде мимо закона.

Наводећи да Србија већ има пет СОС телефона, Ђорђевић је рекао да ће ово бити шести телефон, јер је то, поред осталог, и обавеза Србије из Истанбулске конвенције.

Напоменуо је да је имао притиске од неких невладиних организација, које су тврдиле да би оне требало да добију тај СОС телефон, истичући да он "неће тако да ради".

"Једино што могу да вам кажем је да ће све бити у складу са законом. Телефон ћемо имати када ја будем сигуран да ће он радити у складу са законом и када се стекну сви технички услови да може да проради", нагласио је Ђорђевић.

Тај телефон ће, указао је министар, морати да буде потпуно функционалан, да ради 365 дана годишње 24 сата, да се снимају разговори и да они који се јављају буду упознати да своју пријаву могу да кажу анонимно, а могу и да се представе.

"Снимање разговора је пракса која постоји свуда у Европској унији и с обзиром да се такав телефон јављају најчешће жртве насиља, жене које у алармантним ситуацијама желе помоћ, морамо да имамо доказ да је то стварно тако да не би било злоупотребе", навео је Ђорђевић.

Према његовим речима, разговоре, односно поруке са СОС телефона, по налогу суда моћи ће да преслушају само овлашћена лица.

"Тако ћемо бити сигурни да немамо злоупотребу националног СОС телефона и имаћемо праву статистику", закључио је министар.

 

Градимо друштво где ће сви грађани бити једнаки

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, поводом медијске кампање поводом Међународног дана особа са инвалидитетом, рекао је да ова Влада и председник Александар Вучић желе да изграде друштво где ће сви грађани бити једнаки.

"У циљу побољшања функционисања и живота људи, преко године имамо различите активности, и стално уводимо нове", рекао је министар.

Ђорђевић је истакао да је први пут прошле године у Србији, председник државе Александар Вучић окупио сва удружења, све савезе.

"Председник Републике Србије Александар Вучић окупио је 35 савеза, 543 удружења и направио један скуп који је био јединствен и први пут смо имали ситуацију да се председник државе обраћа особама са инвалидитетом јавно. Разменио је искуства, и дао смернице како, на који начин треба да радимо", рекао је Ђорђевић.

Министар је истакао да је идеал и идеја да се гради друштвено одговорно друштво.

"Желимо да сви грађани Србије буду једнаки и да се сви тако осећају. Ова влада и наш председник желе да изграде друштво где ће сви бити једнаки. У циљу тога ми преко године имамо неколико активности. Покренули смо медијску кампању под геслом ''ЈЕДНАКИ'' како бисмо подигли свест грађана и показали да су у Србији сви грађани једнаки", рекао је Ђорђевић.

 

 

Извор: Танјуг/Пинк