Вести

Ђурић: Биће то најобимнија и најсадржајнија посета Вучића КиМ

Посета председника Србије Александра Вучића Косову и Метохији, 8. и 9. септембра, биће најсадржнија и најсвеобухватнија, рекао је данас директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић, наводећи да ће се шеф државе обратити грађанима на централном скупу у Косовској Митровици.

"Вучић ће изнети неке од најзначајнијих ставова по питању односа Србије према КиМ и визије и виђења решавања овог питања у преломним тренуцима и преломним месецима", рекао је Ђурић.

Навео је да ће Вучић тада посетити све српске општине на северу КиМ, али и грађане јужно од Ибра.

"Вучић ће разговарати са грађанима у Лешку, Зубином Потоку, Звечану, обићи ће југ, боравиће у српским енклавама, у појединим срединама у којима ниједан српски председник и званичник није улазио", рекао је Ђурић.

Додао је да председник Вучић жели да се лично увери како народ на КиМ живи и какви су проблеми, али и да им пренесе поруку солидарности и охрабрења државних институција.

Према Ђурићевим речима, Вучић ће имати састанак и са представницима пословне заједнице, у оквиру Бизнис форума у Лепосавићу, на којем ће учествовати више од 200 српских привредника и између 20 и 30 компанија из других делова земље.

Нема сумње, каже Ђурић, да ће по броју локација које ће председник посетити ово бити најобимнија посета, а по броју људи и темама свакако најсадржајнија, јер ће, додаје, разговарати са запосленима у здравству, просвети, привреди, мештанима широм КиМ.

Председник Вучић је када смо разговарали о предстојећој посети изразио жељу да разговара са што више људи на КиМ, из свих институција, бранши, казао је Ђурић и додао да је Вучић заинтересован да посети и руралне и субруралне средине, те да ће отићи и у српске енклаве на југу КиМ.

"Посетиће једну, не желим у овом тренутку да износим тачно коју, једну од средина у коју готово да српска нога, изузев тих људи који живе у тим срединама, не може да крочи", навео је Ђурић и додао да ће Вучић разговарати са људима који живе тамо, али и са Србима северно од Ибра.

Према његовим речима, председник Србије ће разговарати и са виђенијим људима на КиМ, као и са политичким представницима Срба.

"Овога пута иде да прича са што више људи и што непосредније, да може лично да се увери у прилике и околности и да лично пренесе неке поруке", казао је Ђурић и додао да се лично радује томе што ће Вучић говорити у Косовској Митровици, јер ће то веома значити српском народу, а има и симболичку тежину и вредност.

Упитан да ли ће се председник састати са албанским представницима привремених косовских институција, Ђурић је одговорио да Вучић овога пута иде на КиМ да разговара са нашим народом и сународницима.

Упитан о песимизму у вези са решењем за КиМ и да ли сматра да ће то решење бити одложено, Ђурић је казао да стварно жели да се до решења о КиМ дође што пре, јер сматра да ако се ти проблеми не реше, појавиће се много нових проблема.

"Мислим да ће наши људи бити и сигурнији и безбеднији и да ће читава земља много лакше ићи напред ако успемо да нађемо неко решење. Због тога је нама толико стало, не видим ништа добро у одлагањима или гурању ствари под тепих", навео је Ђурић.

Према његовим речима, Београд треба да иде ка компромису, ка решењу које ће задовољити наше интересе.

"Наравно да нисмо спремни да прихватимо оно што наше интересе не задовољава. Лично мислим да би Албанцима у интересу било да се решење пронађе, да ли ће снаге и мудрости код њих и код дела међународне заједнице бити, видећемо, али ми ћемо наставити да решење тражимо и да се за њега боримо", навео је директор Канцеларије за КиМ.

Додао је да се о временским одредницима не би усудио да говори и истакао да Београд улаже велики напор да се до решења дође.

 

Три разлога што смо даље, а не ближе решењу

Ђирић је изјавио данас да има три разлога због којих сматра да смо све даље, уместо ближе решавању односа са Приштином, а да је једна од главних "суманута" кампања претњи политичара из владајућих структура у Приштини.

Ђурић је рекао да је утисак да је на сцени утркивање ко ће да заузме оштрији став и да поручи да Срби треба да добију мање права у будућности него што их и сада имају, а у то увлаче и албанске политичаре са југа Србије, као што је Шиприм Шерифи који призива рат и насиље.

"Све те филмове могу само да сањају" рекао је Ђурић и навео да је реч о "суманутим" територијалним претензијама у којима су они који их износе стигли не само до Ниша већ иду и даље.

Како каже свему томе помаже и ћутање међународне заједнице која не реагује и нема ни озбиљније осуде ни политичког деловања које би требало да заустави кампању која се води у Приштини.

Ђурић је политичким лидерима Алнбанаца на КиМ поручио да могу да сањају да ће да добију све, а да не дају ништа и да ће неко моћи да натера Србију да призна једнострано проглашену независност која је учињена против правно.

Поновио је да се то неће десити и да до решења може доћи само кроз разговоре. Ђурић је навео да је други разлог чињеница да је све евидентније да је председник Србије Александар Вучић био у праву када је упозоравао да озбиљни кругови у међународној заједници раде на томе да Србија не добије ништа и да је ствар завршена 2008. године када је једнострано проглашена независност, а они је признали, а што су поједини "генијални београдски политичари верификовали пред МСП" својим постављеним питањем.

Додао је да ти у међународној заједници сматрају да Београд то треба само да прихвати и да нема о чему да се разговара, али и поручио да Београд сада има снаге и да води своју самосталну политику.

Као трећи разлог Ђурић је навео, указујући да се наслања на претходна два, тај што "домаће слуге" не престају са ништа мање енергичном кампањом, по Србију деструктивном, да ништа не добијемо у процесу.

Навео је да причају како би они ко зна шта урадили, а док су били на власти и били у прилици да нешто учине радили све само на личном богаћењу и питање КиМ претворили у полигон за пљачку и као Вук Јеремић у Тадићево време да то продају за два тапшања по рамену пред неке изборе.

Према његовим речима, Албанци на КиМ су им до неба захвални за оно што су урадили у МСП и легитимисали им то и такво проглашење независности.

"Ништа добро није било за њихово време, а сада причају празне приче" казао је Ђурић.

Али, додао је, грађани препознају такве ставове и одбацују их, а колику подршку има председник Вучић међу Србима на КиМ показали су и председнички избори на којима је добио више од 80 одсто њихове подршке као и на другим изборима који су се одржавали.

Ђурић је навео да ћемо борбу наставити без обзира на ту кампању све док не добијемо више него данас у сваком смислу, и политичком, и економском и територијалном.

 

Скат као и сви акредитован за целу територију Србије

Ђурић је казао данас да боравак америчког амбасадора у Србији Кајла Ската у Приштини тумачи фантастично, јер су, каже, сви амбасадори који су акредитовани у Београду, акредитовани за целу територију Републике Србије.

"Не сматрам да у томе има било шта чудно и необично. Нормално, уважавам чињеницу да неки од њих имају и другачији став по том питању. Наш став је овакав и свако ко је у Србији акредитован за амбасадора, акредитован је за целу територију наше земље и не видим било шта неуобичајено у тој активности", казао је Ђурић одговарајући на питања новинара у вези са боравком америчког амбасадора у Приштини.

Упитан да прокоментарише оптужбе покрета "Доста је било" да им Канцеларија за Косово и Метохију није дала податке о имовини Србије на КиМ, Ђурић је казао да га, без обзира на то што је "упознат са мањкавостима дела опозиционих странака", заиста чуди да толико елементарно функционисање државе нису упознали.

"Толико елементарно функционисање државе не познају да нису у стању да разумеју да је за информације о тој врсти имовине коју траже потребно да се обрате и Дирекцији за имовину и другим надлежним институцијама. Ми смо их у нашем одговору о томе подучили и упутили смо их коме треба да се обрате", казао је Ђурић.

Додао је да они изгледа сматрају да Канцеларија за КиМ управља имовином у Републици Србији и истакао да то није случај.

 

 

Извор: Танјуг