Вести

Ђурић: Будућност Србије је у Европи

Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић рекао је да је Бланар искрени и прави пријатељ Србије, додајући да две земље деле снажно пријатељство ковано кроз многе генерације.

Ђурић је, на заједничкој конференцији за медије са словачким министром спољних послова Јурајом Бланаром, истакао да Словачка пружа подршку Србији када је реч о кључном националном интересу, а то је питање АП КиМ.

"Фицо и Бланар су међу најснажнијим заговорницима наших националних интереса и када је реч о европским интеграцијама и када је реч о КиМ", рекао је Ђурић на конференцији за новинаре.

Ђурић је оценио да пријатељство две земље није само везано за теме од националног значаја, указујући да је трговинска размена достигла 1,2 милијарде евра годишње и да може да буде много већа.

Ђурић је захвалио словачким интвеститорима који су у Србији пронашли дом и позвао српске компаније да почну да раде у Словачкој.

Ђурић је истакао да се и Србија и Словачка залажу за мир и сарадњу и да имају исти принцип када је реч о међународном деловању.

Најавио је и да ће данас са колегом из Словачке ићи у Бачки Петровац, где ће бити отворен почасни конзулат Словачке.

У Министарству спољних чполсова Србије данас је потписан и Меморандум о разумевању и сарадњи између Министарства спољних послова Србије и Министарства иностраних и европских послова Словачке.

 

Србија је подржала писмо подршке Гутерешу

Ђурић је изјавио да је Србија подржала писмо подршке генералном секретару УН Антонију Гутерешу пошто га је Израел прогласио за "персону нон грата", истичући да није тачна информација  коју су објавили поједини медији да Србија то није учинила.

"Србија јесте подржала то писмо, али ми не испуњавамо музичке жеље појединим београдским круговима или таблоидима који би да одреде којим даном ћемо шта изјавити", рекао је Ђурић одговарајући на питање новинара на заједничкој конференцији за медије са словачким министром спољних послова Јурајом Бланаром.

Ђурић је истакао да ће Србија наставити да води самосталну и независну политику и да  пружа подршку међународном праву, те да ће радити оно што је интерес Србије.

Поједини медији раније су објавили да је више од 100 земаља чланица УН потписало писмо подршке генералном секретару УН Антонију Гутерешу пошто га је Израел прогласио за "персону нон грата", а да, наводно, Србија то није учинила.

 

 

Извор: Танјуг