Вести

Ђурић и Јовановић дочекали прве путнике са издатим е-визама

На београдском аеродрому "Никола Тесла" данас је представљен систем електронских виза, а министар спољних послова Марко Ђурић и директор Канцеларије за информационе технологије и електроснку управу Михаило Јовановић дочекали су прве путнице које су дошле са издатим е-визама, две држављанке из Краљевине Лесото.

Ђурић је тим поводом рекао да је Србија направила квантни скок у визној политици и нагласио да од данас грађани из 46 земаља широм света могу да аплицирају за е-визе.

"Могу да аплицирају на нашем порталу за визе без чекања у редовима, без мучног и често скупог одласка у наша дипломатско-конзуларна представништва, која чак и нису физички присутна у неким од тих земаља", рекао је Ђурић.

Према речима Ђурића то је сјајна вест за српски туризам, зато што ће систем е-виза, а који је уведен у сарадњи са Канцеларијом за ИТ и МУП-ом, допринети да десетине хиљада нових туриста посети Србију сваке године. 

"Зато што ће захваљујући ефиикаснијем и бржем моделу рада у нашу земљу, а захваљујући овим визама, долазити већи број људи и из Латинске Америке и из Централне Америке. Примера ради, тај континент је практично у потпуности покривен нашим системима", навео је Ђурић.

Нагласио је да ће ресорно министарство у наредном периоду наставити да ради на томе да тај систем прошири на што већи број земаља.

Такође, указао је на податке Светске туристичке организације који показују да су државе које су увеле систем е-виза, у кратком року забележиле пораст броја туриста за чак 25 одсто.

Ђурић је оценио да ће систем е виза имати изузетан значај за предстојећу Експо изложбу у Србији која ће се одржати 2027 године. 

"Ми ћемо се увезати међу ресорима и са МУП-ом и са Канцеларијом за е управу, као и са свима другима да, што је могуће више скратимо период обраде захтева, што је изузетно значајно. Тиме смо подстакли људе који желе да дођу у Србију за Експо да то учине, на један лак, доступан и свима јасан и савремени начин", рекао је Ђурић.

Ђурић је истакао да то шаље снажну симболичну поруку о напретку српске јавне администрације и додао да Србија жели да што већи број конзуларних услуга унапреди у наредном периоду, од подношења захтева до пружања различитих информација грађанима.

"Мислим да управо таква држава, која снажно улаже у модерне технологије, која снажно улаже у ефикасност и доступност грађанима, заправо на најбољи начин остварује своју сврху и смисао. Повећава и економске и укупно друштвене потенцијале наше земље, нарочито с обзиром на то да смо ми Срби дијаспоричан народ. И то значи да неће само страна наши људи, људи српског порекла, имати директну корист од свега тога", казао је Ђурић.

Директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Михаило Јовановић навео је да е-виза представља  електронско одобрење за улазак и боравак у Србији и додао да се аплицирање за електронску визу подноси и врши онлине преко портала www.wелцометосрбија.гов.рс. 

"То је наш портал за странце који је кренуо са радом у фебруару 2024. године, који је наше огледало према свету, где сви они који долазе у Србију да раде, да живе, да се селе и да туристички путују, прво одлазе практично на тај сајт. Од маја ове године имамо ту посебну функционалност која се односи на аплицирање за електронске визе. Услуга је врло једноставна, врло транспарентна и врло лака", рекао је Јовановић.

Јовановић је истакао да е-виза односно тзв. виза Ц важи до 90 дана и подразумева да са њом може да се уђе и изађе из Србије у периоду од 180 дана од првог уласка.

Нагласио је да се она издаје за потребе као што су туризам, школовање и лечење.

Такође, казао је да је за аплицирање потребно да се унесу основни подаци из пасоша и да је битно да се скенира фотографија из пасоша, али и да се унесе план пута код кога туриста долази и где ће боравити. 

"Оно што је интересантно је да након доношења одлуке од стране Републике Србије, електронска виза се генерише у ПДФ формату, шаље се обавештење ономе ко је аплицирао путем е-маил адресе, а он може преко споменутог портала да приступи и да преузме своју е-визу. Када странац долази на нашој граници, врши се електронска провера, скенирања пасоша, аутоматски се констатује да он има издата електронску визу", истакао је Јовановић.

Како је рекао, на самом порталу приступ тим услугама је врло једноставан и да након пријаве страни држављани одлазе на део који је намењен њима, затим требало би да бирају опцију за визе Ц, где се налази електронска виза.

"Попуњава се неколико поља, углавном су то подаци, лични подаци из пасоша, слика из пасоша и у неколико корака аплицирање за електронску визу је завршено. Оног тренутка када је одобрена електронска виза, а ево ми смо то тестирали и током викенда, то чак може да буде и у року од једног сата,  онај ко је аплицирао улогује се на свој портал, на свој профил и може да преузме електронску визу", казао је Јовановић.

Такође, Јовановић је рекао да је тај електронски документ посебно дизајниран у бојама Србије, као и да постоје посебни делови који га штите односно два типа "QR" кода.

"Један "QR" код обезбеђује ИТ интегритет самог документа, други "QR" код је ту да у транзиту када се странци крећу, увек омогући граничној полицији да може да се очита и тај "QR" код и да се провери да ли је виза валидна. Наравно, ту се налазе и сви остали лични подаци", истакао је Јовановић.

Говорећи о предностима електронске визе, нагласио је да је процес аплицирања и издавања доступан 24 сата дневно, 365 дана у години и да свако може, са било које тачке на Земљи да аплицира за њу.

"Нема одласка у амбасаду, нема чекања личног присуства, то је наравно битно за оне странце који долазе, који не живе у оним градовима где се налазе наша економско-конзуларна представништва. Процедура је врло брза и транспарентна. Смањили су се и административни трошкови, дакле, страни држављани не морају да путују да би физички аплицирали за визу", рекао је Јовановић.

Јовановић је указао да је обезбеђена заштита личних податка, као и да је језичка подршка тренутно на енглеском доступна странцима, али да ће кроз алате вештачке интелигенције бити омогућено и на неколико десетина страних језика.

"Овде показујемо да је Србија још једном лидер у дигитализацији јавне управе, да смо отворени за цео свет, за туризам, за сарадњу и инвестиције, да пружамо услуге у складу са европским стандардима и да смо уводећи е-визе означили један симбол ефикасности, добродошлице и отвореног срца за све оне који желе да дођу у Србију", закључио је Јовановић.

 

 

Извор: Танјуг